Предлог – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Предлог

Летна и лесна, салата во чаша

Летните денови носат високи температури, а кај некои и намален апетит. Во такви случаи добар избор е една освежувачка, нискокалорична, лесна и вкусна салата, за која посебно интересно е тоа што се сервира во чаша. 100 грама од оваа салата содржи само 117 килокалории. Прочитајте повеќе на: ММС.МК

Повеќе »

Петте предлози на преговарачката маса

Откако шефот на грчката дипломатија откри дека нацрт спогодбата е испратена до Скопје, грчките медиуми, меѓу кои и „Катимерини“ и „Та неа“ ги објави петте имиња што се содржани во грчкиот предлог. Всушност станува збор за истите идеи доставени од медијаторот Метју Нимиц, односно имињата: Република Северна Македонија Република Нова ...

Повеќе »

Едноставна и брза зимска салата

Оваа салата се прави брзо, а е одлична за зимските денови, со оглед на тоа што и состојките се лесно достапни. Нема да направите голем неред во кујната, а ќе добиете супер резултат и една промена во категоријата на стандардни зимски салати. Може да биде прилог за главно јадење или ...

Повеќе »

Пратениците денеска ќе расправаат за нов јавен обвинител

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска ќе расправаат за предлогот на Владата од 7-ми ноември, Љубомир Јовески да биде именуван за нов државен јавен обвинител. На огласот што го распиша Владата на 14 септември за државен јавен обвинител се пријавија 23 кандидати. По пријавувањето на кандидатите, Советот на јавните обвинители, на ...

Повеќе »

„Волшебен“ напиток за сезоната на вируси

Тешко е да се заштитите целосно кога сезоната на вируси и настинки е на прагот, но постојат некои „трикови“, кои би можеле да помогнат во нивното „заобиколување“. Не постои едноставен начин да се избегне кивањето, болката во грлото, течењето на носто и сите останати симптоми на настинките и грипот, но ...

Повеќе »

Бизнисмените ги предочија своите предлози: Заев побара поддршка и соработка

Во Македонија мора да се направи договор меѓу јавниот и приватниот сектор за да се регулираат односите меѓу Владата и другите државни органи од една страна, и бизнис заедницата, организирана и претставена преку бизнис асоцијација од друга страна. Ова е заклучокот од денешната дебата за подобрување на деловниот амбиент во ...

Повеќе »

Освежителен напиток од лубеница кој можете да го направите дома

Во текот на летниот период ништо не освежува подобро од вода. Но, ако зборуваме за овошје, тогаш на прво место сигурно би ја ставиле лубеницата. Во прилог е предлог за тоа како можете да ја искористите токму неа, но за да направите максимално освежителен напиток. Состојки -околу 2 килограми лубеница  ...

Повеќе »

Оваа детокс салата е хит на интернет

На социјалните мрежи редовно се споделуваат бројни рецепти за разни салати, но само некои од нив стануваат вистински хит, посебно на „Pinterest“. Токму од оние мега популарните е оваа салата која има префикс – детокс, а во која главна улога имаат доматот и краставицата како намирници кои се нискокалорични и ...

Повеќе »

Тренди шешири за на плажа

Доколку шеширот не е на вашата листа со модни додатоци за на плажа, тогаш ставете го веднаш, бидејќи не само што ќе ве заштити од сонце, туку и ќе ви додаде на одличен стил. Освен што ќе ја штити вашата глава од прегрејување, шеширот ќе ги заштити и вашите очи, ...

Повеќе »

Руската Државна дума одобри истрага за американските медиуми кои делуваат во земјата

Долниот дом на рускиот парламент, Државната дума го одобри предлогот за покренување на истрага за американскиот медиумски организации кои делуваат во Русија, пренесуваат руските медиуми. Во истрагата, која ќе биде спроведена од страна на Одборот за информативна политика, технологија и комуникација, ќе биде проверувано дали CNN, Voice of America, Radio ...

Повеќе »

Амети предлага воведување пар-непар учество на возила во сообраќајот

Степеност на смртност на годишно ниво е производ на високата загаденост на воздухот, смета шефот на делегацијата на Европската унија во Македонија, Самуел Жбогар, кој заедно со министерот за животна средина и просторно планирања Башким Амети и Анти-Веико Каутонен, аташе на министерството за надворешни работи на Финска, во четвртокк го ...

Повеќе »

Асад: Путин никогаш не ми кажа да се симнам од власт

Сирискиот претседател, Башар ал Асад денеска изјави дека претседателот на Русија, Владимир Путин никогаш не го спомнал предлогот за симнување од власт и покрај притисокот на официјален Вашингтон тој да си замине од функцијата. „Тие никогаш не кажале ниту збор на таа тема“. одговори Асад во интервју за американската мрежа ...

Повеќе »

Иницијатива за забрана за носење бурки во Бугарија

Бугарската партија ВМРО – Бугарско национално движење (ВМРО-БНД) во Народното собрание на Бугарија ќе поднесе предлог-закон за забрана за носење на бурки на јавни места, најави потпретседателот на партијата, Искрен Веселинов – пренесува БТА. Според Веселинов , кој е пратеник во бугарското Собрание од редовите на коалицијата Патриотски фронт (ПФ), ...

Повеќе »