Пожари – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Пожари

Најмалку 17 жртви и 150 исчезнати во пожарите во Калифорнија

Во пожарите во Калифорнија кои се шират со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, 150 се водат како исчезнати и уништени се околу 1.500 објекти – соопшти денеска државната пожарникарска служба. Пожарот зафатил повеќе од 46.500 хектари земјиште од неделата кога почна да се шири благодарение на сувото време и ...

Повеќе »

Грција побара помош од EУ за гаснење на пожарите

Грчките власти побараа од државите – членки на Европската унија да им позајмат авиони и хеликоптери за гаснење на пожарите, откако пожарникарите веќе трет ден се борат против огнената стихија северно од Атина. Противпожарната служба наведува дека 60 пожарникари се испратени од Кипар за да и помогнат на Грција во ...

Повеќе »

Масовна евакуација поради пожарите во Франција

Над 10.000 луѓе се евакуирани поради пожарите што ја зафатија југоисточна Франција, соопштија властите. Стотици пожарникари се борат со огнената стихија во близина на Борме ле Мимос. Франција побара помош од своите соседи. Во пожарот изгоре околу 4.000 хектари земјиште крај брегот на Медитеранот, во планинскиот дел и на островот ...

Повеќе »

Министерот за одбрана на Хрватска даде оставка поради пожарите

Министерот за одбрана на Хрватска, Дамир Крстичевиќ, поднесе оставка поради пожарите што ја зафатија земјата, јави ХРТ. Тој вчера во попладневните часови пристигнал во Сплит, кој е најпогоден од пожарите. Во попладневните часови стигнала и војската. Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, рекла дека војската можела да биде испратена на терен ...

Повеќе »

Зголемен бројот на пожари во неготинско, за првите шест месеци од годината од ТППЕ интервенирале во 86 случаи

Зголемен е бројот на пожари во неготинско -информира денеска командирот на Територијалната противпожарна единица од Неготино, Иле Илиев. Само за споредба, ако минатата година имале регистрирано 122 интервенции, во првата половина од оваа година 86 пати неготинските пожарнникари излегле на терен и тоа 24 пожари на затворен и 59 на ...

Повеќе »

Делумна забрана за движење во шумите

Поради високите температури и опасноста од појава на шумски пожари од денеска до 15-ти следниот месец се воведува делумна забрана за движење во шумите со стопанска намена, соопшти денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Одлуката на ресорното Министерство не важи за вработените во ЈП „Македонски шуми“ и субјектите кои ...

Повеќе »

Почна кампањата за заштита на шумите од пожари

Зголемување на свеста кај населението за заштита на шумите од пожари е целта на кампањата која денеска почнаа да ја спроведуваат Противпожарниот сојуз на Република Македонија, Противпожарниот сојуз на Град Скопје, Општинскиот противпожарен сојуз „Аеродром“, Македонски шуми и Дирекцијата за заштита и спасување. Во кампањата учествуваат активисти од противпожарните сојузи на Град ...

Повеќе »

Пожарите ја пеплосуваат иднината на нашите деца

Пожарите во март, само на територијата на Пијанец и Малеш изгореа над 200 хектари шума. Сите пожари се предизвикани од човечки фактор, а штетите се бројат во милиони, но последиците се немерливи. Шумата, освен дрвна маса има и 5 илјади други општокорисни функции, а таа ги губи, поради ниската свест ...

Повеќе »

Во пожарот над Булачани се ангажирани 39 лица со специјални возила

Од Дирекцијата за заштита и спасување информираа дека вработените од подрачните одделенија ги следат состојбите со настанатите пожари на целата територија на Републиката Македонија. „Општината Гази Баба побара помош од Дирекцијата за заштита и спасување за справување со пожарот настанат во реонот на с. Булачани – скопско. Ангажирани се 39 ...

Повеќе »

Големи пожари ја пустошат планината во липковско-карадачкиот регион во Куманово

Два големи пожари во липковскиот планински регион од вчера се активни и се шират низ планината. Ветерот е причината што со голема брзина се шират, а пожарникарите поради непристапниот терен тешко се справуваат со огнената стихија, која според информациите на Регионалниот центар за управување со кризи зафатила 50 хектари сува ...

Повеќе »

За полицијата пожарите на возила немаат поврзаност

Во само неколку дена во Штип изгореа осум автомобили. И покрај шпекулациите дека пожарите може да се подметнати, штипската полиција не најде поврзаност во пожарите. Според СВР, за пожарот од 20-ти јануари, кога во Ново Село целосно изгореа два автомобила а уште три беа зафатени, во прашање е неисправната електрика. ...

Повеќе »