откуп – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: откуп

Македонија остана без овци и без овчари

За време на велигденските празници сточарските стопанства регистрираа најмал откуп на Македонски јагниња. Намалениот откуп на Македонските јагниња се должи на намалување на грлата на овци во државата, вели потпретседателот на Здружението на земјоделци Меѓит Амити. Тој истакна дека овчарските стопанства па и индивидуално овчарите, секоја година ги намалуваат грлата ...

Повеќе »

Денес стартува откупот на тутунот од годинашната реколта

Со отворање на вратите на еден од помалите откупувачи ,,Пашоски“ денес во земјава стартува откупот на тутунот од годинашната реколта. По вчерашниот состанок на претставници на Сојузот на тутунски здуженија и на откупувачите констатирано е дека се исполнети условите за старт на откупната кампања 1 месец пред законскиот рок 15-тти ...

Повеќе »

Во Тиквешијата започна бербата на најзастапената винска сорта вранец

Во Тиквешијата започна бербата на винското грозје од сортата вранец, откупот тече нормално иако количините се далеку помали од порано. И додека лани лозарите ги молеа винарските визби да им го земат грозјето сега најверојатно, откупувачите ќе се натпреваруваат кој да откупи повеќе. Оваа година поради неповолните временски услови родот ...

Повеќе »

Од утре откуп на лубеници од производителите кои не исполнуваат услов за дополнителни субвенции

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе им излезе во пресрет на производителите на лубеници кои поради нерешени имотно-правни односи, не ги исполнуваат условите за дополнителната субвенција од два денара. Како што соопшти денеска ресорниот заменик-министер, Власте Димковиќ откупувачите уште утре ќе почнат со откуп на одредени количини лубеници од ...

Повеќе »

Вештачки блокади од странските партнери за откуп на земјоделските производи

Во гајби се пакуваат по три сорти од договорен производ, нема ладилници за чување, овошјето се чува во несоодветни услпови, мора да имаме складишни капацитети и откупно-дисктрибутивни центри… ова се само дел од проблемите со откупот. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопштува дека ќе бидат преземени сите неопходни мерки ...

Повеќе »

Катар им платил 1 милијарда долари на терористи за откуп на заложници

Меѓународни терористи добиле од властите во Катар откуп во износ од 1 милијарда долари за 26 заложници, а меѓу нив имало членови и на кралското семејство, пренесуваи Financial Times. Луѓето биле киднапирани од терористите во Ирак. Заедно со нив, слобода добиле и 50 војницикои џихадисти ги зеле во заробеништво во ...

Повеќе »

Последен ден за пријавување субвенции за млеко

Финансиската поддршка е за откупено овчо, козјо и кравјо млеко и за набавени несилки во живинарските фарми од октомври до декември 2016 година. За млекарите и за живинарите денеска е последниот ден за поднесување барања за субвенции за предаденото млеко и за купени несилки. Финансиската поддршка е за откупено овчо, ...

Повеќе »

Истекува рокот за доставување податоци од фирмите кои тргуваат со земјоделски производи

До 31 март правните лица регистрирани за трговија и преработка на земјоделски производи треба да ги достават податоците за планираниот откуп оваа година и за купеното лани. Казната за неисполнување на оваа законска обврска е 1.500 евра. – Истекува рокот за доставување податоци од фирмите кои тргуваат и преработуваат земјоделски производи. ...

Повеќе »

Тутунот со поголем род и повисока цена

Со поголем род од очекуваниот и повисока цена ќе заврши годинашниот откуп на тутунот. Според последните податоци од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, преземени се преку 25.000 тони тутун што е 5.000 тони повеќе од првичните проценки за целата реколта 2016. Постигната е просечна цена од 196,82 денара за ...

Повеќе »

Откупени 24,4 милиони килограми тутун

Откупот на тутунот е во завршна фаза. До вчера се преземени 24,4 милиони килограми, а просечната цена е 196,80 денари – соопшти денеска директорот на Државниот инспекторат за земјоделство Цветан Трипуновски. „До овој момент нема никакви проблеми со текот на откупот. Се надеваме дека многу скоро ќе биде откупен и посleдниот килограм од реколтата ...

Повеќе »

Зголемени откупот и продажбата на земјоделски производи

Откупот и продажбата на земјоделски производи во четвртото тримесечје од 2016 година се зголемени за 39,3 проценти во споредба со истиот период од претходната година. Месечната дистрибуција на вредноста на откупот и продажбата на земјоделски производи, пак, покажува пораст во сите три месеци од тримесечјето. Според податоците на Државниот завод ...

Повеќе »

Струмичките земјоделци реагираат за лошиот старт на откупот на зелка

Почнаа незадоволствата на струмичките раноградинари од откупните цени на пролетната зелка. Само што почна бербата на првите количини, откупната цена се движи до 25 денари за килограм. За нив не само што е проблематична цената туку се плашаат и поради слабиот интерес на тровците за откуп, бидејки во струмичко на ...

Повеќе »

Досега откупени 8.000 тони тутун по просечна цена од 185 денари

Сојузот на тутунски здруженија на почетокот на годинава, на средба со новинарите излезе со податоци за досегашниот тек на откупот на тутунот од минатогодишната реколта. Претседателот, Данчо Милески информира дека тутунарите се задоволни од проценката и постигнатата просечна цена, која се очекува да биде и поголема затоа што повисоките берби ...

Повеќе »