ОЈО – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: ОЈО

Нацев: ОЈО да преземе мерки и да го истражи целиот скандал во ЈП „Јасен“

Граѓаните се фрапирани од масакрот во ловиштето во „Јасен“ извршен врз 57 диви свињи, во ловостој и во сезона на размножување. Имено според член 12 од Законот за ловство, ловот на диви свињи е забранет во период од 1 февруари до 30 септември. Неосновани се изговорите на управата дека се ...

Повеќе »

Нов протест на исклучените од Топлификација пред ОЈО

Исклучените од Топлификација денеска од 12 до 14 часот пред Основното јавно обвинтелство во Скопје ќе одржат вонреден протест. Како што се наведува во најавата за протестот, „причината е непостапување по ниедна од стотиците кривични пријави или допрен глас за организираниот криминал на монополот БЕГ (Топлификација, Водовод) со нотари, судии, извршители ...

Повеќе »

Обвинителството отвори истрага за загадувањето

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик. Обвинителството соопштува дека во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни ...

Повеќе »

ОЈО: Лекарката Елка Масин се самоубила, нема траги од насилство

Смртта на лекарката, Елка Масин настанала од самопровредување, односно таа сама си го одземала животот – потврди за НОВА Основното јавно обвинителство. Истрагата покажала дека врз телото на лекарката која беше пронајдена мртва во нејзиниот дом во скопската населба Капиштец,  нема други траги од физичко насилство, ниту од борба. Со тоа ...

Повеќе »

ОЈО истражува македонски функционери за перење пари во Србија

По трагата на изјавата на српскиот опозиционер Вук Јеремиќ, македонското Основно јавно обвинителство соопшти дека отворило истрага против високи македонски функционери за перење пари во соседната држава. Една недела по изјавата на поранешниот српски министер за надворешни работи и актуелен претседател на опозициската Народна партија, Вук Јеремиќ за можна вмешаност ...

Повеќе »

Триесет и шестмина се гонат за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека по преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во врска со настаните кои се случија на 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија ја заврши предистражната постапка. -По разгледување и анализа на прибраниот доказен материјал, ...

Повеќе »

OJO по приведувањето на Сокол Митревски: Преземаме дејствија за расветлување на незаконска приватизација на земјиште

Поради постоење на основи на сомнение, Основното јавно обвинителство Скопје презема дејствија против повеќе инволвирани лица кои овозможиле незаконско приватизирање на земјиште во сопственост на една општина, стои во соопштението од Основното јавно обвинителство. -На приватизацијата претходела постапка за утврдување на статусот на незаконито изградени три објекти, која била реализирана ...

Повеќе »

ОЈО негира дека СЈО го барало предметот „Монструм“

Основното јавно обвинителство денеска преку соопштение информира дека Специјалното јавно обвинителство не го побарало предметот „Монструм“. Во врска со наводите изнесени на денешната пресконференција на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран ...

Повеќе »

Самоубиецот и тројцата убиени биле во крвно сродство

Увидни екипи раководени од дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје вршат увид во куќа во Ѓорче Петров, каде што претпладнево биле пронајдени телата на две починати лица. За ова попладнево информира Обвинителство, откако во Скопје денеска се случи тројно убиство и едно самоубиство. Оттаму соопштуваат дека откако ...

Повеќе »

ОЈО побара притвор за лицето кое што фалсификувало исправи

По примена кривична пријава, Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за сторени кривични дека – Фалсификување исправа од член 378 и – Изработување и набавување на оружја и средства наменети за извршување на кривично дело од член 395 од Кривичниот законик. Осомничениот откако набавил предмети – соодветна ...

Повеќе »

ОЈО: Истрага и притвор за човекот што пукаше во Тодоров

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лицето кое во четвртокот пукаше во поранешниот Министер за здравство, Никола Тодоров. Осомничениот се гони за сторени две кривични дела и тоа Убиство од член 123 во врска со член 19 и со Недозволено изработување, држење и тргување со ...

