Тагови: ракомет

Галерија од Македонската ракометна репрезентација во Париз на светското првенство

Македонска ракометна репрезентација - 1

Со две победи, два порази и едно реми, целта е остварена. Четврти пад по ред на Мундијалите одиме во втората фаза. Најдобар се разбира, Кире Лазаров кој за сега е стрелец број 1 на Светското со 44 гола. Шпанците ги попари со три цепелини. Се водеа тешки битки од кои најмногу ќотек изедоа ...

Повеќе »

Македонија против Исланд во дуел за третото место во групата

rakomet-mk-1

Машката македонска ракометна репрезенација немаше многу време за одмор на Светското првенство што се одржува во Франција. По синоќешниот тежок меч против Шпанија, веќе попладнево, нашите најдобри ракометари ги очекува дуелот против Исланд. Во рамките од последното 5.коло во групната фаза, црвено-жолтите во директен дуел против Исланд ќе решаваат која ...

Повеќе »

Словенија ја внесе Македонија во осминафиналето

2fa6252a-c728-45e6-9a16-a63a122324b3-EP-rakomet-Album

Репрезентацијата на Словенија по победите над Ангола, Исланд и Македонија, ремизираше со Тунис со конечни 28-28. Тунижаните не успеа да се изборат за можност да играат во осминафинале, а за тоа требаше да победат на овој дуел. До 4:4 се играше гол за гол, пред Тунис преку Теж и Санаи да стигне до ...

Повеќе »

Лазаров влезе во „Клубот 1000“ (Видео)

mkdslovenia2-4

Македонија загуби од Словенија со 29:22 во третото коло на Мундијалот во Франција, но капитенот Кире Лазаров мечот ќе го памети по добро. Првиот гол на тој дуел, за 1:1 од пенал, кога Лазаров го совлада Матевж Скок, беше негов 1000-ти во дресот со националниот грб – пишува денеска порталот ...

Повеќе »

СП 2017: Нови седум натпревари на ракометниот Мундијал

rakomet-sp

На Светското првенство во ракомет денеска се играат седум натпревари, по кои во дел од групите ќе биде комплетирано третото коло. Македонија за противник ја има селекцијата на Словенија и победникот од дуелот ќе обезбеди осминафинале. Распоред на натпреварите за 16 јануари: Македонија – Словенија (17:45 часот), Шпанија – Ангола ...

Повеќе »

ИХФ ја казни Македонија за непочитување на правилата на мечот со Тунис

rakomet

Светската Ракометна Федерација ИХФ ја казни Македонија со парична казна од 500 франци по одигрувањето на првото коло и натпреварот со селекцијата на Тунис. – Македонија е казнета парично заради „ненумеричко излегување на теренот“ при претставувањето на играчите и свирењето на националните химни.  Тоа значи дека ракометарите не излегле на ...

Повеќе »

Почнува СП во ракомет, Македонија по петти пат учесник на Мундијалите

svetsko-prvenstvo-rakomet

Светското ракометно првенство стартува денеска во Франција и ќе трае до 29 јануари, а титулата ќе ја брани домашната репрезентација која ќе го отвори шампионатот со дуелот против Бразил, вечерва од 20.45 часот.  Меѓу фаворитите за титула, освен домаќинот се и Данска, Шпанија, Германија и Хрватска. Франција за првпат од ...

Повеќе »

Младите ракометари изборија пласман на СП во Алжир

makedonija_rakometari

Младата ракометна репрезентација на Македонија избори пласман на Светското првенство во Алжир, откако го освои првото место на квалификацискиот турнир кој изминатите три дена се играше во Скопје. Избраниците на Илија Темелковски во последниот меч одговорија на предизвикот и против аутсајдерот Турција слава со 39:19 (22:13). На младите ракометари им ...

Повеќе »

Агенцијата за млади и спорт и’ додели 6.6 милиони денари на РФМ

05_01_rfm_agencija-97011

Агенцијата за млади и спорт ќе и’ додели шест милиони и шестотини илјади денари на Ракометната федерација на Македонија за финансирање на два значајни настана. – Денеска го потпишавме Договорот за финансирање на настани организирани од Ракометната федерација на Македонија, кои ќе се случат овој месец, а истите се како ...

Повеќе »

Македонија преку Португалија на СП 2017 во Алжир

mladinci-makedonija-1024x560

Македонската младинска репрезентација денеска од 17:45 часот, против Португалија ги продолжува квалификациите за Светското Првенство во Алжир годинава – пишува порталот макракомет. Натпревар во кој, со евентуална победа Македонија ќе обезбеди пласман на СП во Алжир. Бидејќи вчера Португалија славеше над Турција убедливо со 40:27, и заедно со по два ...

