пласман – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: пласман

Србија се враќа на СП, Хрватска во бараж, Исланд со историја

Александар Приовиќ постигна гол на 17 минути пред крајот на натпреварот, за Србија со 1:0 да го скрши отпорот на Грузија и да го освои првото место во групата Г во квалификациите за СП во Русија во 2018 и да обезбеди директен пласман. На Република Ирска на гостувањето во Велс, ...

Повеќе »

„Ел команданте“ најави жешко Европско првенство во Хрватска

Македонија со високата победа од 33-20 над Чешка во СЦ „Борис Трајковски“ успеа да се пласира на Европското првенство во Хрватска што се игра во јануари следната година. Освен играчите кои секако се најзазлужни за новиот успех и продолжување на учествата на големите натпреварувања, се чини дека македонската ракометна репрезентација ...

Повеќе »

Ѓорческа напредуваше и го подобри пласманот на кариерата – промена и на врвот на ВТА

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа да напредува една позиција на најновото рангирање на ВТА листата. Добрите игри и пласманот во полуфиналето на турнирот во Рим, и овозможија на Ѓорческа да напредува на 180. позиција, што е воедно нејзин најдобар пласман во кариерата. На врвот оваа недела имаме промена, германската тенисерка ...

Повеќе »

Ботас: Верувам во себе и своите можности

Возачот на Мерцедес, Ботас е полн со самодоверба на ГН Русија. „Таа победа направи разлика. Секогаш ви дава самодоверба кога ќе постигнете добри резултати и во многу случаи може да ја задржите. Би било глупаво ако не сакам да победам повторно“, изјави Ботас, пренесува Супер Спорт. Ботас е трет во ...

Повеќе »

Ангеловски: Фаворити сме, но не смееме да го потцениме Лихтенштајн

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски, го објави списокот на играчи на кои смета за квалификацискиот натпревар со Лихтенштајн (24.март) и пријателскиот со Белорусија (28.март). Македонија ја прифаќа фаворитската улога против Лихтенштајн и на теренот на противникот ќе оди на премиерната победа во квалификациите за пласман на Мундијалот ...

Повеќе »

Порази за водечките екипи во НБА конференции

Лидерите од двете конференции во НБА лигата и минатогодишни финалисти Кливледн и Голден Стејт се поразени на ноќешните дуели. Пораз доживеа и Хјустон, а од големите фаворити само Сан Антонио оствари победа. Резултати на натпреварите од НБА лигата одиграни ноќеска: Шарлот – Вашингтон 99:109, Атланта – ЛА Клиперс 105:115, Бруклин ...

Повеќе »

Лина Ѓорческа на чекор до главниот турнир на Австралија Опен: За неполн час ја декласираше Далма Галфи (видео)

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа ја мина и втората пречка во квалификациите за пласман на главниот турнир, на првиот грен слем турнир во сезоната, Аустралија Опен – пишува порталот Спортски. Ѓорческа, во второто коло, ја декласира Унгарката, Далма Галфи во два сета за само 54 минути игра. Најдобрата македонска тенисерка ...

Повеќе »

Младите ракометари изборија пласман на СП во Алжир

Младата ракометна репрезентација на Македонија избори пласман на Светското првенство во Алжир, откако го освои првото место на квалификацискиот турнир кој изминатите три дена се играше во Скопје. Избраниците на Илија Темелковски во последниот меч одговорија на предизвикот и против аутсајдерот Турција слава со 39:19 (22:13). На младите ракометари им ...

Повеќе »

ФИФА ја објави последната ранг-листа за 2016: Македонија на 162.место

Македонската фудбалска репрезентација се најде на 162.позиција на најновата ФИФА ранг листа објавена денеска. Македонија во однос на минатиот месец не го промени пласманот и 2016 година ја завршува во друштво на репрезентации од типот на Аруба, Малезија, Белизе,… Од противниците на „црвено-жолтите“ во квалификациите за СП 2018 најдобро пласирана ...

Повеќе »