Поддршка – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Поддршка

Винарите бараат поддршка од државата за успешен извоз

Македонските винари се соочуваат со голема конкуренција на странските пазари. Бараат поддршка од државата за успешен пласман, кој, велат, ќе им овозможи навреме да ги исплатат лозарите. Тие, денеска, на работен состанок во Градско со министерот земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, посочија дека проблемот со откупот на грозје не ...

Повеќе »

Жбогар: ЕУ го подржува интензивирањето на процесот за спорот со името

Амбасадорот на Европската Унија во Македонија Самуел Жбогар при денешната посета на Прилеп одговарајќи на нвинарски прашања истакна дека ЕУ го подржува интензивирањето на преговорите меѓу Македонија и Грција околу прашањето за името. -Мислам дека тоа што е добро е дека дискусиите продолжуваат и се интензивираат. Ние гледаме дека од ...

Повеќе »

Великов Петков: Бугарија ја поддржува Македонија за влез во ЕУ

Бугарија ја поддржува владата на Република Македонија и сите институции, граѓанското општество и опозицијата да ја поститнат својата цел – добивање покана за членство во ЕУ, потенцира бугарскиот амбасадор во земјава Иван Великов Петков, кој пред пратениците ја презентира програмата и приоритетите за работа на Бугарското претседателство со Советот на ...

Повеќе »

Боксерската легенда Мајк Тајсон ќе одгледува марихуана на плантажи во Калифорнија

Еден од најдобрите боксери во историјата на овој спорт, Мајк Тајсон, објави дека влегува во бизнисот со марихуана само по еден ден откако нејзината рекреативна употреба беше легализирана во Калифорнија. Челичниот Мајк заедно со други бизнис-партнери купил земјиште на 16 хектари во Калифорнија Сити, гратче со 15.000 жители. Покрај тоа што ...

Повеќе »

Мадрид ќе даде на суд 700 каталонски градоначалници

Шпанскиот државен обвинител им испрати судски покани на повеќе од 700 градоначалници во Каталонија кои го поддржуваат референдумот за независност бидејќи Мадрид сака да ја блокира сепаратистичката иницијатива што ја смета за нелегална. Ако не одговорат на поканата, полицијата може да ги уапси, соопшти обвинителот во писмото доставено до локалните ...

Повеќе »

Уште пет дена за аплицирање за субвенции за млади земјоделци

До 29 август годинава трае рокот за доставување барања за поддршка на млади земјоделци. На повикот може да се јават земјоделци до 40-годишна возраст, а аплицирањето е исклулчиво електронски. Државната поддршка предвидува максимални 600.000 денари неповратна финансиска помош за младите земјоделци кои сакаат да почнат сопствен бизнис. Услов е да бидат запишани во Единствениот регистар на земјоделски стопанства не ...

Повеќе »

Селена Гомез напиша отворено писмо за поддршка на ЛГБТ заедницата

Пејачката, Селена Гомез одговори на иницијативата за одбележување на Геј Прајд месецот, инициран од страна на списанието Билборд и напиша писмо до членовите на ЛГБТК заедницата,  во кое сподели увид во своето детство во кое била опкружена со „љубезни, забавни и драги пријатели“ на својата мајка, кои биле хомосексуалци. -Јас ...

Повеќе »

Одобрено формирање на контингент за поддршка на операциите во Ирак и во Сирија

Учесниците на средбата на Саудиска Арабија, на која присуствуваа лидерите на арапските и муслиманските држави, како и претседателот на САД, Доналд Трамп, присуствуваа на создавање на воен контингент за поддршка на борбата против тероризмот во Ирак и во Сирија. Во завршната декларација се наведува дека лидерите на повеќе од 50 ...

Повеќе »

Собрани 30 000 потписи за поддршка: Лицата со попречености чекаат да се формира Влада

Над 30 000 граѓани се потпишале во книгите за поддршка на лицата со попречености. Од невладиниот сектор велат дека бројката неофицијално е многу поголема, бидејќи се’ уште чекаат да им бидат доставени уште некои од книгите кои покрај во Скопје, ги имаше на повеќе локации во градовите од внатрешноста. Десетте ...

