Тагови: Победа

Гонзалес го прекина интервјуто на Јоноски за да му порача едно нешто

Ацо Јоноски со своето огромно искуство беше голем плус на нашата репрезентација во преубедливата победа која ја оствари во клучниот дуел со Чешка за пласман на Европското првенство во Хрватска, а бидејќи оваа пресметка за него воедно значеше враќање во селекцијата, неговото обраќање во микс-зоната беше едно од најинтересните за ...

Повеќе »

Франција славеше над Англија (Видео)

Франција и Англија, во вторникот, одиграа пријателски натпревар кој им беше посветен на жртвите од терористичките напади во Манчестер и Лондон. Фудбалерите пред почетокот на мечот на теренот на „Стадионот Франција“ излегоа со песната на култниот рок бенд Оејзис „Don`t Look Back in Anger“, во чест на жертвите од терористичките ...

Повеќе »

Вардар е нов европски првак!

Екипата на „Вардар“ е нов европски првак откако вечерва во Келн во финалето на ракометната Лига на шампиони, го совлада Пари Сен Жермен со 24:23. Победничкиот погодок во последната секунда го постигна Иван Чупиќ. Македонија го доби првиот европски ракометен шампион во машка конкуренција и по 15 години повторно има ...

Повеќе »

Двојна победа на Ферари во Монте Карло

Себастијан Фетел победи на трката за Големата награда на Монако, која во неделата се возеше во Монте Карло. Германецот на Ферари му ја донесе првата победа на најпрестижната трка во шампионатот на Формула 1 по 2001 година. Фетел предвидените 78 кругови ги мина со време 1:44:44.340 часа. Тимската стратегија го ...

Повеќе »

Сите борби од петото коло од регионалната боксерска лига (видео+галерија)

Пинк Пантер ја забележа првата победа во Регионалната бокс лига против Славија од Бања Лука со 10-6. Мечот го одлучуваше капитенот Димитар Ташков кој супериорно го доби противникот со технички нокаут. Во вистинско светло се покажаа дебитантот Јасин Лама, Денис Муаремовски кој досега ја покажа најдобрата и најзрелата борба, како ...

Повеќе »

Голден Стејт од -25 до победа, нова повреда на Ленард (видео)

Голден Стејт славеше во првиот финален дуел во Западната конференција против Сан Антонио 113:111. Голден Стејт до победата стигна со пресврт, откакако во еден момент од натпреварот имаше негатива од 25 поени. Сан Антони одигра речиси беспрекорно прво полувреме, во кое го лимитираа Голден Стејт на 42 поени со само ...

Повеќе »

Шлезвиг-Холштајн – уште една победа за Меркел

ЦДУ на Ангела Меркел победи на покраинските парламентарни избори во Шлезвиг Холштајн, каде досега на власт беа Социјалдемократите. Тоа сепак е индикатор и за сојузно ниво, смета Јенс Турау.Две одлуки во супер-изборната 2017 година, втор пораз за СПД: Социјалдемократите на покраинскиот премиер Торстен Албиг загубија на изборите во Шлезвиг-Холштајн, освојувајќи ...

Повеќе »

Победата на Макрон не беше лесна

Исходот од претседателските избори во Франција е подобар од очекуваното. Проевропскиот кандидат Макрон освои 66 проценти од гласовите, а Ле Пен – 34 насто. Пред Макрон стои тешка задача да ги помири Французите.Тој отсекогаш бил најдобар ученик во одделението и еден вид чудо од дете. На младиот Емануел Макрон му ...

Повеќе »

Гонзалез: Со добра мотивација може да победиме и во Рејкјавик

Шпанскиот стратег Раул Гонзалез имаше успешно деби на кормилото на македонската ракометна репрезентација. Новиот предводник на Македонија, со победа над Исланд го започна селекторувањето со „црвено-­жолтите“. Гонзалез е свесен дека е завршена голема работа, бидејќи триумфот над силниот Исланд ги зголемува шансите на Македонија за пласман на едно од двете ...

Повеќе »

Трамп му ја честитал победата на Ердоган на референдумот

Претходно, Белата куќа соопшти дека ќе почека со коментирање на референдумот во Турција, со кој му се прошируваат овластувањата на претседателот. Американскиот претседател Доналд Трамп му ја честиташе победата на референдумот на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, соопштија извори од кабинетот на шефот на турската држава. Претходно, Белата куќа ...

