парада – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: парада

Воена парада по повод ослободувањето на Белград

На белградскиот аеродром Батајница вчера по повод денот на ослободувањето на Белград беше одржана воена парада „Слобода 2017“, на која беа прикажани дел од оперативните способности на српската војска и презентирани шестте авиони МиГ-29, што Србија ги набави од Русија. Во рамките на манифестацијата учествуваа 2.200 војници, 130 различити борбени ...

Повеќе »

Шарените чорапи на Џастин Трудо, тајно оружје во дипломатијата

Неодамна во Торонто, на „Парада на гордоста“ канадскиот премиер Џастин Трудо се појави во класичен костум, во комбинација со шарени чорапи, на кои пишуваше „Eid Mubarak“, со што канадскиот премиер го испочитува и исламскиот празник Рамазан. Чорапите се изработени од „Халал сокс“ (Halal Socks), компанија сместена во Торонто, а цената ...

Повеќе »

Маршот за правда не му дава мир на Ердоган

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска ја обвини главната турска опозициска Републиканска партија (ПП) за престројување на страната на тероризмот, откако тринеделниот “Марш за правда” на оваа партија се приближува кон крајната точка – Истанбул, од каде што е далеку уште околу 150 километри, пренесува АФП Агенцијата наведува дека ...

Повеќе »

И покрај забраната организаторите ветуваат одржување на Парада на гордоста во Истанбул

Организаторите на Парадата на гордоста во Истанбул ветија дека ќе ја одржат парадата на плоштадот Таксим иако градските власти ја забранија поради безбедносни причини. Гувернерот на Истанбул претходно ја забрани Парадата на гордоста, што беше предвидена за денеска, поради безбедносни ризици по заканите од ултранационалистичките групи. – Нема да биде ...

Повеќе »

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Годинава ќе танцуваат и матурантите од Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија. Се очекува учество на околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје и ...

Повеќе »

„Матурска парада 2017“ в петок на плоштадот Македонија

На плоштадот „Македонија“ в петок на пладне ќе се одржи 11. „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Годинава ќе танцуваат и матурантите од Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија. Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, која го организира настанот, очекува да се вклучат околу 1.000 матуранти ...

Повеќе »

Парада на гордоста денеска во Белград

Во Белград денеска ќе се одржи Парадата на гордоста, која тргнува од Славија до плоштадот Република. Почетокот на движењето ќе го прогласи актерката, Мирјана Карановиќ.  Според организаторите, Карановиќ ќе ја отвори Парадата поради нејзиното повеќегодишно залагање за почитување и унапредувањето на човековите права во Србија, промоцијата на демократските вредности, толеранцијата и прифаќањето на ...

Повеќе »

Матурска парада 2016 на плоштад „Македонија“

В петок напладне на плоштадот „Македонија“  ќе се одржи 10. „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат кадрил. Настанот го организира Дирекцијата за култура и уметност-Скопје. Оттаму велат дека очекуваат да се вклучат околу 1.200 матуранти од 20 средни училишта од Скопје, како и 1.300 ...

Повеќе »