пелистер – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: пелистер

Вардар го доби вечното дерби, „Комитите“ го прославија јубилејот

Вардар го совлада Пелистер со 3:0 во големото дерби на македонскиот фудбал, кое овојпат беше „зачинето“ и со прославата на навивачката група „Комити“ на два јубилеи – 30 години навивачка група и 70 години од основањето на нивниот омилен клуб. Дербито го одбележаа и гостинските навивачи, „Чкембарите“, кои дојдоа во ...

Повеќе »

Пелистер домаќин на Вардар во дербито на ПМФЛ

Дерби натпреварот од 7.коло во Првата македонска фудбалска лига, ќе се игра во Битола, каде Пелистер го пречекува шампионот Вардар – пренесува порталот СпортМ. Денешниот дуел на вечните македонски ривали кој ќе се игра на стадионот „Тумбе Кафе“ ќе биде вкупшно 69-ти меѓу овие два тима, а во досегашните 68 ...

Повеќе »

Пожарот на Пелистер локализиран и под контрола

Пожарот што вчера избувна на Баба Планина, под врвот Пелистер, е локализиран и под контрола, потврди раководителот на Битолската територијална противпожарна единица Костадин Поповски. Поповски изјави дека професионални екипи и доброволци и денеска ќе ја следат ситуацијата на терен. – Пожарот е во должинска линија од околу еден километар. Во ...

Повеќе »

Проблеми за Пелистер на патот до Познањ, Битолчани заглавени во Љубљана

Пелистерци летнаа од Скопје и пристигнаа во Љубљана од каде што требаше да се упатат до Варшава, па од таму до крајната дестинација, Познањ – пренесува порталот 24 фудбал. Но поради технички причини на полската компанија, летот од Љубљана до Варшава е одложен. Раководството на клубот прави напори во попладневните ...

Повеќе »

Работнички носител, Шкендија и Пелистер неносители пред ждрепката за ЛЕ

Познати се можните противници на македонските клубови кои ќе настапуваат во квалификациите за фудбалската Лига на Европа. УЕФА Работнички го смести во групата повластени тимови, додека Шкендија и Пелистер се во групите неносители. Работнички ќе го очекува ривалот од следниве екипи: Зета (Црна Гора), Тре Пене (Сан МАрино), Санта Колома ...

Повеќе »

Работнички домаќин на Пелистер во дербито на ПМФЛ

Екипата на Работнички ќе го пречека битолски Пелистер во дерби натпреварот од 31. коло на Првата македонска фудбалска лига. Ова е дуел на трето и четврто пласираните екипи на табелата кои се во трка за место кое носи пласман за излез на европската сцена следната сезона. Натпреварот ќе се игра ...

Повеќе »

Одиграно последното коло од ракометната ВИП Суперлига

Со двата натпревара одиграни вчера заврши ракометната ВИП Суперлига, а од следниот викенд ќе продолжи шампионатот преку плеј-офот со тоа што сега ќе се вклучат и екипите на Вардар и на Металург, кои досега играа во СЕХА лигата. Резултати на дуелите од 18.коло: Прилеп – Металург 2 36:36, Радовиш – ...

Повеќе »

Пелистер во Охрид е домаќин на Работнички

Дербито на 22.то коло од Првата фудбалска лига меѓу третопласираниот Пелистер и четвртиот на табелата Работнички ќе се одигра попладнево во Охрид поради реновирањето на стадионот во Битола. Во Скопје се играат два натпревара: шампионот Вардар е домаќин на последно пласираната Брегалница, а на стадионот Чаир Шкупи е домаќин на ...

Повеќе »

Пелистер остана без стадионот „Под Тумбе кафе“

  Екипата на Пелистер на туѓ терен ќе ја води битката за излез во фудбалска Европа. Битолскиот тим нема да има можност во следниот период мечевите како домаќин да ги игра на својот стадион „Под Тумбе кафе“, бидејќи реновирањето на битолскиот стадионот уште не е завршено. Челниците на Пелистер во ...

Повеќе »

Гостивар и Вардар ќе се борат за последното место за завршницата од „Лимак Купот“

Лидерот во Втората лига Гостивар и последно пласираниот тим од елитното друштво Вардар вечер од 19 часот во салата „Младост“ во Гостивар ќе одлучуваат за последниот учесник на завршниот турнир на најдобрите осум екипи во кошаркарскиот „Лимак Куп“ на Македонија. Гостивар и Вардар иако во првата фаза од осминафиналето беа ...

Повеќе »

Колку чини чист воздух во тегла од Пелистер?

Нова пародија за алермантната состојба со загадениот воздух се случи денес на Широк сокак во Битола. Група млади битолчани на улицата поставија транспарент со натпис „Подаруваме свеж воздух од Пелистер.“ По ова на минувачите им даваа тегли и кеси со воздух, велејќи дека се полни со свеж воздух од Пелистер. ...

Повеќе »

Вардар – Пелистер во дербито на осмото коло од ПМФЛ

Во Првата македонска фудбалска лига денеска ќе се играат натпреварите од 8.коло, а дербито е на стадионот „Борис Трајковски“ во скопската населба Маџари каде Вардар го пречекува Пелистер. Двојки за 8.коло во ПМФЛ: Брегалница – Македонија ЃП, Шкендија – Ренова, Победа – Работнички, Вардар – Пелистер и Шкупи – Силекс. ...

Повеќе »

Утре на мегдан со Црна Гора

Македонската репрезентација до 16. години на чело со селекторот Добринко Илиевски утре на комплексот Петар Милошевски, ќе одигра пријателски меч против репрезентацијата на Црна Гора – пренесува порталот Спорт. На 10. март ќе следува уште еден меч, а утрешниот започнува во 14:30ч. Селекторот Илиевски за овој меч се одлучи за ...

Повеќе »