Препораки – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Препораки

Празнични совети за украсување на домот според Фенг шуи

Според Фенг шуи постојат конкретни правила и препораки до кои треба да се држите доколку сакате од празничното украсување да го извадите најдоброто за Вашиот дом. Со следење на ваквите совети, домот ќе биде исполнет со среќа и задоволство. Бои – Во декември домот треба да се исполни со боја ...

Повеќе »

Нега на кожата во есен

Доаѓаат студени, ветровити денови, а тоа придонесува за сушење на осетливата кожа на лицето. Во тоа име, би требало да направите некои промени или пролагодувања кога станува збор за негата на кожата и шминкањето. Лесните серуми кои сте ги користеле во текот на летото, заменете ги со богати, хранлици хидратантни ...

Повеќе »

Што треба да јадете по четириесеттата година

Секое животно доба има различни нутритивни потреби, па така и храната треба да се прилагоди на конкретниот животен период. Исхраната на 20 годишна возраст би требало прилично да се разликува од онаа на 40 на пример. Нутриционистите препорачуваат по четириесеттата година да го ограничите внесот на сол на 5 до ...

Повеќе »

ФФМ со корисни информации за навивачите во пресрет на Суперкупот

Три дена остануваат до најголемиот спортски настан кој го организира Македонија, Суперкупот на УЕФА поемѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Натпреварот ќе се одигра на 8.август од 20:45 часот на Националната арена „Филип Втори“. Во пресрет на Суперкупот, Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) објави неколку корисни информации за фановите кои ...

Повеќе »

Не е добро да се јаде лубеница навечер

Веројатно за многумина лубеницата важи за омилено овошје во текот на летниот период, но не сите внимаваат на времето во кое ја јадат. Доколку сте од оние кои претежно навечер конзумираат лубеница, имајте на ум дека би можеле да се соочите со непријатности. Јадењето на лубеница навечер може да предизвика ...

Повеќе »

Препораки до граѓаните за заштита од високите температури

Институтот за Јавно Здравје на Македонија апелира до граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури поради тоа што земјава е зафатена од жолтата фаза. Се препорачува до граѓаните заштита од директно изложување на сонце, избегнувајќи излегување надвор од 11 до 17 часот, да се носи лесна ...

Повеќе »

Препораки за заштита од утрешниот топлотен бран – жолта фаза

Избегнување директна сончева изложеност и престој на отворено од 11 до 17 часот, носење светла и лесна облека, заштитни очила и капа, консумирање лесна храна и течности, најдобро обична вода и избегнување алкохолни пијалаци, се само дел од препораките на Министерство за здравство (МЗ) по најавата на УХМР дека Македонија утре ќе биде ...

Повеќе »

Се’ за храна: Која исхрана е погодна во летните денови, а што треба да избегнувате?

Кога е во прашање здравата исхрана, летото е дефинитивно најдоброто годишно време кога може да најмногу да уживаме во здравите и свежи намирници, пред се во сезонското и разнобојното овошје и зеленчук. Барем во лето треба да се избегнува пржената и мрсна храна, а квалитетната риба да се консумира што ...

Повеќе »

Се’ за храна: 9 намирници кои не треба да ги јадете на празен желудник

Дали сте забележале дека при консумација на некои намирници на празен желудник ви се јавиле болки, гастритис, подуеност и непријатност? Ви откриваме 9 намирници кои не треба да ги јадете на празен желудник. Доколку имате осетлив желудник, посветете внимание на изборот на храна која ја консумирате, особено наутро. Па, како ...

Повеќе »

Се’ за храна: Свежите сокови се здрави, но не претерувајте!

Многу луѓе мислат дека освежителните свежи сокови се добри да се пијат во било која количина и безопасни. Меѓутоа, тоа не е така. Еден ист сок може да му помогне на една личност, а да му наштети на друга. Свежите сокови се лош избор кај некои болести. Ако имате пептичен ...

Повеќе »

Се’ за храна: 3 намирници кои го регенерираат ткивото на половината и зглобовите

Алтернативните методи на лечење често пати даваат многу добри резултати, а исто така помагаат и во превенција на повеќе заболувања. Сите кои патат од болки во половината и зглобовите, во грбот, треба да знаат дека има природна помош која е лесно достапна и може да ја искористат. Скоро бесплатно, а ...

Повеќе »

Се’ за храна: Маточина за лесен сон и подобро варење на храната

Оваа прекрасна билка со пријатен мирис на лимон, се нарекува маточина, пчелинок,  мелиса, лимонка… Таа е една од малку бројните билки кои се истовремено лековити, мирисни, украсни, зачински, ароматични, медоносни и имаат индустриска примена. Маточината за лекување се користела многу одамна. Плиниј ја препорачувал за очите, Парацелзиус ја нарекол еликсир ...

Повеќе »

Секој шеќер не е лош

На сите ни е познато дека шеќерот се наоѓа во речиси сите намирници, во овошјето, пијалоците, алкохолот, лебот… И додека едни предупредуваат на опасноста од шеќерот, австралиските нутриционисти Алекс Паркер и Ана Дебенхам тврдат дека шеќерот сепак е важен дел од нашата исхрана. – Се ни е потребно во умерени ...

Повеќе »

Препораки за работодавачите: Соодветни услови за работа при ниски температури

Да се воспостави политика и план на делување при работа, во услови на студ-ниски температури , ова е една од препораките за работодавците, упатена од Владината Комисија за оперативно справување на активностите за заштита на населението од студеното време. Комисијата ги донесе и следните препораки: Да се препознаат условите на работа ...

Повеќе »

Сексот во повозрасно доба е добар за жените, не толку за мажите

Редовните сексуални односи во повозрасна возраст може да ги заштити жените од одредени здравствени проблеми, но ка мажите може да делуваат спротивно, сметаат научниците во студијата објавена во списанието Journal of Health and Social Behavior. Повозрасните мажи кои имаат сексуално односи еднаш седмично, имено, имаат поголем ризик од кардиоваскуларни болести. ...

Повеќе »

Препораки за граѓаните од поплавените подрачја

Агенцијата за храна и ветеринарство упати препораки до граѓаните зафатени со поплави. Во продолжение, препораките ги пренесуваме во интегрална верзја: – За време на поплавите постојано да се следат информациите за водоснабдувањето и безбедноста на водата за пиење преку локалните и националните телевизии, радиjа и преку интернет порталите. – За ...

Повеќе »

Ветеринарите и сточарите добија упатство како да спречат ширење на новата болест кај говедата

Агенцијата за храна и ветеринарство издаде Упатство за преземање на биосигурносни мерки на одгледувалиште или фарма, со цел да се спречи ширењето на болеста чвореста кожа кај говедата која се појави и во Република Македонија. Упатство за примена на биосигурносни мерки на одгледувалиште, заштита на животните од убоди од инсекти ...

Повеќе »

Превентивни мерки за новиот снежен бран

Координативното тело при Министерството за транспорт и врски денеска ги разгледа мерките што ќе се преземат во врска со најавите за нов снежен бран што треба да ја зафати Македонија за време на викендот. На градоначалниците им се препорачува директно да се вклучат во расчистување на сите патни правци за ...

Повеќе »