Тагови: Препорака

Се’ за храна: Терапија со цвекло против леукемија и тумори

Дека цвеклото е многу здраво, знаме уште од мали, кога често ни се нудеше домашен сок од коренот на овој зеленчук. Но, како деца не знаевме колку овој виолетов зеленчук е добар и корисен за здравјето. А најновите истражувања го потврдуваат придобивките од терапијата со цвекло против леукемија и тумори. ...

Повеќе »

Се’ за храна: Домашен сладолед од кајсии

Сигурно ќе сакате да го пробате овој сладок кремаст десерт! Освежување и засладување, идеално за летниот период! Топ комбинација од кајсии и слатка павлака, за кремаст, млечен и овошен вкус. А, за да го направите домашниот сладолед од кајсии следете го овој испробан рецепт. Обожаваме сладоледи со слатка павлака, затоа ...

Повеќе »

Се’ за храна: Лек од мед за болно грло

Медот е природна и здрава намирница која одамна ги преминала основите намени – да биде сервиран во чај или пак намачкан на парче леб за појадок. Предностите на медот се големи, па многу лековити смеси кои може да ги подготвите дома содржат мед. Таков е и овој лек од мед ...

Повеќе »

Се’ за храна: Темно чоколадо: црно, но здраво!

Дали знаете дека темното чоколадо може да се јаде и при диета? Тоа е сојузник на добрата линија, а бидејќи се смета за здрава ужина се препорачува да се консумира секој ден по две до три коцки. Древните Маи го сметале за храна на боговите и не погрешиле: чоколадото е добро ...

Повеќе »

Нова условена препорака од ЕУ, со старите услови

Останува условената препорака за Македонија за почеток на преговори за членство во ЕУ. Европската Комисија. Веродостојни избори на 11 декември се клучен предуслов – пренесува Дојче веле. Македонија доби уште една условена препорака од Европската Комисија во годишниот Извештај за напредокот на земјата, кој беше објавен денеска. Препораката, како и ...

Повеќе »

ЕК утре ќе ги објави прогрес-извештаите: Македонија со осма препорака, но и втора условена

Европската комисија утре ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за отворање на преговорите за членство во ЕУ. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, ...

Повеќе »

Ахмети побара од Хан да се повтори препораката за почеток на преговори со ЕУ

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети побара од еврокомесарот Јоханес Хан да се повтори препораката на Европската комисија за отворање преговори за членство на Македонија во ЕУ и заеднички со пријателите од Вашингтон, како и земјите членки на ЕУ, да го вратат фокусот во решавањето на прашањето за името и отворање ...

Повеќе »
Close