Повеќе »

Червар го скрати списокот на 21 ракометар

lino-cervar-001-570x400

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар го објави списокот од 21 ракометар со кој ќе ги продолжи подготовките за настап на Светското првенство 2017 во Франција. По завршувањето на првата фаза од подготовките во Маврово, Червар ги избра ракометарите на кои ќе смета за втората фаза од подготовките во ...

Повеќе »

Македонскиот шампион Вардар дел од прославата на Веспрем

vardar-640x243

Македонскиот ракометен шампион Вардар ќе биде дел од прославата на ракометниот шампион на Унгарија, Веспрем, по повод 40 годишното постоење. Најдобриот унгарски тим, Веспрем во 2017 ќе прослави 40 години од своето постоење. Како дел од овој јубилеј, кон крајот на август ќе се одржи и силен турнир, на кој ...

Повеќе »

Металург гостува кај Мешков Брест

Фото: Архива

Македонскиот вицепрвак Металург попладнево ќе гостува кај екипата на Мешков Брест во натпревар од регионалната ракометна СЕХА лига. Тимот од Автокоманда во Белорусија отпатува со цел да му се реваншира на Мешков за минималниот пораз на првата меѓусебна пресметка во Скопје, кога Металург загуби со само еден гол разлика 25:24. ...

Повеќе »

Лазаров со девет гола најзаслужен за триумфот на Барселона над ПСЖ

kire-lazarov

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров со девет погодоци беше најзаслужниот за победата на Барселона над ПСЖ. Во спектакуларен меч на двете екипи со најдобар учинок во досегашниот тек на Лигата на шампионите, Барселона во „Палау Блауграна” го совлада ПСЖ со 35:32 (14:14). Од македонските интернационалци Борко Ристовски не ...

Повеќе »

Почнува Европското првенство во ракомет за жени

rakometzeni-640x294

Со натпреварот меѓу Србија и Словенија денеска од 15 часот и 15 минути стартува женското ракометно Европско првенство кое се одржува во Шведска. Ова ќе биде дуел од А групата во која од 18 часот се среќаваат домаќинот Шведска и Шпанија. Денеска ќе се играат и натпреварите од 1.коло во ...

Повеќе »

Женската сениорска ракометна репрезентација против Фарските острови на стартот од квалификациите за СП 2017

mkd1-21

Женската сениорска ракометна репрезентација на Македонија со денешниот натпревар против селекцијата на Фарските Острови го стартува квалификацискиот циклус за пласман на Светското првенство во Германија, кое се одржува идната година. Избраничките на Симе Симовски во рамките на квалификациската група „3“ се во друштво на Австрија, Исланд и домаќинот во оваа ...

Повеќе »

Македонските ракометарки се подготвуваат за квалификациите за СП 2017

makedonski-zenski-rakometarki

Селекторот Симе Симовски тренинзите ги одржува во СЦ „Јане Сандански“, а репрезентацијата за Фарските Острови ќе замине во четврток од Скопје за Истанбул преку Копенхаген до Торшавн. – Направена е стратегија со Ракометната федерација на Македонија и ќе се обидеме да направиме резултат. Се наоѓаме во интересна група, во која ...

Повеќе »

Ѓорческа го направи првиот исчекор и во двојки во Валенсија

lina-gjorce

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа заедно со Галина Воскобоева од Казакстан како први носителки на фјучрсот во Валенсија остварија победа на стартот во конкуренција на двојки. Тие во првото коло ги победија Олга Саез Лара (Шпанија) и Мелани Стоке (Норвешка) со 2­0 во сетови (6:4 и 6:3 во гемови) за 69 ...

Повеќе »

На иницијатива на ЖРК Вардар се возобновува Регионалната ракометна лига

vardar-gerg-20

По неколкугодишна пауза повторно ќе се игра регионалната женска ракометна лига (ВРХЛ), каде ќе настапува екипата на Вардар. Токму на предлог на македонскиот шампион, четирите најдобри екипи од регионот од каде и досега доаѓаа тимовите во ВРХЛ се состанаа во Подгорица и договорија повторно да се возобнови оваа лига. Покрај ...

Повеќе »

Дербито од ракометната Супер лига се игра во Охрид

rakomet-5-640x294

Ракометните суперлигаши во следните три дена ќе одиграат четири натпревари од 11.коло, а дерби дуелот се игра во Охрид. Истоимената екипа која е лидер на табелата го пречекува третопласираниот Работник Еурофарм од Битола. Натпреварот се игра вечерва со почеток во 19:30 часот во СЦ „Билјанини извори“. Утре на програмата се ...

Повеќе »
Close
×

Стадион на Канал77

Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh