Образование – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Образование

Работен состанок со директорите на средните училишта за ПИСА 2018

Министерката за образование и наука Рената Дескоска и заменик-министерот Арбер Адеми ќе се обратат на работен состанок посветен на меѓународното тестирање ПИСА 2018, кое го спроведува ОЕЦД. Како што соопшти МОН, на настанот ќе присуствува и претставникот на УНИЦЕФ за Македонија Бенџамин Перкс, директорите на средните училишта во Република Македонија, ...

Повеќе »

„Зоки Поки“ да остане задолжителна лектира, а „Волшебното самарче“ да се укине, предлага МОН

Предлог список на лектири за основно образование, од второ до деветто одделение, подготвен од Бирото за развој на образованието. Како што велат од Министерството ревидирањето на списокот лектири се прави со цел да им се даде слобода на наставниците во нивната работи и да се збогати изборот. Списокот ќе биде ...

Повеќе »

Протест во Гостивар поради одземањето на ингеренците на Таравари

Алијансата за Албанците вчера одржа мирен протест во Гостивар, поради одземањето на ингеренциите на гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари во делот на образованието. Протестот го организираше гостиварскиот огранок на Алијансата за Албанците. Се одржа пред зградата на Општина Гостивар. Присутните истакнаа дека се револтирани, што по одземањето на ингеренциите веднаш Министерството ...

Повеќе »

Тараври:Заев по стапките на Груевски

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари остана без надлежност во образованието. Тоа значи дека нема да може да разрешува и именува директори на основни училишта, соопшти министерката за образование Рената Дескоска, одговарајќи на пратеничко прашање на Сурија Рашиди од Алијансата за Албанците, на седницата за собраниски прашања. Според решението на МОН, ...

Повеќе »

МОН предвидува наставниот час за основците да трае 55 минути

Министерството за образование и наука предвидува за учениците од прво до петто одделение еден наставен час да трае 55 минути, во кој е вклучен и одмор во траење од 15 минути по секој наставен час. Наставникот одлучува кога ќе го даде одморот и како ќе го реализира. Се препорачува еден ...

Повеќе »

МОН препорача распуст и за наставниците до 9-ти Јануари

До раководните лица на училиштата, Министерството за образование и наука доставило препорака деновите што следуваат по новогодишните празници да бидат неработни, односно работните обврски на наставниците и професорите да започнат на 9 јануари, соопшти Министерството. -Оваа препорака е согласно Календарите за организација на учебната 2017/2018 година, за основните и средните ...

Повеќе »

Прилепските основни и средни училишта добија согласност да формираат паралелки со помал број ученици

Точката на дневен ред за давање на формална согласност од страна на Советот на Општина Прилеп за формирање на паралелки со помал број на ученици од законскиот минимум 25 во прилепските основни и средни училшта за оваа школска година беше индикатор за анализа на состојбите. Целата вест можете да ја ...

Повеќе »

Недостигот на кадар главен проблем во металуршката индустрија во Македонија

Недостигот на кадар е еден од клучните проблеми во металуршката индустрија – сметаат од Здружението на металургија при Стопанската комора на Македонија. Од таму бараат, државата да направи коренити промени во образовниот систем. Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Димовски: Реформи, ама во договор со наставничката фела

По повод одбележувањето на Денот на учителот, 5-ти октомври Здружението на граѓани „Медиа Плус“ организираше јавна дебата, на која присуствуваше советникот за средно и основно образование во Министерството за образование и наука, Владо Димовски, како и повеќе наставници, професори и претставници од образованите институции во Штип. По дебата направиме кратко ...

Повеќе »

Работни групи работат на измени на законите за основно и за средно образование

Три работни групи во Министерството за образование и наука викендов работат на предлози за измени и дополнувања на законите за основно и за средно образование и на одредбите од законите коишто се однесуваат на децата со посебни образовни потреби. Министерството за образование и наука денеска соопшти дека во работните групи ...

