Олимпијада – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Олимпијада

Првиот настап за Македонија во Пјонгчанг неславен, Јада убедливо последен на спринтот

Првиот настап на Македонија на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг помина неславно. На денешните квалификации во спринт во класичен стил, Ставре Јада беше убедливо последен. Нашиот знаменосец го освои 79. место од 80 натпреварувачи, но еден беше дисквалификуван. Ставре Јада имаше време од 4 минути, 23 секунди и 85 стотинки, ...

Повеќе »

Уапсен шефот на Олимпискиот комитет на Бразил

Бразилската полиција денес го уапси шефот на националниот Олимписки комитет Карлос Артур Нузман, кој е обвинет дека е вмешан во плановите за купување гласови од членовите на Меѓународниот олимписки комитет, така што Рио де Жанеиро да биде избран за домаќин на Летната олимпијада 2016 година. Tамошната полиција соопшти дека со ...

Повеќе »

ВИДЕО: Официјалниот спот за химната на Олимпијадата во Рио

Во инспиративниот спот за химната за Олимписките игри, Кети Пери им оддава почит на тркачите, гимнастичарите, пливачите, на фудбалските ѕвезди и на голем број други спортисти што ќе дадат се од себе на Олимписките игри во Рио. Тригодишната пауза Кети Пери ја прекина со објавувањето на спотот за нумерата „Rise“. ...

Повеќе »

На Олимпијадата во Рио македонските спортисти да не дефилираат позади буквата „Ф“

Македонското меѓународно движење за човекови права испрати писмо до Меѓународниот олимписки комитет, до олимписките комитети на Македонија и на САД со барање на македонските спортисти да им се овозможи на отворањето на Олимпијадата во Рио да дефилираат позади буквата „М“. „Меѓународниот олимписки комитет ќе ги следи директивите на ОН и ...

Повеќе »

Шпанците испаднаа и по првпат по Монтреал во 1976 година нема да бидат дел од олимпијадата

На турнирот во Малме, за двете места решаваше гол разликата. Шпанците испаднаа и по првпат по Монтреал во 1976 година нема да бидат дел од олимпијадата. Шпанија пет секунди ја делеа од пласман на ОИ, но Екберг успеа да реализира удар од седум метри и поразот на Шведска (23:25) да ...

Повеќе »

Ракометарите отпатуваа во Гдањск по олимписка виза

Македонската ракометна експедиција утрово летна за Гдањск каде од утре до недела ќе игра на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио. Македонските ракометари тргнаа по историски успех, по нешто кое не и успеало на ниту една наша екипна репрезентација, пласман на Олимписките игри. За вечерва е предвиден ...

Повеќе »