покачување – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: покачување

Бензините поскапуваат за половина, дизелот за еден денар

Малопродажната цена на бензините од ноќеска но полноќ се зголемува за половина, а на дизелот и екстра лесното за еден денар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 68 денари, на Еуросупер БС-98 ќе биде 69,50 денари, Еуродизелот ќе се продава по 60 ...

Повеќе »

Од полноќ поскапуваат дизелот и евросупер БС-98

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ цената на еуросупер БС-95 нема да се промени, цената на еуросупер БС-98 се зголемува за половина, а цената на дизелот за еден денар. Со тоа малопродажната цена на бензинот еуросупер БС-95 станува 65,50 денари за литар, на бензинот ...

Повеќе »

Горивата поскапуваат за половина денар

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина денар по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на еуросупер БС-95 ќе изнесува 66 денари за литар, на еуросупер БС-98 67,5, а на еуродизел 54,5 денари. Како причина за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати се ...

Повеќе »

За да покаже солидарност словачкиот премиер одработи трета смена во фабрика

За да покаже солидарност со работниците, словачкиот премиер одработи трета смена на подвижна лента во фабрика. Неговиот нов предлог за плати ги излудува работодавците.  Заедно со работниците кои бараат зголемување на платите, премиерот Роберт Фицо одработи осумчасовна ноќна смена на подвижна лента во фабрика северно од главниот град Братислава, Ваквиот ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Владата шверцерски по 23 часот објави дека го поскапува дизелот

„Владата на СДС со одлука за зголемена акциза на нафтата удира шамар на таксистите, превозниците, домаќинствата, земјоделците“, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Владата да даде зелено светло за поскапувањето на дизелот.  „Владата на шверцерски начин по 23 часот објави дека донела одлука со која ја зголемува акцизата за нафта ...

Повеќе »

Зголемено нивото на Дојранско езеро

Дојранското Езеро и денеска бележи драстично зголемување на нивото, од – 82 сантиметри колку што е просекот за октомври – на 174, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Според хидрометеоролошките мерења, нивото на Преспанското Езеро е малку зголемено од просечното, додека Охридското Езеро е под просекот за септември. Нивоата на реките, ...

Повеќе »

Романија ќе ги зголемува платите и до 300 отсто

Долниот дом на романскиот парламент со мнозинство гласови го усвои законот за зголемување на платите во јавниот сектор до јануари 2018 година. Законот и усвоен и покрај противењата на Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд. Според овој закон, за кој гласале 188 пратеници, а 28 биле против, месечната плата на ...

Повеќе »

Поскапуваат горивата во Македонија

Бензините поскапуваат за 3 денари, дизелот за 2,5 денари по литар – одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, литар ЕУРОСУПЕР БС 95 ќе се продава за 58 денари, а ЕУРОСУПЕР БС 98 за 60 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛОТ поскапува за 2,5 денари по литар и ќе се точи ...

Повеќе »