Првенство – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Првенство

Сплит нема да биде домаќин на А-групата на ЕП во ракомет?

Хрватска од 12 до 28 јануари в година ќе биде домаќин на Европското првенство во ракомет. Првенството ќе игра во четири града. И додека во Загреб, Вараждин и Пореч сѐ е подготвено за континенталниот шампионат, домаќинството на Сплит е доведено под прашање и можно е Хрватите, групата во која се ...

Повеќе »

Почнува Светското првенство во скијање

Со трката во супервелеслалом во женска конкуренција денеска точно напладне во швајцарскиот Сент Мориц ќе стартува Светското првенство во скијање. Швајцарскиот ски-центар по петти пат ќе биде организатор на СП. Претходно беше домаќин во 1934, 1948, 1974 и 2003 година. На Мундијалот ќе настапат 589 скијачи од 76 земји, меѓу ...

Повеќе »

Диксон останува во Фенербахче до 2019

Фенербахче најави дека ќе ја продолжи соработката со Боби Диксон, кој стигна во тимот во 2015 година, кога потпиша двегодишен договор. Според медиумите, тој би можел да добие нов договор до 2019 година, а оваа сезона во најквалитетното европско клупско првенство постигнува во просек по 11.4 поени, 3.2 асистенции и 2.4 скокови.

Повеќе »

Почнува СП во ракомет, Македонија по петти пат учесник на Мундијалите

Светското ракометно првенство стартува денеска во Франција и ќе трае до 29 јануари, а титулата ќе ја брани домашната репрезентација која ќе го отвори шампионатот со дуелот против Бразил, вечерва од 20.45 часот.  Меѓу фаворитите за титула, освен домаќинот се и Данска, Шпанија, Германија и Хрватска. Франција за првпат од ...

Повеќе »

Бодовите од првите две средби од 19. коло во Серија А за домашните екипи

– Во Италијанското фудбалско првенство викендов на програмата се натпреварите од 19.коло. На првите две средби од оваа рунда победи забележаа домашните екипи. Резултати: Емполи – Палермо 1:0, Наполи – Сампдорија 2:1.   Денеска играат: Удинезе – Интер, Киево – Аталанта, Џенова – Рома, Лацио – Кротоне, Сасуоло – Торино, ...

Повеќе »

ФФМ избира најдобри во пет категории

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ги номинираше кандидати кои ќе учествуваат во изборот за најдобри фудбалери за сезоната 2015/16. ФФМ номинираше играчи во пет категории. Гласањето ќе се одвива преку официјалната интернет на ФФМ  и ќе трае до 5 декември. Ќе се гласа во следниве пет категории:   Најдобар фудбалер ...

Повеќе »

Македонски танчери се закитија со титулата – светски вицешампиони во хипхоп

Танчерите од клубот „Брејк а лег“ го освоија второто место на Светското првенство во хипхоп. На Првенството кое се одржа во Грац, Австрија настапија 55 репрезентации, а нашите танчери го постигнаа најголем успех во историјата на Македонскиот танц. „Уште едно финале и 5-то место во Светот избори и детската репрезентација ...

Повеќе »

Фудбал У-21: Македонија ја пречекува Северна Ирска

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година вечерва на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје е домаќин на Северна Ирска во натпревар од 9.коло во третата група од квалификациите за Европското првенство 2017. Македонија на овој дуел влегува како фаворит, бидејќи со 15 бодови се наоѓа на делба на првите две ...

Повеќе »

Франција европски шампион до 19 години

Репрезентацијата на Франција победи на Европското фудбалско првенство за играчи до 19 години, што се одржа во Германија. Во финалето на шампионатот, кое се одигра синоќа на „Рајн­Некар Арена’’ во Синсхајм, младите француски фудбалери ги совладаа врсниците од Италија убедливо со 4­0. За Франција ова е вкупно осма шампионска титула ...

Повеќе »