Повеќе »

Атлетик Билбао убедлив против Лас Палмас

Убедлива победа со 5:1 оствари Атлетик Билбао над Лас Палмас синоќа на домашен терен на отворањето на 32.коло во шпанската фудбалска Примера дивизија. Двојките за денешната програма се: Депортиво Ла Коруња – Малага, Спортинг Хихон – Реал Мадрид, Атлетико Мадрид – Осасуна и Барселона – Сосиедад. Утре играат: Леганес – ...

Повеќе »

Македонија ја победи Малта во продолжението на прекинатиот меч

Тениската репрезентација на Македонија ја постигна првата победа (2:1 против Малта) во Третата Европска зона од Дејвис купот откако претпладнево во продолжението на прекинатиот меч во двојки оствари триумф. Македонската комбинација Димитар Грабул и Шендрит Деари ги победија со 2-0 во сетови (7:5 и 7:5 во гемови) Метју Асциак и ...

Повеќе »

Важна победа за Индијана во обидот да избори плеј-оф

Кошаркарите на Индијана извојуваа значајна победа над Торонто во борбата за пласман во плеј-офот. Во триумфот на домаќинот се истакна Пол Џорџ. Кошаркарите на Индијана извојуваа значајна победа над Торонто во борбата за пласман во плеј-офот. Во триумфот на домаќинот се истакна Пол Џорџ со дабл-дабл ефект – 35 поени ...

Повеќе »

Јувентус со два пенали го „скрши“ Наполи (видео)

Фудбалерите на Јувентус стекнаа голема предност во однос на Наполи по првиот полуфинален натпревар во Купот на Италија. Јувентус на реваншот во Неапол ќе патува со предност од 3:1. Бранителот на трофејот во Купот, Јувентус, со пресврт успеа да го победи Наполи, постигнувајќи три гола во 20 минути игра во ...

Повеќе »

Трамп: Хилари ги намести изборите во Демократската партија

Американскиот претседател, Доналд Трамп денеска изјави дека изборите за претседател во Демократската партија се „наместени“ во корист на неговата доскорешна демократска ривалка Хилари Клинтон. Трамп ова мислење го изрази на неговиот Твитер налог, откако Том Перез вчера беше избран за нов претседател на Демократската партија на САД. – Трката за ...

Повеќе »

Оклахома Сити предводена од Вестбрук го совлада шампионот Кливленд

Кошаркарите на Оклахома Сити ноќеска постигнаа важна победа откако пред своите навивачи го победија првакот Кливленд. Најрасположен за игра беше Расел Вестбрук, кој го „запиша“ 26-тиот „трипл-дабл“ сезонава: 29 поени, 12 скока и 11 асистенции. Одлична помош имаше и од соиграчите Виктор Оладипо 23 поени и од Стивен Адамс 20 ...

Повеќе »

Рома убедлива против Фиорентина

Убедлива победа со 4:0 оствари синоќа екипата на Рома против Фиорентина во натпревар од 23. коло на Серија А. Домаќините поведоа во 39. минута со погодокот на Един Џеко. Федерико Фацио во 58. Минута зголеми на 2:0, Раџа Наинголан во 75. Минута ја навести високата победа, а триумфот го потврди ...

Повеќе »

Лабовиќ е МВП на колото во АБА лига

Кошаркарот на Карпош Соколи, Драган Лабовиќ е прогласен за најкорисен во 21.коло од регионалната АБА лига. Лабовиќ прикажа одлична игра во победата над ФМП во саботата во СЦ „Борис Трајковски“. Тој со 21 поен, осум скокови, две асистенции и шест украдени топки собра 30 индексни поени, доволни за МВП признанието. ...

Повеќе »

Стотици илјади Романци во Букурешт ја слават победата над корупцијата (видео)

Романската социјалдемократска влада на премиерот Сорин Гриндеану денес, по масовните протести кои неделава се одржуваа низ целата земја, ја повлече уредбата со која се декриминализираа одредени коруптивни активности. За да ја прославата победата, Романците и вечерва излегоа на улиците. Се проценува дека и вечерва на собирите учествуваат стотици илјади Романци. ...

Повеќе »

Победи на Карпош Соколи и Фени Индустри во БИБЛ лигата

Македонските претставници во регионалната Балканска кошаркарска лига (БИБЛ), Карпош Соколи и Фени Индустри забележаа победи во натпреварите од Б групата одиграни синоќа. На дуелот во Скопје, составот на Карпош Соколи за кој дебитираше поранешниот репрезентативец Бојан Трајковски, ја совлада екипата на Трепча со 85:69. Во втората победа на „соколите“ во ...

Повеќе »
Close