ОМД – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: ОМД

ОМД: Македонските власти да ги прекинат преговорите за името

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја поддржува кампањата #НашетоИмеЕМакедонија на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) и се придружува кон барањето македонските власти да ги прекинат сите преговори и разговори за промена на името. Во денешното соопштение за јавноста, ОМД ги повикува Обединетите нации, Европската унија, Северноатлантската алијанса и оние ...

Повеќе »

ОМД бара oставка на Нимиц поради конфликт на интереси

Вработувањето на нова секретарка на Нимиц од грчко потекло, како и многубројните лични донации во знак на поддршка на носителот на грчката група на пријатели, конгресменката Каролин Малони се фактите кои ја наведуваат Обединетата македонска дијаспора  на сомнеж за присуство на конфликт на интерес во ставот на ОН и Нимиц ...

Повеќе »

ОМД: Лидерите на Македонија имаат должност да ги заштитат името и идентитетот

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) порачува дека македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното име на Република Македонија и оти нема да го признааат, нити поддржат „взаемното прифатливо решение” – еуфемизам за промена на името, ниту напорите на кој било политички субјект во Македонија за спроведување референдум за прифаќање ...

Повеќе »

ОМД ја поздравува мирната транзиција на власта во Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја поздравува мирната транзиција на власта што се случи во Македонија и и посакува на новата Влада многу успех во извршувањето на нивните должности. – Следејќи ја 13-годишната практика, ОМД ќе продолжи да соработува и да работи со секоја влада на власт со цел афирмација на ...

Повеќе »

ОМД бара смена на Џафери, попис, заштита на националните интереси

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) во своето денешно соопштение наведува дека како најголема непартиска и невладина организација на македонски иселеници во дијаспората, продолжува со соработка со парламентарното мнозинство и секоја  власт во Република Македонија низ транспрентен процес,  без разлика на партиска припадност. Во своето јавно обраќање ОМД има неколку барања упатени ...

Повеќе »

ОМД апелира дијаспората да се регистрира за гласање

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава. Регистрација за гласањето, како што информира ОМД, може да се направи на линкот http://r20.rs6.net/tn.jsp. Вкупниот број пријавени ...

Повеќе »

ОМД повикува на смирување на ситуацијата во Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ги повика претседателот, Владата и сите потписници на Договорот од Пржино, како и граѓанскиот сектор и здруженијата да се заложат за смирување на ситуацијата во Македонија и враќање на мирот и стабилноста. – Следејќи ја ситуацијата во последните 25 години проследена со бојкоти на една или ...

Повеќе »

ОМД: Нарушен е меѓународниот углед на Македонија

Одлуката на претседателот, Ѓорѓе Иванов за аболиција на сите обвинети политичари ќе придонесе за продолжување на кризата во Република Македонија наместо за нејзино решавање – смета Обединетата македонска дијаспора. Според ОМД, со овој акт, претседателот Иванов наместо да биде фактор за обединување и медијатор за решавање на длабоката политичка криза ...

Повеќе »