Препорака – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Препорака

СЈО да стане дел од редовното обвинителство, порачува Рот

Мора да продолжат истрагите поврзани со прислушувањето и Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во редовните структури на обвинителството, порача денеска во Скопје државниот министер за европски прашања во МНР на Германија, Михаел Рот, кој престојува во посета на Македонија. – Морам да подвлечам дека двотретинското мнозинство е предуслов за ...

Повеќе »

Магичен еликсир за убавина и здравје од мед и грејпфрут

Грејпфрутот е познат како антиоксиданс, но и како моќен со своето антибактериско дејство. Богат е со витамин Ц, а ги содржи и витамините А, B, D и Е. Како и калциум, фосфор, магнезиум, манган, цинк, бакар и железо. За да направите „магичен еликсир“ за убавина и здравје, експертите препорачуваат… Потребни ...

Повеќе »

МОН препорача распуст и за наставниците до 9-ти Јануари

До раководните лица на училиштата, Министерството за образование и наука доставило препорака деновите што следуваат по новогодишните празници да бидат неработни, односно работните обврски на наставниците и професорите да започнат на 9 јануари, соопшти Министерството. -Оваа препорака е согласно Календарите за организација на учебната 2017/2018 година, за основните и средните ...

Повеќе »

Побрзо растење на косата со состојка која сигурно го имате дома

Јапонците се познати по бројните иновации, но и по древните техники со кои знаат да го олеснат и разубават животот. Со оглед на тоа колку Јапонките генерално внмаваат на негата на лице и тело, вреди да се послуша нивниот совет кој вели дека имаат решение кое поттикнува неверојатен раст на ...

Повеќе »

Не излегувајте на сонце – Денеска +40 степени

Бремените жени и хронично болните на возраст над 60 години да бидат ослободени од работа, а градежните работници да не работат на отворено од 11 до 17 часот, ова се дел од препораките на Министерството за здравство што Владата ги усвои на синоќешната седница поради топлотниот бран што ја зафати ...

Повеќе »

Се’ за храна: Терапија со цвекло против леукемија и тумори

Дека цвеклото е многу здраво, знаме уште од мали, кога често ни се нудеше домашен сок од коренот на овој зеленчук. Но, како деца не знаевме колку овој виолетов зеленчук е добар и корисен за здравјето. А најновите истражувања го потврдуваат придобивките од терапијата со цвекло против леукемија и тумори. ...

Повеќе »

Се’ за храна: Домашен сладолед од кајсии

Сигурно ќе сакате да го пробате овој сладок кремаст десерт! Освежување и засладување, идеално за летниот период! Топ комбинација од кајсии и слатка павлака, за кремаст, млечен и овошен вкус. А, за да го направите домашниот сладолед од кајсии следете го овој испробан рецепт. Обожаваме сладоледи со слатка павлака, затоа ...

Повеќе »

Се’ за храна: Лек од мед за болно грло

Медот е природна и здрава намирница која одамна ги преминала основите намени – да биде сервиран во чај или пак намачкан на парче леб за појадок. Предностите на медот се големи, па многу лековити смеси кои може да ги подготвите дома содржат мед. Таков е и овој лек од мед ...

Повеќе »

Се’ за храна: Темно чоколадо: црно, но здраво!

Дали знаете дека темното чоколадо може да се јаде и при диета? Тоа е сојузник на добрата линија, а бидејќи се смета за здрава ужина се препорачува да се консумира секој ден по две до три коцки. Древните Маи го сметале за храна на боговите и не погрешиле: чоколадото е добро ...

Повеќе »

Нова условена препорака од ЕУ, со старите услови

Останува условената препорака за Македонија за почеток на преговори за членство во ЕУ. Европската Комисија. Веродостојни избори на 11 декември се клучен предуслов – пренесува Дојче веле. Македонија доби уште една условена препорака од Европската Комисија во годишниот Извештај за напредокот на земјата, кој беше објавен денеска. Препораката, како и ...

Повеќе »

ЕК утре ќе ги објави прогрес-извештаите: Македонија со осма препорака, но и втора условена

Европската комисија утре ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за отворање на преговорите за членство во ЕУ. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, ...

Повеќе »