Пол – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Пол

Истражувањата покажаа: Жените се посилен пол

Истражувачи од Универзитетот во Лондон откриле дека женскиот имун систем може да победи различни инфекции побрзо и поефикасно од машкиот. Тајната е во дополнителната копија на женскиот X хромозом. Поголемиот дел од женските имуни келии имаат рецептори за хормони како што е естрогенот, што значи дека тој хормон има можност ...

Повеќе »

СЗПМЗ: Сензационализам и говор на омраза во известувањето за операцијата за потврдување на родот

  Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници” изразува загриженост за, како што велат оттаму, сензационализмот со кој медиумите известуваа за првата операција за промена на пол во Македонија. Од Коалицијата велат дека сензационализмот во голем број медиуми, отворил простор за говор на омраза на социјалните мрежи и веб ...

Повеќе »