Прогноза – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Прогноза

Kонсултанти од Волстрит прогнозираат колапс на биткоинот

Консултантската фирма од Волстрит предвидува сериозен пад на пазарот на криптовалутата во оваа година. Извештајот на „Quinlan & Associates“, кој се состои од 156 страници, заклучува дека биткоинот ќе се намали на 1.800 долари на крајот од оваа година. Според неговата моментална цена, консултантите го сфаќаат пазарот за криптовалути како ...

Повеќе »

ЕК: Умерен раст на македонската економија поради политичката криза

Раст од 2,9 проценти на македонската економија за оваа година и раст од 3,2 отсто на БДП за 2018 година, предвидува Европската комисија во пролетната економска прогноза што денеска ја објави неформалната влада на Европската унија – пренесува агенцијата МИА. Според ЕК, лани во Македонија забавил растот и стигнал до ...

Повеќе »

Светска банка прогнозира поголем пораст во 2017-та

Порастот на светската економија повторно ќе земе залет, стои во прогнозата на Светската банка за 2017-та година. Економските експерти прогнозираат пораст на светското економско постигнување од 2,7 проценти во тековнава година (во 2016 година тој изнесуваше 2,4 проценти) – пренесува Дојче Веле. Во извештајот на Светска банка се вели дека ...

Повеќе »

Времето денеска: Магла по котлините, сончево на планините

Времето во Македонија на повисоките места ќе биде сончево, а по котлините и речните долини магливо. Утринската температура ќе се движи од минус три до шест, а дневната од осум до 16 степени. Во Скопје времето претпладне ќе биде магливо и со појава на значително ниска облачност, а попладне облачноста ...

Повеќе »

Временска прогноза: Од утре дестабилизација на времето

Денес е среда, 31 август 2016 година, 244-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:53, а ќе зајде во 19:02 часот. Денот ќе трае 13 часа и 17 минути.  Во овие рани утрински часови во Македонија имаме претежно сончево и топло време, а долж повардарието има и појава на доумерен ...

Повеќе »