Посета – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Посета

Реформи во полицијата и враќање на позорникарите полицајци во Кавадарци, најави министерот Спасовски

Реформи во полицијата и враќање на позорникарите полицајци во Кавадарци, се само дел од новините кои министерот Оливер Спасовски ги најави вчера во Кавадарци, како клучни приоритети за да се враќа довербата на полицијата кон граѓаните и обратно. Во Кавадарци повторно се враќаат полицајците позорникари, а ние сме на добар ...

Повеќе »

Вучиќ ќе се сретне со Меркел во Берлин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ замина во работна посета на Берлин, каде ќе се состане со канцеларката Ангела Меркел. Вучиќ патува во Белград на повик на германската канцеларка, а со највисоки воени почести ќе биде пречекан во седиштето на шефицата на германската Влада. Се очекува главни теми на состанокот да ...

Повеќе »

Јункер денеска доаѓа во Македонија

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан денеска ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Република Македонија, како дел од нивната турнеа во регионот по повод Стратегијата за проширување на ЕУ со земјите од Западниот Балкан. Република Македонија ...

Повеќе »

Заменик помошникот на УСАИД Бирман го посети националното радио Канал 77

Помошник aдминистратор на Бирото за Европа и Евро-Азија во УСАИД Вашингтон, Брок Бирман, во придружба на директорот на УСАИД во Македонија, Дејвид Атебери и директорот на Канцеларија за развој во УСАИД Македонија, Едвард Гонзалес беа во посета на националното радио Канал 77. На средбата, тимот на Канал 77, предводен од ...

Повеќе »

Заменик помошникот на УСАИД на средби во Штип

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, денеска оствари средба со претставници на USAID, меѓу кои и помошник aдминистраторот на Бирото за Европа и Евро-Азија во USAID Вашингтон, Брок Бирман. На средбата во Општина Штип присуствуваа и директорот на USAIDво Македонија, Дејвид Атебери и директорот на Канцеларија за развој во USAID ...

Повеќе »

Претседателот Иванов со сопругата ќе се сретнат со Ердоган во Турција

Претседателот на Република Македонија,  Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата, г-ѓа Маја Иванова, од денеска престојува во посета на Република Турција.   Претседателот Иванов во Анкара ќе биде примен со највисоки државни и воени почести и ќе оствари билатерална средба со претседателот на Република Турција, г. Реџеп Таип Ердоган и со ...

Повеќе »

Џеки Чен го посети Куманово (фото)

Од Аљаска преку Америка па низ Европа се што има се малку лични работи и велосипед со кој патува низ светот и со кој вчера пристигнал во Куманово. Триесет и осум годишниот Тајванец кој во 2015. година тргнал на пат околу светот се вика Чан Чунг Јонг, но каде и ...

Повеќе »

Висок севернокорејски функционер за првпат ќе отпатува во Јужна Кореја

Севернокорејскиот церемонијален лидер Ким Јонг Нам ќе замине во посета без преседан во јужна Кореја неделава, соопшти Пјонгјанг во време кога растат надежите за меѓукорејски разговори на високо ниво за време на Зимските олимписки игри за четири дена. Севернокорејската државна новинска агенција КЦНА потврди дека претседателот на претседателството на Врховното народно собрание ...

Повеќе »

Изненадувачка посета на Меркел во Софија

Германскиот канцелар Ангела Меркел ќе ја посети на 20 јануари Софија по покана на бугарскиот премиер Бојко Борисов, пренесе БГНЕС. Веста ја спотврди заменик-портпаролот на федералната влада во Берлин Улрике Демер кој соопшти дека Ангела Меркел ќе допатува на 19 јануари за Париз, каде ќе разговара со францускиот претседател Емануел ...

Повеќе »

Генералниот секретар на НАТО во дводневна посета на Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Македонија. Според најавите, тој ќе се сретне со претседателот Ѓорѓе Иванов, министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила Шекеринска и со лидерите на политичките партии. Утре Столтенберг ќе им се обрати на пратениците ...

Повеќе »

Генералниот секретар на НАТО в четврток ќе се обрати пред македонските пратеници

Генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг, претстојнава недела ќе дојде во дводневна посета на Македонија (17 и 18 јануари). Според агендата на посетата, Столтенберг би требало в четврток напладне да се обрати и пред пратениците во Собранието на Р.М. На днедвен ред пред пратениците во македонскиот парламент недалава ќе биде ...

Повеќе »

Министерот за надворешни работи на Унгарија Сијарто утре во Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија на покана на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Како што соопшти МНР, во рамките на посетата, предвидено е министерот Сијарто да биде примен од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, од ...

Повеќе »

Димитров на средба во САД со високи претставници на американската администрација

Во рамките на работната посета на САД, вчера министерот за надворешни работи на Република Македонија имаше значајни средби со високи претставници на американската администрација. Тој вчера оствари средби со Вес Мичел, помошник-државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот; Хојт Брајан Ји, заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија ...

Повеќе »

Груевски и Заев синоќа се сретнале со Ѓорѓе Иванов

Синоќа во кабинетот на Иванов, претседателот одржа средба со премиерот Зоран Заев и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Како што соопштија од кабинетот на претседателот, разговарале за актуелните случувања и можните решенија за излез од актуелната состојба на напнатост во државата. „Целта на средбата беше да се поттикне помирување ...

Повеќе »

Заев објасни како се решил разузнавачкиот скандал

Со повлекување на по еден човек од амбасадите во Скопје и Белград бил решен дипломатско – разузнавачкиот инцидент „Живалевиќ“. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Спасовски: Лекарот бил нападнат пред угостителски објект, не во Клинички

Лекарот од Токсикологија кој вчера беше избоден со нож, не бил ниту нападнат, ниту повреден во Клиничка болница. Тоа се случило пред угостителски објект, а причината била личнo недоразбирањo, изјави денеска во Штип министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. „Прво сакам да потенцирам дека лекарот не е повреден ниту нападнат ...

Повеќе »

Лукративна посета на Трамп на Кина

САД и Кина договорија зделки тешки милијарди долари. За време на посетата на американскиот претседател Трамп на Кина стана збор и за „сите светски проблеми“. Американскиот претседател Доналд Трамп постојано го критикува големиот трговски дефицит меѓ САД и Кина. Сега може да биде малку потивок – американските фирми во Пекинг ...

Повеќе »

Премиерот Заев на економски форум во Виена

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев ќе учествува на Економскиот форум „Дијалог за иднината 2017“, што се одржува во Виена, Австрија. Претседателот на македонската Влада ќе има обраќање во рамки на дебатата на тема „Регионалната соработка како дел од европските интеграции“, а вицепремиерот Анѓушев ќе ...

Повеќе »

Димитров во работна посета на Естонија, Латвија и Литванија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, од денеска до петок, ќе престојува во работна посета на балтичките земји. Регионалната турнеја ќе започне во Република Естонија, актуелниот претседавач со Советот на ЕУ, ќе продолжи во Република Латвија, а ќе заврши со работна посета на Република Литванија. Во рамките на ...

Повеќе »

Вицепремиерот Османи во посета на Франција

Заменик претседателот на Владата на Македонија задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Франција, соопшти Секретаријатот за европски прашања. Османи во Париз ќе има средби со министерката за европски прашања Натали Лоазо, со Емануел Ленан, советник во кабинетот на премиерот Едуар Филип и со ...

Повеќе »