работа – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: работа

Жител на Неготино измамил кавадарчанец ветувајќи му работа во Германија

54 годишниот Ф.Н од Кавадарци во полиција пријавил измамник кој му ветил дека ќе му посредува за работа во Германија, му платил 300 евра но од работата немало ништо. Од кавадаречката полиција информираа дека во текот на вчерашниот ден во Полициска станица Кавадарци, кавадарчанец пријавил дека бил измамен од лице ...

Повеќе »

ЕЛС Венерас – WORK & TRAVEL програма за студенти

Ако сакате претстојното лето да биде незаборавно и сте во портага по нови професионални авантури, а имате барем А2 ниво на познавање на германскиот јазик, ЕЛС друштво за посредништо и услуги во соработка со приватна агенција за посредување при вработување во земјата и странство има одличен план за реализација на ...

Повеќе »

Нешта кои им се случуваат единствено на високо интелигентните луѓе

Интелигенцијата се утврдува со помош на тестови, но новите истражувања покажуваат дека исклучително интелигентните луѓе на околината реагираат на поинаков начин. Според последните истражувања, високо интелигентните луѓе имаат проблем со воспоставување на приоритети, па прилично се вознемируваат кога треба да направат неколку работи истовремено. Ниту напредокот во технолошка смисла не ...

Повеќе »

Работните спорови доминираат во работата на Основниот суд во Штип

Работните спорови се најчестите предмети по кои решавале судиите на Основиот суд од Штип, а тужбите завршувале на адреса на министерствата за внатрешни работи и за одбрана. Наместо со 19 судии, штипскиот Основен суд во моментов работи со 15 судии, а еден е препраспределен во Берово. Последен пат, нов судија ...

Повеќе »

Компанијата „Сардич“ денеска почнува со првите минирања во Казандол

Компанијата Сардич денес почнува со минирања во рудникот Казандол, за кое вчера ги известила жителите од општината преку соопштение пренесено од радио Валандово. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

За да покаже солидарност словачкиот премиер одработи трета смена во фабрика

За да покаже солидарност со работниците, словачкиот премиер одработи трета смена на подвижна лента во фабрика. Неговиот нов предлог за плати ги излудува работодавците.  Заедно со работниците кои бараат зголемување на платите, премиерот Роберт Фицо одработи осумчасовна ноќна смена на подвижна лента во фабрика северно од главниот град Братислава, Ваквиот ...

Повеќе »

Вељаноски до неговите колеги: Се доведуваме во незавидна состојба да ги искинеме нашите универзитетски дипломи

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, испрати отворено писмо до неговите колеги во кое укажува дека во Собранието се крши Деловникот за работа и Уставот на Македонија. Според него, начинот на кој беше организирана и oдржана таканаречена „седница“ за избор на претседател на Собранието, очекувано стана пракса во секојдневното функционирање ...

Повеќе »

Со пари за опремување на УЈП, плаќале сметки за комуналии, открија ревизорите

Со пари за осовременување и опремување на УЈП, се плаќале сметки за комуналии. Ова е една од забелешките и констатираните неправилности кои ги утврдиле ревизорите за работата на Управата за јавни приходи, објавено е на веб-страницата на Државниот завод за ревизија.  „Извршени се исплати по основа на преземени обврски по ...

Повеќе »

Пратениците се враќаат на работа по паузата поради изборите

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери за денеска ја закажа 18. седница, прва по одржувањето на локалните избори. На дневен ред на седницата се Предлог на одлука за изменување на Одлуката за испраќање припадник на АРМ за учество во мировната операција на Обединетите нации, УНИФИЛ во Либан, барање за давање ...

Повеќе »

Лоши вести за оние кои сакаат да пијат кафе или чај на работа

Бактериите живеат насекаде и невозможно е средината во која живееме да е стерилна. Но, тоа не значи дека не можеме да го смениме она за кое сме лично одговорни. Професорот по микробиологија од Универзитетот во Аризона, д-р Чарлс Герба, утврдил дека околу 90 % од шолјите кои се користат во ...