Повеќе »

Презентација на проектот „Програма за (само)вработување на самохрани мајки“

­ Бизнис конфедерацијата на Македонија во соработка со Институтот за менаџмент поддршка и Здружението на бизнис жени на Македонија, денеска ќе го презентира проектот „Програма за (само)вработување на самохрани мајки“. Проектот, кој се спроведува во рамки на Оперативната програма за развој на човечки ресурси 2007­2013, во текот на 2017 година ...

Повеќе »

Русија не ја поддржа резолуцијата во ОН против Северна Кореа

Русија го спречи Советот за безбедност на Обединетите нации да ја осуди Северна Кореа поради најновото лансирање на ракета. Ова се случи и покрај тоа што иницијативата ја поддржала и Кина, сојузникот на Пјонгјанг, објавија странските медиуми повикувајќи се на дипломатски извори. Во предлогот, поднесен од САД, се бара од ...

Повеќе »

Албанија ја поддржува иницијативата на Косово за формирање на своја војска

Официјална Тирана ја поддржува иницијативата на Косово за формирање на своја армија. Албанскиот претседател Бујар Нишани по тој повод изјавил дека Косово е независна држава и треба да има своја армија. „Една држава за да има своја сигурност има потреба да ги има сите потребни институции, меѓу кои и своја ...

Повеќе »

Изненадувачка поддршка за Турција од Грција

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изрази поддршка за Турција за кризата со Холандија, што се создаде откако холандските власти ја протераа од земјата турската министерка за семејство и социјална политика Фатма Бетјул Сајан Каја и не му дозволија на турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу да одржи ...

Повеќе »

Јапонски грант за шест нови проекти во Македонија

Амбасадата на Јапонија во Скопје денеска ќе потпише шест грант­ договори со македонски институции кои предвидуваат 368.626 евра помош за проекти во Македонија. Проектите се финансирани од програмата „Грант помош за поддршка на мали проекти”, основана од Владата на Јапонија. Со јапонската поддршка ќе се спроведе рехабилитација на ОУ „Свети ...

Повеќе »

Русија: Не се мешаме, но ја поддржуваме политиката на Србија

Рускиот заменик министер за надворешна политика Михаил Богданов на српскиот премиер Александар Вучиќ му рекол дека Русија не се меша во внатрешни работи на туѓи држави, додавајќи дека „секоја нестабилност на Западен Балкан лошо ќе влијае и на меѓународните случувања“, пренесуваат српските медиуми. Вучиќ и Богданов разговарале за состојбата на ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ со порака со Заев: Отфрли ја платформата од Тирана, ја имаш нашата поддршка

Зоран Заев би го продал и најмилото и највредното само за да се дограби до власт. Затоа Заев влезе во нова авантура. Одлучи да става на маса и да продава нешто што не е негово. Одлучи да ја продава и редефинира Македонија, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. „Граѓаните не гласаа ниту за менување ...

Повеќе »

ССК: Полесно до средства од Фондот за иновации и технолошки развој

Сојуз на стопански комори на Македонија во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој со серија активности и обуки подетално ги информира компаниите за средствата кои се достапни за развивање иновативен производ, како и за старт ап и спин оф компаниите. „Со цел компаниите подетално да се запознаат со ...

Повеќе »

Четири синдикати им даваат поддршка на вработените во Железници и МПМ

Синдикатите на УПОЗ, СИЕР, СУТКОЗ и АГРО Синдикатот денеска соопштија дека даваат поддршка на вработените во дневните весници Утрински весник, Дневник и Вест, но и на вработените во Јавното претпријатие Македонски железници кои штрајкуваат. – Неисплатените плати се резултат на лошото менаџирање на компаниите кои се заинтересирани само за нивниот ...

Повеќе »

Струмица: ВМРО НП ја поддржа одлуката на Витанов

Советникот Методи Витанов од Струмица, кој вчера објави дека од ВМРО НП преминува во редовите на ВМРО ДПМНЕ, па се попишмани и објави дека сепак ќе работи како независен советник, денеска доби поддршка и од Општинскиот комитет на Народна во Струмица. „Поради несериозноста на централното раководство на ВМРО НП си ...

Повеќе »

Трамп сепак има намера да го поддржи НАТО

Денеска вака, утре така: претседателот на САД, Трамп останува непресметлив. Во изборната кампања тој уште сакаше да ја стави во затвор неговата конкурентка. За тоа сега ниту збор. И за НАТО, Трамп ја промени позицијата.Американскиот претседател Доналд Трамп на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг му осигурал „силна поддршка“ од ...

Повеќе »