Повеќе »

Повлечен учебникот Граѓанско образование за 8 одделение

Министерството за образование донесе одлука за повлекување од употреба на учебникот „Граѓанско образование“ за 8-мо одделение, откако Народниот правобранител утврди дискриминација по основа на род, пол, здравствена состојба, попреченост и религија. Хелсиншкиот комитет за човекови права на РМ во денешното соопштение ги објаснува причините поради кои е утврдено ова прекршување. ...

Повеќе »

На училишните клупи годинава во Тетово ќе седнат најголем број на првачиња во споредба со претходните 10 години

Последните официјални бројки од секторот за образование при Општина Тетово, говорат дека досега во новата учебна 2017 – 2018 година се запишани 1041 дете. Раководителот на секторот за јавни дејности Ахмед Ќазими, вели дека уписите на децата ќе траат и во текот на месец септември, кога очекува да се запишат ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: СДС како и во сите области така и во образованието расипнички потроши 3 месеци, а ништо не направи

ВМРО-ДПМНЕ  реагира на прес-конференцијата на министерката за образование, Рената Дескоска. -СДС како и во сите области така и во образованието расипнички потроши 3 месеци, а ништо не направи. Расипничката влада на СДС потроши стотици милиони евра од аукциите на државните хартии од вредност и од девизните резерви, а не направи ...

Повеќе »

Дескоска: Нови вработувања во повеќе училишта за подобар образовен процес

Наставниците и професорите од училиштата во земјава, своите забелешки во однос на учебниците може да ги укажат на апликацијата креирана од Министерството за образование и наука. Во таквиот консултативен процес тие ќе може да се вклучат до 15-ти месецов. Тоа е и рокот до кога најдоцна ќе бидат дистрибуирани учебниците, ...

Повеќе »

Дуално образование од следната учебна година во Македонија

Од следната учебна година, средношколците во Македонија ќе се образоваат според германско – австрискиот модел, или таканареченото дуално образование. Ова денеска го најави вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев според кој, во земјава се продуцира кадар кој потоа не може да се употреби. „Средношколците ќе работат во текот на своето ...

Повеќе »

Слободни уште 24.529 места во првиот уписен рок во средните училишта

Во јавните средни училишта во Македонија утре ќе се спроведе второто пријавување во јунскиот рок за упис во прва година во учебната 2017/2018 година, а резултатите за запишани ученици ќе бидат објавени следниот ден, 6 јули. На првото пријавување во јуни, спроведено на 28 и 29 минатиот месец, од пријавените ...

Повеќе »

Дисперзирани студии или имитација на студирање

Податоците говорат дека на дисперзираните студии не им пресудила одлуката на МОН, туку слабиот интерес за нив, несоодветните образовни услови и слабите резултати. Не стивнуваат критиките од опозициската ВМРО-ДПМНЕ поради одлуката на Министерството за образование и наука (МОН) да го замрзне уписот на дисперзирани студии на УКИМ за оваа учебна ...

Повеќе »

Министерството за образование објави: Екстерното тестирање е укинато

Министерството за образование и наука денеска соопшти дека со усвојувањето на измените на Законот за основното образование, на Законот за средното образование и на Законот за наставници во основните и средните училишта од страна на Собранието вчера- 1 јуни, се укина екстерното тестирање. Измените се објавени и во „Службен весник ...

Повеќе »

Дескоска: Непотребните дисперзирани факултети ќе бидат затворени, ќе биде анализиран и „Дамјан Груев“

Новата министерка за образование, Рената Дескоска денеска ја презеде функцијата од претходниот министер, Пиштар Љуфтиу. Таа рече дека министерството ќе го води транспарентно и дека при изготвувањето на новите законски решенија ќе биде консултирана стручната јавност – пренесува порталот А1 он. Министерката рече дека уште денеска ќе побара анализи за ...

Повеќе »

Собранието денеска ќе го укине екстерното и ќе го продолжи мандатот на градоначалниците

Измени на Изборниот законик и измени на три закони од образованието ќе бидеат разгледувани на денешната седница на Собранието. Измени на Изборниот законик и измени на три закони од образованието ќе бидеат разгледувани на денешната седница на Собранието. Пратениците денеска ќе треба да изберат и претседатели, заменици на претседателите, членови ...

Повеќе »