Повеќе »

Амал Клуни блеска по породувањето

Три месеци по породувањето, славната адвокатка и сопруга на Џорџ Клуни, Амал Клуни веќе им се врати на работните обврски. Позната е по тоа што има одлично чувство за мода и префинет стил, па освен по фактот кој вели дека му стана сопруга на оној кој во Холивуд важеше за ...

Повеќе »

Работа од дома: Предност или ноќен кошмар

Флексибилното работно време често знае да се претвори во вистински ноќен кошмар за работниците, затоа што тогаш се 24 часа достапни. Многу вработени посакуваат да работат од дома вмрежени во компјутерскиот систем на фирмата, но постојат два проблеми, многу малку фирми нудат таква работна можност, а оние кои тоа и ...

Повеќе »

Како канцелариската работа влијае на вашето здравје?

Стресот е еден од најголемите проблеми на денешницата. Постојат уште многу начини на кои канцелариската работа го уништува здравјето. Дознајте ги проблемите на време и заштитете се. Ризик од дијабетес Ако најголемиот дел од денот го минувате седечки, треба да знаете дека сте на ризик да добиете дијабетес од тип ...

Повеќе »

Пратеничката Стефоска на работа до Собранието доаѓа со велосипед

Пратеничката од коалицијата на СДСМ, Ирена Стефоска на работа до Собранието доаѓа со велосипед. Стефоска е доктор на историски науки и е претседателка на собраниската Комисија за култура. Користење на велосипед од страна на функционери и политичари е пракса која се применува во многу развиени земји. Превземено од: Либертас

Повеќе »

Собранието ќе работи „турбо“ – за денеска закажани 5 собраниски комисии

Пет собраниски комисии денеска ќе расправаат по низа точки, предложени на дневен ред, во најголем дел разгледување на годишните извештаи за работа на државните институции. На Комисијата за транспорт, врски и екологија, има 11 точки, меѓу кои:  Годишниот изештај за работа на Агенцијата за регулирање на железничкиот сектор за 2015 ...

Повеќе »

Врховен суд ќе ја разгледува работата на судовите во 2016

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година. Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, покрај судиите на Врховен на седницата ќе присуствуваат претседателот на Вишиот управен суд, претседателите на Апелациските судови Скопје, Битола, ...

Повеќе »

Стопанска комора: Брзото менување на законите е најголем проблем на бизнисот

Сивата економија и брзото менување на регулативите се’ уште се најголеми проблеми за микро, малите и средните претпријатија во Македонија. На фирмите им е посебно тешко да се прилагодат на законите за работни односи и за безбедност и заштита при работа, а не помали пречки им се и правата и ...

Повеќе »

Европа вработува: Се бараат воспитувачи со плата од 3.000 евра

Воспитувачи, учители, стручњаци за финансии се бараат во Европска Унија, покажува истражувањето на Европската комисија. Возачи за градежни машини се дефицитарни во Словенија, а бабици во Холандија и Грција. Воспитувачи највеќе се бараат во Шведска, а платите се од 2000 до 3500 евра. Се бараат и пожарникари, келнери, обезбедувачи ширум ...

Повеќе »

Ќе вработуваат психолози како компјутерски инженери во Академијата за судии

Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ во Службен весник објави нова систематизација, според која на места за инженери за информатичка технологија (ИТ) ќе вработува психолози и лица со вид на образование „наука за јазикот“. Во Секторот за правни работи и управување со човечки ресурси, Оддел за информатички технологии, ...

Повеќе »

Дирекцијата за заштита на личните податоци ќе праќа инспекции по порталите?

Дирекцијата за заштита на личните податоци денеска информираше дека до неа пристигнале иницијативи за вршење инспекциски надзор врз медиуми, односно врз онлајн портали за информирање, со цел да се утврдат евентуални прекршувања на Законот за заштита на личните податоци. Соопштението во прпдолжение, во интегрална верзија: -Дирекцијата за заштита на личните податоци ...

Повеќе »