Тагови: Препораки

Препораки за заштита од утрешниот топлотен бран – жолта фаза

Избегнување директна сончева изложеност и престој на отворено од 11 до 17 часот, носење светла и лесна облека, заштитни очила и капа, консумирање лесна храна и течности, најдобро обична вода и избегнување алкохолни пијалаци, се само дел од препораките на Министерство за здравство (МЗ) по најавата на УХМР дека Македонија утре ќе биде ...

Повеќе »

Се’ за храна: Која исхрана е погодна во летните денови, а што треба да избегнувате?

Кога е во прашање здравата исхрана, летото е дефинитивно најдоброто годишно време кога може да најмногу да уживаме во здравите и свежи намирници, пред се во сезонското и разнобојното овошје и зеленчук. Барем во лето треба да се избегнува пржената и мрсна храна, а квалитетната риба да се консумира што ...

Повеќе »

Се’ за храна: 9 намирници кои не треба да ги јадете на празен желудник

Дали сте забележале дека при консумација на некои намирници на празен желудник ви се јавиле болки, гастритис, подуеност и непријатност? Ви откриваме 9 намирници кои не треба да ги јадете на празен желудник. Доколку имате осетлив желудник, посветете внимание на изборот на храна која ја консумирате, особено наутро. Па, како ...

Повеќе »

Се’ за храна: Свежите сокови се здрави, но не претерувајте!

Многу луѓе мислат дека освежителните свежи сокови се добри да се пијат во било која количина и безопасни. Меѓутоа, тоа не е така. Еден ист сок може да му помогне на една личност, а да му наштети на друга. Свежите сокови се лош избор кај некои болести. Ако имате пептичен ...

Повеќе »

Се’ за храна: 3 намирници кои го регенерираат ткивото на половината и зглобовите

Алтернативните методи на лечење често пати даваат многу добри резултати, а исто така помагаат и во превенција на повеќе заболувања. Сите кои патат од болки во половината и зглобовите, во грбот, треба да знаат дека има природна помош која е лесно достапна и може да ја искористат. Скоро бесплатно, а ...

Повеќе »

Се’ за храна: Маточина за лесен сон и подобро варење на храната

Оваа прекрасна билка со пријатен мирис на лимон, се нарекува маточина, пчелинок,  мелиса, лимонка… Таа е една од малку бројните билки кои се истовремено лековити, мирисни, украсни, зачински, ароматични, медоносни и имаат индустриска примена. Маточината за лекување се користела многу одамна. Плиниј ја препорачувал за очите, Парацелзиус ја нарекол еликсир ...

Повеќе »

Секој шеќер не е лош

На сите ни е познато дека шеќерот се наоѓа во речиси сите намирници, во овошјето, пијалоците, алкохолот, лебот… И додека едни предупредуваат на опасноста од шеќерот, австралиските нутриционисти Алекс Паркер и Ана Дебенхам тврдат дека шеќерот сепак е важен дел од нашата исхрана. – Се ни е потребно во умерени ...

Повеќе »

Препораки за работодавачите: Соодветни услови за работа при ниски температури

Да се воспостави политика и план на делување при работа, во услови на студ-ниски температури , ова е една од препораките за работодавците, упатена од Владината Комисија за оперативно справување на активностите за заштита на населението од студеното време. Комисијата ги донесе и следните препораки: Да се препознаат условите на работа ...

Повеќе »

Сексот во повозрасно доба е добар за жените, не толку за мажите

Редовните сексуални односи во повозрасна возраст може да ги заштити жените од одредени здравствени проблеми, но ка мажите може да делуваат спротивно, сметаат научниците во студијата објавена во списанието Journal of Health and Social Behavior. Повозрасните мажи кои имаат сексуално односи еднаш седмично, имено, имаат поголем ризик од кардиоваскуларни болести. ...

Повеќе »

Препораки за граѓаните од поплавените подрачја

Агенцијата за храна и ветеринарство упати препораки до граѓаните зафатени со поплави. Во продолжение, препораките ги пренесуваме во интегрална верзја: – За време на поплавите постојано да се следат информациите за водоснабдувањето и безбедноста на водата за пиење преку локалните и националните телевизии, радиjа и преку интернет порталите. – За ...

Повеќе »

Ветеринарите и сточарите добија упатство како да спречат ширење на новата болест кај говедата

Агенцијата за храна и ветеринарство издаде Упатство за преземање на биосигурносни мерки на одгледувалиште или фарма, со цел да се спречи ширењето на болеста чвореста кожа кај говедата која се појави и во Република Македонија. Упатство за примена на биосигурносни мерки на одгледувалиште, заштита на животните од убоди од инсекти ...

Повеќе »

Превентивни мерки за новиот снежен бран

Координативното тело при Министерството за транспорт и врски денеска ги разгледа мерките што ќе се преземат во врска со најавите за нов снежен бран што треба да ја зафати Македонија за време на викендот. На градоначалниците им се препорачува директно да се вклучат во расчистување на сите патни правци за ...

Повеќе »
Close