пораст – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: пораст

Хрватската индустрија со трет најголем раст во Европа

Извештајот на Европскиот статистички уред покажува дека во Хрватска е забележан најголем пораст на индустриското производство во октомври во однос на претходниот месец меѓу земјите во Европската Унија. Сезонски прилагоденото индустриско производство во октомври пораснало за 2,7 отсто на месечно ново, со што темпото е зголемено во однос на септември, ...

Повеќе »

Епидемијата на ХИВ во Европа на највисоко ниво до сега

Епидемијата на ХИВ вирусот е во пораст во Источна Европа каде се бележи и пораст на наркоманија. Епидемијата на ХИВ во Европа минатата година достигнала највисоко ниво, односно со овој вирус кој предизвикува СИДА се заразиле речиси 160 илјади луѓе во 53 европски земји, се наведува во извештај на Светската ...

Повеќе »

Романија ќе ги зголемува платите и до 300 отсто

Долниот дом на романскиот парламент со мнозинство гласови го усвои законот за зголемување на платите во јавниот сектор до јануари 2018 година. Законот и усвоен и покрај противењата на Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд. Според овој закон, за кој гласале 188 пратеници, а 28 биле против, месечната плата на ...

Повеќе »

Светска банка прогнозира поголем пораст во 2017-та

Порастот на светската економија повторно ќе земе залет, стои во прогнозата на Светската банка за 2017-та година. Економските експерти прогнозираат пораст на светското економско постигнување од 2,7 проценти во тековнава година (во 2016 година тој изнесуваше 2,4 проценти) – пренесува Дојче Веле. Во извештајот на Светска банка се вели дека ...

Повеќе »

Рекорден пораст на новороденчиња од странски родители во Германија

Според германскиот Сојузен завод за статистика (Дестатис), во 2015 година едно од секои пет новороденчиња е родено од мајка државјанин на странска земја.Махмуд е роден во одделот за акушерство во болницата „Шарите“ во Берлин, една од најголемите универзитетски болници во Европа. „Сѐ помина добро“, вели неговиот татко, држејќи го во ...

Повеќе »