Пад – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Пад

Биткоинот „потона“ до нивото од пред 30 месеци

Најпопуларната криптовалута во светот, биткоин, забележа пад од 7 отсто на 7,515.11 долари денеска, објави „Блумберг“. Загриженоста за зголемувањето на прописите, па дури и забраната за тргување на одделни пазари, продолжуваат да ги намалуваат цените на криптовалутите. Само во текот на последните 24 часа од пазарната капитализација на сите криптовалути ...

Повеќе »

Падот на една „голема” обвинителка

Засега нема информаци што точно работи Гордана Гешковска, како и тоа дали ќе биде земена на одговорност, па и разрешена заради нејзиното постапување во предмети. Последен од низата такви предмети е „Монструм“, укинат со одлука на Врховниот суд, во кој од 1 мај 2012 година до крајот на минатата година во ...

Повеќе »

Kонсултанти од Волстрит прогнозираат колапс на биткоинот

Консултантската фирма од Волстрит предвидува сериозен пад на пазарот на криптовалутата во оваа година. Извештајот на „Quinlan & Associates“, кој се состои од 156 страници, заклучува дека биткоинот ќе се намали на 1.800 долари на крајот од оваа година. Според неговата моментална цена, консултантите го сфаќаат пазарот за криптовалути како ...

Повеќе »

Пад на цените на нафтата на светските пазари

Цените на нафтата на светските пазари минатата недела паднаа од највисокото ниво што го достигнаа во 2015 година. Причината за ова е загриженоста поради растот на производството во САД што би можело да го отежне постигнувањето на рамнотежа меѓу понудата и побарувачката за нафта. На лондонскиот пазар, цената за барел ...

Повеќе »

Почина детето што падна од зграда во Штип

Дванаесет годишниот Никола од Штип, не успеа да излезе од кома по минатонеделниот пад од незаштитена тераса, во станот во кој неговото семејството живеело под ќирија. Во игра со далечинскиот управувач, одејќи назад, без да забележи, Никола несреќно паднал низ отворената врата на терасата без ограда од третиот кат на ...

Повеќе »

Дете од крушевско Алдинци паднало од далековод

Детето во свесна состојба, но со крварење во мозокот е пренесено во Ургентниот центар во Скопје.   Десетгодишно дете од Прилеп вчера е пренесено во Ургентниот центар со тешки повреди по пад од далековод под висок напон. Од полицијата денес информираат дека И.И. (30) од крушевското село Алданци пријавил дека ...

Повеќе »

Сè помалку пиво се пие во светот

Луѓето сè помалку пијат алкохолни пијалаци, покажува најновиот извештај на индустријата за пијалаци во врска со глобалната консумација. Продажбата на пиво продолжи да паѓа минатата година, додека трендот на пиење сокови од јаболко запира, пишува во недела ББЦ. Светскиот пазар на алкохолни пијалаци падна во 2016 година 1,3 отсто, најмногу ...

Повеќе »

Роси падна на тренинг и заврши во болница

Повеќекратниот светски првак во мото трки Италијанецот Валентино Роси(38) падна на тренингот во Римини, по што бил превезен во локалната болница. Според првичните информации, станува збор за полесни повреди на градниот кош и стомакот. „Роси мина без фрактури и тешки последици. Префрлен е во болница каде што лекарите утврдија полесни ...

Повеќе »

Непредвиден пад на американските залихи на нафта, цените на месечното максимално ниво

Паднаа американските залихи на нафта, цените се на месечното максимално ниво. Oткако беше објавено дека американските залихи на “црното злато” паѓаат седма недела по ред, нафтата денеска се тргуваше на нивото блиску до едно месечниот максимум. Американската управа за енергетски информации (ЕИА) соопшти дека залихите на нафта на САД минатата ...

Повеќе »

Двајца загинати при пад на мал авион близу Њујорк

Две лица загинаа синоќа кога мал авион од типот „Лирџет 35“ се урна при слетувањето на еден аеродром во близината на Њујорк. Како што соопшти локалната полиција, авионот се урнал на околу 500 метри пред пистата на аеродромот Тетерборо, паѓајќи врз складиште и индустриски комплекс. По уривањето на авионот на ...

Повеќе »

Пад од девет места за Ѓорческа на најновата рејтинг листа

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа бележи пад на најновата рејтинг листа на ВТА објавена денеска. Таа се наоѓа на 200. место со 257. Ѓорческа минатата седмица настапи на ВТА турнир во Биел, Швајцарија, но не освои доволни поени да го задржи претходниот пласман (191.место). И во конкуренција на двојки македонската ...

Повеќе »

Голем пад на биткоинот

За два дена цената на биткоинот забележа пад за повеќе од 30 отсто, откако Централната банка на Кина започна истрага за работата на најголемата платформа за тргување со биткоинот. Моменталната вредност на биткоинот е околу 760 долари, што е пад од околу 18 отсто во текот на неделата. Како што ...

Повеќе »

Се урна авион на Малта: Најмалку 5 лица загинати помеѓу кои и функционери од ЕУ

Најмалку петмина загинати помеѓу кои и високи функционери на Европската унија загинаа кога утрово се урна авион на Малта. Малиот авион се урнал набрзо по полетувањето од Меѓународниот аеродром на Малта во 7.20 часот по локално време.  

Повеќе »

Доларот благо лизна кон кошницата валути

Американскиот долар во средата ослабе кон кошницата шест валути на меѓународните девизни пазари, откако вложувачите поради придушената инфлација ги намалија своите процени за зголемувањето на клучните каматни стапки во САД уште оваа година. Индексот на доларот, кој ја мери вредност на американската во однос на шесте водечки светски валути од ...

Повеќе »

Состојбата на девојчето кое падна од зграда во населба Аеродром е стабилна

Во текот на вчерашниот ден скопската населба Аеродром ја потресе веста за девојчето кое падна од седмиот кат . Тоа го преживеа падот благодарение на телефонскиот кабел кој се заплеткал низ гранките на дрвја. Детето поточно паднало од прозорецот а било оставено само дома бидејќи мајка му отишла да плати сметки ...

Повеќе »

Фридом хаус: Хибриден режим и пад на демократијата во Македонија

Влошување во сите општествени сфери, но и полоша генерална оценка за демократскиот развој на Македонија бележи најновиот извештај на Фридом хаус. Според извештајот „Нации во транзиција“, Македонија има пад во шест од седумте категории – национално демократско владеење, изборен процес, независност на медиумите, локално демократско владеење, владеење на правото и ...

Повеќе »

Пијан маж од Свети Николе паднал по скали

Вчера попладне во Клиничката болница – Штип бил донесен шеесет и шестгодишен маж од Свети Николе, со иниицјали В.Ј. Истиот, претходниот ден околу 17.00 часот во алкохолизирана состојба паднал од скалите во сопствениот дом и се здобил со повреди во пределот на главата и е во животна опасност. Извршен е ...

Повеќе »