Тагови: полиција

Шпанската полиција ги соопшти имињата на осомничените за нападите во Барселона и Камбрилс

Шпанската полиција синоќа ги соопшти имињата на осомничените Мароканци за нападите изведени во Барселона и Камбрилс, во кои 14 лица го загубија животот и повеќе од 100 беа повредени. Каталонската регионална полиција идентификува тројца осомничени Мароканци – Муса Укабир (17), Саид Аала (18), и Мохамед Хишами (24), пренесоа француските меидуми. ...

Повеќе »

Приведени дваесет лица осомничени за поврзаност со организацијата на Ѓулен

Дваесет лица, меѓу кои и жени, се приведени денеска во операција во Конја и уште шест окрузи на Турција против лица, осомничени за врски со организацијата на Фетула Ѓулен, пишува весникот „Милиет“. Операцијата е преземена во рамки на истрагата на обвинителството во Конја. Издадена е наредба за апсење за вкупно ...

Повеќе »

Турската полиција забранува користење жаргонски изрази за вработените додека се на служба

Дирекцијата за безбедност во турскиот главен град Анкара издала наредба со која им се забранува на полицајците да користат „фамилијарни“ зборови, изрази и обраќања додека се на служба. На интернет страницата на анкарската полиција е даден список со забранети изрази. Меѓу нив е и популарното „бате“ (аби). Наведените изрази се ...

Повеќе »

Значи, институциите можеле и да работат!

Нерегистрирано возило полно украдени дрва може да се види во кругот на СВР Штип. Запленето веројатно, и тоа само неколку денови откако Канал 77 објави фотографии на вакви возила, специјализирани за крадење дрва. Овие „крнтии“ непречено се движат низ улиците на Штип, при што се реална опасност за сите учесници ...

Повеќе »

Полицијата со детали за убиството на Дилавер Бојку

Секторот за внатрешни работи од Охрид денеска соопшти детали околу синоќешниот оружен инцидент во Струга, кога беше убиен педесет и петгодишниот,  Дилавер Бојку од струшкото село Велешта. Според полицијата, убиството било извршено вчера во 16:30 часот во неговиот ресторан „Аква блу“ во Струга. Притоа со повреди од огненострелно оружје се ...

Повеќе »

Протест против полициската бруталност со барање за оставка на началникот на СВР Струмица

Вчера група млади во Струмица демонстрираа против полициската бруталност и побараа целосно расветлување и одговорност за случајот со пукањето кон малолетниците од Радовиш. „Јавноста е згрозена од фактот на полициската бруталност, односно употреба на оружје во полициска постапка против малолетници во која според достапните информации учествувале четири малолетни лица од кои ...

Повеќе »

Уапсени четворица странски државјани поради препродавање билети за Супер купот

Четири лица се приведени во полициската станица Карпош поради недозволена купопродажба на билети за вечерашниот Супер куп. Станува збор за англичаните Џејмс А. и Ричард С. кои им ги продавале билети на Украинците Лапко А. и Олександр П.. Инаку, на 28 – ми минатиот месец, Собранието ги изгласа измените на ...

Повеќе »

„Збеснале“ затоа што палачинките не им биле доволно благи

Полицијата во францускиот крајбрежен град Трегастел била принидена да се справува со двајца лути гости на едно локалното кафуле, кои не биле задоволни со количеството шеќер во палачинките што ги конзумирале. Иако го изеле нарачаниот десерт и ја платиле сметката, двете млади жени почнале да им се закануваат на вработените ...

Повеќе »

Полицијата уби маж, кој го нападнал домот на кенискиот потпретседател

Кениската полиција вчера уби вооружен напаѓач, кој влегол во домот на потпретседателот Вилијам Руто и се забарикадираа внатре во текот на 18 часа, јави ДПА. Мажот во саботата го нападнал телохранителот на потпретседателот во неговиот дом во градот Сугој, му го одзел пиштолот и се забарикадирал внатре, по што застрелал ...

Повеќе »

Француски полицајци ќе вршат контроли на албанските гранични премини

Француски полицајци на почетокот на септември ќе прстигнат во Албанија како помош на нивните албански колеги, во контрола на граничните премини со цел да се спречат случаите на непочитување на правилата за слободно движење во Шенген зоната. Тие ќе им помагаат на албанската полицајци да се стопира патувањето на деца ...

