Пат – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Пат

Доларот падна како резултат на сириската криза

Опасноста од воен судир околу Сирија ја намали вредноста на американскиот долар. Индексот во кој доларот се споредува со шесте други најголеми валути покажа пад на доларот од 0,1 процент, а падот во споредба со јапонскиот јен изнесуваше 0,3 проценти. Пазарите веќе беа погодени од заканите за трговска војна меѓу ...

Повеќе »

Огромно свлечиште се урна врз куќа во Крива Паланка

Огромно свлечиште се урна врз куќа во Крива Паланка, како последица на силните врнежи од дожд. Земјиштето навлезе во една од просториите, за среќа нема повредени. Најголема штета од поројните дождови претрпе семејството Стојановски од Крива Паланка. Нивниот дом лоциран во село Дурачка Река, синоќа го погоди огромно земјиште кој ...

Повеќе »

Свлечиште на патот кон манастирот „Св.Јоаким Осоговски“

Повторно се активираше свлечиште на  локалниот пат кон манастирот „Св.Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка. Свлечиштето е на старата траса на патниот правец,  на околу 100-150 метри од објектите на манастирскиот комплекс. Од општина Крива Паланка информираат дека се работи за свлечиште од поголеми размери  кое го отежнува нормалното одвивање на ...

Повеќе »

Нормализиран сообраќајот на патот Крушево-Битола

Сообраќајот на патниот правец Крушево – Битола кој беше затворен поради голомразица, е нормализиран за сите видови возила. Регионалниот пат Крушево – Битола беше затворен за сообраќај од изутрината во 06:15 часот.

Повеќе »

Тетовското село Порој без вода и прооден пат

Во тетовското село Порој се уште не се санирани последиците кои ги предизвикаа поројните дождови. Локалниот пат кој ги поврзува селата Порој и Ѓермо се уште е затрупан со големи наноси од земја и камења. Во Порој оштетен е и еден мост, а водата се уште е забранета за пиење. ...

Повеќе »

Одрон го блокира локалниот пат Неготино Полошко-Ломница

  Сообраќајот на локалниот пат што ги поврзува полошките села Неготино Полошко и Ломница од синоќа е во прекин поради одрон од камења и земја кои паднале на коловозот. Според првичните сознанија на Дирекцијата за заштитата и спасување , кај месноста „кисела вода“ на патот, во должина од дваесетина метри ...

Повеќе »

Патот за селото Танушевци тешко прооден поради врнежи од снег

Патот за селото Танушевци на Скопска Црна Гора е тешко прооден поради големи врнежи од снег – соопшти попладнево Авотомото сојузот на Македонија. На останатите државни патишта сообраќајот засега се одвива без забрани, по влажни коловози.

Повеќе »

28 милиони евра за 23,5 километри нов експресен пат Штип – Радовиш

За еден месец ќе почне изградбата на експресниот пат Штип – Радовиш, по сосема нова траса од постоечкиот магистрален. Договорот за изведба на делницата долга 23,5 километри, на потегот од селото Софилари до клучката Бучим, е веќе потпишан, а рокот за нејзино завршување е три години. Овој пат ќе чини ...

Повеќе »

Лошата патна инфраструктура ги спречува жителите на Луковица да се занимаваат со сточарство и земјоделство

Ќиро Милошевски кој две децении одгледува кози во Луковица, поради лошата патна инфраструктура не може да го продаде млекото. Пласман има колку сакаш, но млекото не можам да го транспортирам. Сум прашал повеќе млекари да дојдат тука и да го купат млекото, но никој не сака да оди по неасфалтиран ...

Повеќе »

Пропустите на автопатот Миладиновци – Штип ќе чинат дополнителни над 20 милиони евра

  Во изградбата на автопатот Миладиновци – Штип направени се пропусти за чие надминување, според првичните проценки, ќе бидат потребни дополнителни над 20 милиони евра, соопшти денеска министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. На прес-конференцијата во Владата на Република Македонија,  Сугарески истакна дека при проверката на архивата најден е ...

Повеќе »

Викендов доброволно чистење на патот кон Попова Шапка

  Во рамки на активностите на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“, в недела, 9 јули, ќе се одржи доброволна еколошка активност за чистење на некои точки по должината на патот кон Попова Шапка. Од Иницијативата велат дека со акцијата сакаат да се подигне свеста дека луѓето се тие што ...

Повеќе »

Се реконструира патот од село Возарци до 2500 викенд куќи на Тиквешко Езеро

Сопствениците на над 2.5 илјади викендички во викенд населбата покрај Тиквешкото Езеро, конечно ќе добијат асфалтиран пат да стигнат до своите објекти. Станува збор за коловозна лента долга 1100 а широка 5.5 метри за која општината ќе потроши четири милиони денари. Парите се обезбедени согласно договорите за заем и договорот ...

Повеќе »

Сугарески: Забележани пропусти и на патот Прилеп – Градско

Откако укажа на изборот на несоодветна траса при изградбата на автопатот Кичево – Охрид, министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски денеска информира дека се воочени проблеми и во проектот за изградба на експресниот пат Прилеп – Градско. Слични проблеми како оние на автопатот Кичево – Охрид се забележани и ...

Повеќе »

Бугарски навивачи на спортски клуб пишувале графити со навредлива содржина за земјава во Крива Паланка (фотографии)

Расположени бугарски навивачи утрово го блокираа патниот правец Крива Паланка Куманово, а на бензинската пумпа на Макпетрол пишуваа и графити со навредливи содржини  за Македонија. Навивачи на спортски клуб од соседна Бугарија, рано утрово ги вознемирија жителите на Крива Паланка. Како што информираа од Министерство за внатрешни работи на РМ, ...

Повеќе »

Неколкучасовен прекин на патот Маврово – Дебар

Сообраќајот на патот Маврово–Дебар на потегот од Мелнички мост до село Долно Косоврасти денеска од 13 до 17 часот ќе биде во прекин. Причина за прекинот се предвидените активности за асфалтирање на тој дел од патот, информира Автомото сојузот на Македонија.

Повеќе »

УНЕСКО бара стопирање на проектите за ски-центар и пат на Галичица

После последниот престој на посебната експертска група на УНЕСКО во Охрид, во најновиот извештај на асоцијацијата за образование, наука и култура на светската организација, искажано е незадоволство од  степенот на зачуваност на Охрид и езерото, прогласени за подрачја со значење на  светски наследства. Како што и се очекуваше УНЕСКО главната ...

Повеќе »

Романка се породи во противпожарно возило заглавено на снег

Бремена Романка утрово се породи во возило на локалната противпожарна служба, откако останала блокирана на патот поради снежните врнежи што го зафатија североисточниот дел на Романија. Потпаролката за Службата на вонредни состојби од романскиот град Јаши, Силвија Болохан соопшти дека при породувањето на жената и помагала медицинска сестра вработена во ...

Повеќе »

Реми Гилард и неговите лудории (ново видео)

Повеќе »

Намалена видливост поради магла на превојот Стража

Намалена видливост поради појава на магла од 80 – 100 метри има на планинскиот превој Стража. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива тековно по влажни коловози – информира „Македонија пат“. Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица ...

Повеќе »

Лошите временски услови во Грција „заглавија“ десетици камиони на преминот Евзони

Грчките полициски службеници не пропуштаат камиони на граница од македонска страна, поради лоши временски услови во Грција, па затоа на меѓуграничниот простор чекаат 70 товарни возила – информира агенцијата Макфакс. Министерството за внатрешни работи извести дека во среда остварен е контакт помеѓу раководител на смена на полициската станица за граничен ...

Повеќе »