Повеќе »

Заев: Јас им простив но пред законот ќе одговараат

За случувањата во парламентот, Заев очекува дека секој за кого постојат докази дека учествувал во нападите, дали како организатор, дали како инспиратор или како директен изрвшител ,да си сноси казна. За тие за кои нема да се докаже, треба да си бидат ослободени – јавува претпладнево Макфакс. Заев е убеден ...

Повеќе »

Основното јавно обвинителство зело мостри за ДНК анализа од домот на починатата лекарка

Основното јавно обвинителство – Скопје соопшти дека е извршен увид во станбен објект на ул. „Елисие Поповски Марко“, спроти Клиничкиот центар во Скопје, каде што беше пронајдено телото на педесет и тригпдишната лекарка Ј.М.С. од Клиниката за нефрологија во Скопје, и работи на утврдување на причините за нејзината смрт. При ...

Повеќе »

Обвинителен предлог за деветмина за собраниските инциденти: Само двајца остануваат во притвор

Против девет лица, кои учествувале во нередите во Собранието на Република Македонија е поднесен Обвинителен предлог – соопшти денеска Основното јавно обвинителство – Скопје. Оттаму велат дека осомничените се товарат за сториле кривично дело Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие од член 384 став 1 од ...

Повеќе »

Кривични пријави од ДИК за партиите на Јанко Бачев и Бранко Јаневски

Државната изборна комисија до Основното јавно обвинителство поднела неколку кривични пријави против политичките партии СДПМ и НДМ, дознава А1он. Кривичните пријави се поднесени за фалсификување исправи. Партиите на Јанко Бачев и Бранко Јаневски за предвремените парламентарни избори на 11.12.2016 година поднеле лажни исправи – изјави за прифаќање на кандидатура и ...

Повеќе »

Тимот на Заев денеска требаше да се произнесе во однос на индициите на ОЈО за изборни нерегуларности

Не се одржа денешното рочиште во Јавното обвинителство во врска со случајот во кој лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е осомничен за изборни нерегуларности. Заев и неговите адвокати не дојдоа, а самиот обвинител Марко Зврлевски имал на гости обвинители од други држави во рамки на утрешната меѓународна конференција на тема ...

Повеќе »

Заев: И да победи на избори, Груевски нема коалициски партнер кај партиите на Албанците

ВМРО-ДПМНЕ знае дека ако оди на нови избори, ќе изгуби затоа што никој не може да го толерира ваквото безобразие и дрско однесување. Ова е коментарот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ставот на ВМРО-ДПМНЕ, потврден и по вчерашната средба со еврокомесарот Јоханес Хан, дека единствен излез од кризата ...

Повеќе »

ОЈО: Под истрага се поранешни функционери во МВР кои вршеле притисок врз гласачи

Според ОЈО, делата за кои се водат постапките се вршени во текот на 2014 и 2016 година. Основното јавно обвинителство информира дека спроведува предистражни постапки за утврдување на постоење на основи на сомневање за организирано извршени кривични дела против изборите и злоупотреби на службените овластувања во вршење на функцијата од ...

Повеќе »

Инспекциски контроли продолжуваат да ја тресат општина Тетово

По чиј налог се  извршени вкупно 76 контроли на јавни површини пред локали низ Тетово, никој точно не дава одговор. „На сопствениците на локалите им е кажано дека ова се контроли направени од страна на Јавното обвинителство со асистениција на полицијата и дека истите се прават да се утврдат нерегуларности ...

Повеќе »

ОЈО: Постапка за изборни нерегуларности е отворена уште во 2016 година

По повод објавените натписи, како и заради потреба од објективно информирање и избегнување на шпекулации, Основното јавно обвинителство – Скопје денеска во соопштение за јавноста наведува дека во врска со изборни нерегуларности има отворено постапка уште во 2016 година. – ОЈО Скопје во работењето постапува неселективно и неповрзано со преземени дејствија ...

Повеќе »