Повеќе »

Фатен разбојник со граѓанско апсење

Разбојникот на еден од градските пазари во Скопје, нападнал осумдесет годишна жена обидувајќи се да и го одземе паричникот. При тоа, осомничениот ја турнал оштетената и ја влечел по бетонот, по што се дал во бегство. Од страна на граѓанин – очевидец на настанот, разбојникот бил совладан и согласно закон, ...

Повеќе »

Манекенка уапсена во Саудиска Арабија поради носење мини здолниште (Видео)

Саудиската полиција ја уапси манекенката, Хулуд затоа што се фотографирала во мини здолниште и кратка маица. Манекенката предизвика жестоки реакции на социјалните мрежи во Саудиска Арабија, откако беше објавно видео на кое таа се шета и позира на историската тврдина Ушајагер, облечена во кусо здолниште, кратка маица и патики. Полицијата ...

Повеќе »

Египетската полиција застрела двајца екстремистички водачи

Египетската полиција застрела двајца лидери на милицијата Хасам, во престрелка што се случила откако ги пресретнала додека се префрлале од едно засолниште во друго, во предградијата на Каиро. Египетското министерство за внатрешни работи соопшти дека двајцата убиени биле важни водачи на милицијата Хасам – екстремистичко движење кое владата го обинува ...

Повеќе »

Малолетничка загина во сообраќајна несреќа кај Арачиново

Шеснаесетгодишна девојка вчера попладне загинала во сообраќајна незгода која се случила на патот с.Арачиново-с.Брњарци. До несреќата дошло кога дваесетгодишниот Е.Х. од Арачиново, управувајќи го автомобилот, во кој, сега починатата била сопатничка, удрил во бетонска ограда покрај патот. Неполн час подоцна, починатата девојка била однесена во амбулантата „Пеницилин“ во населбата Ченто, ...

Повеќе »

Млад кумановец во својот стан ја пронашол девојка си мртва

Дваесет и осумгодишниот Ф.И. вчера попладне во својата куќа на ул.„Браќа Филиповиќ“  во Куманово, ја пронашол мртва својата дваесет и седумгодишна девојка, Екипа од Итна медицинска помош констатирала смрт, без видливи траги на насилство. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од кумановската полиција. По наредба на Јавен обвинител телото на ...

Повеќе »

Поради злоупотреба, Ди Каприо го предаде Оскарот на полицијата

Леонардо ди Каприо морал да ја предаде на федералните агенти статуетката од Оскарот која која му припаѓала на Марлон Брандо. Награда која оригинално му била доделена на Марлон Брандо, а подоцна подарена на Ди Каприо, ја предале на федералните агенти како доказ во случајот со глобалниот скандал за корупција во ...

Повеќе »

Италијанската полиција лани запленила 41,6 тони албанска марихуана

Лани е зголемена соработката на организираните албански и италијански криминалн групи, кои ја користат посебната географска позиција на регионот, стои во извештајот. Италијанската централна управа за спречување на недозволената трговија со дрога во објавениот извештај за минатата година, наведува дека е забележан рапиден раст на шверц на наркотици меѓу Албанија ...

Повеќе »

Уапсен „радикализиран“ маж кој го снимал стадионот во Ајндховен

Холандски државјанин, кој им бил познат на властите во земјата како лице за кое се претпоставува дека е „радикализиран“, е уапсен синоќа откако бил забележан како го снима просторот пред „Филипс стадионот“ во Ајндховен, еден од најголемите во Холандија, додека на него се одржувал концерт. Дваесет и девет годишниот маж ...

Повеќе »

Уапсено уште едно лице за нападот во Лондон, бил подготвуван посмртоносен напад

Британската полиција уапси во источниот дел на Лондон уште едно осомничено лице во рамки на истрагата за терористичкиот напад во центарот на британскиот главен град на 3 јуни – соопшти Скотланд Јард. Дваесет и седумгодишен маж е уапсен во неговиот дом во Илфорд. Моментно во притвор се наоѓаат уште пет ...

Повеќе »

Британија гласа, полицијата апси терористи во Лондон

Британската полиција уапси шест лица во Лондон во акција против тероризмот, додека граѓаните гласаат на вонредните парламентарни избори кои се одвиваат во сенка на два терористички напади. Детективите на лондонската единица за борба против тероризмот извршиле претрес во источниот дел од Лондон и уапсиле три лица поради сомневање дека подготвувале ...

Повеќе »
Close