Повредени – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Повредени

Умерен земјотрес во Турција, 13 лица повредени

Најмалку 13 лица се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала, што ја погоди турската југоисточна провинција Адијаман. Турската новинска агенција Анадолија јави дека при земјотресот оштетени се и неколку згради. Поради земјотресот затворени се основните и средните училишта во провинцијата. Повредените се хоспитализирани, но ...

Повеќе »

Судар на два воза во Австрија, патниците полесно повредени

Најмалку 40 луѓе се полесно повредени во судар на два патнички воза во австрискиот град Салзбург, соопшти локалната полиција. Возовите се судриле при спојување на главната железничка станица, односно едниот воз пресилно удрил во другиот кој доаѓал од Цирих, информира претставник на полицијата. Инцидентот се случил во раните утрински часови. ...

Повеќе »

Тинејџер изведе напад во училиште во Русија, повредени четири лица

Властите во руската република Башкортостан (Башкирија) соопштија дека четири лица, меѓу кои три деца, се во тешка здравствена состојба откако тинејџер извел напад во училиште во градот Стерлитамак. – Според нашите информации, четири лица се повредени и одведени во болница во градот, меѓу кои и три деца. Тие се во ...

Повеќе »

За само едно деноноќие во Тетово се повредени двајца пешаци

Во овој регион, овие учесници во сообраќајот најмногу страдаат поради пребрзо возење. Изминатото деноноќие во тетовско во сообраќајни незгоди повредени се двајца пешаци. Во првиот случај повреден е 31 годишен пешак во кој возач удрел па побегнал, а во втората, во седумгодишно дете удрел малолетен мотоциклист. Првично причината и за ...

Повеќе »

Двајца пешаци прегазени во еден ден во Скопје

На 03.04.2018 година околу 09:20 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје на булеварот „Александар Македонски“ патничко моторно возило “Сеат Алтеа“ со скопски регистерски таблици управувано од М.А. (32) од Скопје удрило во Н.Т. (39) од Скопје. Со повреди се здобил пешакот и со возило бил пренесен во Ургентен центар ...

Повеќе »

Основното јавно обвинителство Тетово изврши увид во хангарот на АРМ каде беа повредени двајца војници

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово изврши увид во хангарот на АРМ каде при чистење на оружје од воена вежба беа повредени двајца припадници на армијата. Според првичните сознанија, настанот се случил кога двајца војници од тимот, по враќањето од воена вежба во Штип, го симнале митралезот тежок ...

Повеќе »

Десет сообраќајки во Скопје, едно лице потешко повредено

Едно лице e потешко повредено во една од вкупно 10-те сообраќајни незгоди што се случија изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во две сообраќајки полесни повреди здобиле две лица, а во седум е причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. ...

Повеќе »

Повредени 8 лица во сообраќајна незгода на Автопатот Тетово – Гостивар

Повредени 8 лица во сообраќајна незгода која се случи синоќа на автопатот Тетово – Гостивар. Сообраќајката се случила при претекнување. Во сообраќајката која се случила на Автопатот Тетово – Гостивар кај таканаречената Тимчевишка клучка, учествувале комби со италијански регистерски ознаки и автомобил „мерцедес“ со албански ознаки. Во возилата имало вкупно ...

Повеќе »

Над 20 лица повредени при експлозија поради истекување на гас во Антверпен (видео)

Најмалку 20 лица се повредени, а неколку беа заробени во урнатините, по експлозија во белгискиот град Антверпен, која оштети неколку згради. Полицијата во Антверпен изјави дека експлозијата не била поврзана со терористички напад и информираше дека веројатно се должи на истекување на гас. Експлозијата одекнала во италијанскиот ресторан „Примавера“ во ...

Повеќе »

Повредени петмина млади штипјани во сообраќајка

Рано изутрината пред 4 часот на враќање од Радовиш, на шест километри од Штип се илизгало возилото БМВ со штипски регистерски таблички, во кое се превезувале пет лица, при што удрило во дрвјата покрај коловозот. Ударот бил толку силен, што едно од дрвјата се откорнало и завршило во паркирано возило ...

