радиовизија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: радиовизија

Утринска програма со Ангела поддржано од Аргета 18 05 2018

Повеќе »

Утринска програма со Ангела поддржано од Аргета 16 05 2018

Повеќе »

Интервју на Џезаир Шакири – Командант Хоџа, несудениот советник на премиерот во „Стадион“ на Канал 77 (аудио)

„Поранешниот министер за финансии Трајко Славески ми дојде во Танушевци, ако бев терорист ќе го држев десетина дена и цела Македонија ќе останеше без плата,.. Зоран Заев е како Робин Худ, тој пред праламентарните избори го испрати Мухамед Зекири кај мене дома …И јас и Љубе  „наебавме“ од власта на ...

Повеќе »

Утринска програма со Ангела поддржано од Аргета 14 05 2018

Повеќе »

Утринска програма со Симона поддржано од Аргета 11 05 2018

Повеќе »

Утринска програма со Симона поддржано од Аргета 10 05 2018

Повеќе »

5 прашања за 5 Осмомартовски подароци

Радио Мрежа Канал 77 и годинава го реализираше Осмомартовскиот предизвик за сите дами со проектот „5 прашања за 5 Осмомартовски подароци“. На поставената апликација на kanal77.mk, припадничките на понежниот пол покрај своите податоци требаше да одговорат на петте прашања поврзани со денот на жената. Проектот го реализиравме со ЈК Травел-Битола, ...

Повеќе »

Пишува, свири и победува: Младата Јована од Ресен го гледа светот низ уметноста

Неколку стотици километри ја делат дванаесетгодишната, Јована Трајчевска до нејзиното училиште. Патувањето од Ресен до Скопје и назад е нејзино секојдневие бидејќи не може да ја следи наставата во училиштата во нејзиниот град.   Уште кога била мала, Јована го изгубила видот на двете очи, па затоа единствните книги кои ...

Повеќе »

„Кршачи на тишина“ личности на 2017 год за обвинителката Ленче Ристовска (видео)

Појавата на „кршачи на тишина“ кои во Холивуд ги обелоденија аферите за злоставување на поединци, од кои повеќето беа жени, за обвинителката на СЈО Ленче Ристовска се личности на врвот на листата на позитивни личности за 2017. Ристовска учествуваше во анкетата на емисијата „Стадион“ на Канал 77, каде што слушатели ...

Повеќе »

Спасовски: Лекарот бил нападнат пред угостителски објект, не во Клинички

Лекарот од Токсикологија кој вчера беше избоден со нож, не бил ниту нападнат, ниту повреден во Клиничка болница. Тоа се случило пред угостителски објект, а причината била личнo недоразбирањo, изјави денеска во Штип министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. „Прво сакам да потенцирам дека лекарот не е повреден ниту нападнат ...

Повеќе »

Регионална боксерска лига: Пинк Пантер – Радник (сите борби + галерија)

Во есенскиот дел од Регионлната боксерска лига минатата недела БК Пинк Пантер прв пат се бореше пред домашната публика со екипата на БК Радник од Бјелина и тоа со неколку засилувања: Алмир Нуришов, Душан Стојановиќ и Петар Петровиќ. Радник сосема заслужено победи и покажа дека ќе се бори за титулата ...

Повеќе »

Првото приватно национално радио во Република Македонија, Радио Канал 77 заокружува 26 години постоење

Радио Канал 77 започна со работа на 4-ти октомври 1991 година и од тој ден, како единствен национален медиум од срцето на Штип, веќе 26 години, ја шири магијата во етерот на 32 фреквенции ширум нашата земја. Миксот на стари и добро познати, и нови, а квалитетни хитови низ сите ...

Повеќе »

Зоран Божиновски во Стадион: Бев испорачан по налог на Механџиски од Зегин

„Не српската влада, туку Интерпол ме донесе во Шутка, по налот на Благој Механџиски од Зегин, со цел да им наштети на Мијалоков и Груевски во изборна кампања“, изјави новинарот Зоран Божиновски во саботното издание на емисијата Стадион на Канал 77. Божиновски вели дека Интерпол работи за секој кој добро ...

Повеќе »

Политичката криза се заканува охриѓани да ги остави без егзистенција

Политичката криза може многу семејства во Охрид да остави без леб.Ако нема разрешница, предупредуваат туристичките работници, тогаш таа сериозно ќе удри врз туризмот кој е водечка стопанска гранка во градот. Иљадници граѓани го очекуваат доаѓањето на туристичката сезона како можност да заработат некој денар повеќе, како би го преживеале остатокот ...

Повеќе »

Шкариќ: Референдумот во Гевгелија е обврзувачки за државата

Ќе се јави конфликт меѓу граѓаните и власта доколку институциите не ја почитуваат граѓанската воља искажана преку референдумот, бидејќи граѓаните се  носители на власта. Ова е толкувањето на професорот по Уставно право, Светомир Шкариќ, за искажаниот скептицијам во јавноста, дека граѓанското „не“ за изградба на рудник во Гевгелија, нема да ...

Повеќе »

Грците го прават Дојран успешна приказна

Кога ќе се спомене Дојран и погранично место, веднаш првата асоцијација е на трговската размена со посетителите од јужниот сосед, која значително се зголеми во последните години на економската криза што ескалираше од другата страна на границата. Грците ги преплавија бензиските станици, стоматолошките ординации, дуќаните, рестораните, пазарите во пограничните места ...

Повеќе »

Валандовчани задоцнија со референдумот за рудникот Казан дол?

Предлогот за референдум, преку кој граѓаните на општина Валандово ќе се изјаснат за изградба на рудник, доаѓа во време кога компанијата веќе напредна во градежните работи. Почната e градбата на рудникот, се поставува магистралниот цевковод, оформени се бедемите на работното и на акумулационото езеро. Украинската компанија Сардич, која го гради ...

Повеќе »

Куќите подарок од Жан Митрев – купишта цигли, даски и рамки без слики

Нема пари за реконструкција на една од куќите што општината ги доби на подарок од штипскиот кардиохирург, Жан Митрев. Средствата што ги доби преку Источно планскиот регион отидоа во Виница. Од општината велат одбиени се без образложение, од Источно планскиот регион пак, недостасувала потребната документација. Во Штип има околу дваесет ...

Повеќе »

Седум години чекаат трансфорамција на земјиште за да градат пензионерски станови

Здружението на пензионери од Струмица речиси седум години чека дозвола за тарнсфорамција на земјиштето, кое го користат за да градат пензионерски станови. Постапката заглавила во Одделението за имотно правни работи при Министерството за Финансии. Станува збор за повеќе од илјада метри квадратни земјиште кое се води на Р.Македонија, а на ...

Повеќе »

Пожарите ја пеплосуваат иднината на нашите деца

Пожарите во март, само на територијата на Пијанец и Малеш изгореа над 200 хектари шума. Сите пожари се предизвикани од човечки фактор, а штетите се бројат во милиони, но последиците се немерливи. Шумата, освен дрвна маса има и 5 илјади други општокорисни функции, а таа ги губи, поради ниската свест ...

Повеќе »