Повеќе »

Нападнати полицајци во Ранковце кога се обиделе на семејство од Одрено да им го одземат тракторот со дрва

Семејството од порано било познато по бројни прекршоци за дрвокрадство. Полициски службеници доживеале вистинска драма откако цело семејство од село Одрено, Општина Ранковце, ги нападнале кога се обиделе да им го одземат тракторот кој бил натоварен со дрва и немал соодветни документи. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Крваво дерби во Белград, повредени 17 навивачи на натпреварот Партизан – Црвена звезда (видео)

Најмалку 17 навивачи се повредени во тепачката што се случила на фудбалскиот натпревар меѓу Партизан и Црвена звезда во Белград. Тепачката била на јужната трибина на стадионот на Партизан за време на првото полувреме на вечното дерби. „Повредени се над 17 навивачи, се уште не се знае точната бројка, бидејќи ...

Повеќе »

Силен земјотрес во Иран, 42 лица повредени

Најмалку 42 лица се повредени во силниот земјотрес со интензитет од шест степени по Рихтеровата скала, кој го погоди југоисточниот дел на Иран. Повеќето се повредени во моментите кога побрзале во засолништата.  Иранската државна телевизија соопшти дека во земјотресот се уништени и неколку куќи. Епицентарот на земјотресот бил 58 километри ...

Повеќе »

Експлозија во метро во Лондон, неколкумина патници се здобиле со изгореници на лицето

Неколкумина патници се повредени при експлозија во воз во лондонското метро. Тие се здобиле со изгореници на лицето, јавуваат светските медиуми. Според полицијата, експлозијата се случила на станицата „Парсонс грин” во западниот дел на Лондон и дека полијаците и итната медицинска помош се веќе на местото на настанот. Полицијата засега ...

Повеќе »

Три лица се потешко повредени во сообраќајка кај Неотино

Во сообраќајна несреќа која се случила околу два часот по полноќ три лица се здобиле со тешки телесни повреди, а едно лице било полесно повредено. Сообраќајната несреќа се случила на регионалниот пат Р 103 Кавадарци-Неготино, на влезот во Неготино, поточно кај станицата за технички преглед “Антигона”, информираа од СВР Велес. ...

Повеќе »

Наредба за спроведување на истрага против полицаецот кој со истрел од службено оружје повреди двајца малолетници

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Струмица донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против полицискиот службеник кој повреди двајца малолетници со истрел од службен пиштол. Полицаецот е осомничен дека сторил кривично дело – Убиство од член 123, а во врска со член 19 од Кривичниот законик. За ...

Повеќе »

Нема повредени македонски државјани во земјотресите во Турција и Грција

Според досегашните информации на Министерството за надворешни работи, во силниот земјотрес што ги погоди Турција и Грција нема повредени македонски државјани. „Во согласност со официјалните информации од надлежните турски и грчки органи, засега немаме сознанија за повредени македонски граѓани, воедно ниту еден македонски државјанин не се обратил за информација или ...

Повеќе »

Две лица загинаа и 120 се повредени во силен земјотрес во Егејското Море

Две лица загинаа, а најмалку 120 се повредени во силен земјотрес што ги погоди грчките острови во југоисточниот дел на Егејското Море. Неименуван претставник на болницата на островот Кос наведе дека две странски лица се загинати при удар со камења од стара зграда, што се урнала во земјотресот. Градоначалникот на ...

Повеќе »

Франција: Пукотници пред џамија, осуммина повредени

Осум лица, меѓу кои и едно девојче, се полесно повредени во вооружен инцидент кој се случил пред една џамија во градот Авињон, на југоистокот на Франција. Двајца мажи, во неделата околу 23 часот, излегле од автомобил и од ловечка пушка започнале да пукаат по минувачите. Според обвинителството мета на нападот ...

Повеќе »

Три лица тешко повредени синоќа во Скопје

Пешак и двајца возачи се потешко повредени, во две од вкупно осум сообраќајни несреќи, што се случиле во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во пет сообраќајки со полесни повреди се здобиле осум лица, а во една е причинета само материјална штета. Полицијата вчера презела казнени мерки поради ...

Повеќе »