реал мадрид – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: реал мадрид

Агуеро: ПСЖ нема шанси против Реал

Напаѓачот на Мсанчестер Сити, Серхио Агуеро, смета дека мадридски Реал без многу мака ќе го мине ПСЖ во осминафиналето во Лигата на шампионите. Првиот натпревар помеѓу овие два тима, во Мадрид, заврши со победа на Реал 3:1. „Верувам дека Реал ќе оди понатаму, се наоѓа во добра позиција“, рекол Аргентинецот. ...

Повеќе »

Агуеро: Ни Милан ни Реал, сакам во Индепендиенте

Фудбалерот на Манчестер сити, Серхио Агуеро, изјавил дека би можел да го напушти клубот кога во јуни 2019 година ќе му истече договорот. Агуеро во 2011 година од Атлетико Мадрид се пресели во Сити, а професионалната кариера ја започнал во Индепендиенте. Најдобриот стрелец во историјата на Манчестер сити рекол дека ...

Повеќе »

Ласо останува на клупата на Реал Мадрид за уште две години

Тренерот на Реал Мадрид, Пабло Ласо, ја продолжи соработка со шпанскиот гигант на уште две години. Ова ќе биде негова седма сезона на клупата на Мадрид. Актуелниот договор му истекува во 2018 година, а веднаш по истекот, ќе следи продолжување на соработката до 2020 година. 49-годишниот Ласо го предводеше Реал ...

Повеќе »

Кристијано Роналдо: Заминувам, ме третираат како криминалец

Фудбалерот на Реал, Кристијано Роналдо, наводно донел цврста одлука да го напушти Мадрид во летниот преоден рок. Португалецот започнал да размислува за заминување поради обвинението кое го покрена шпанскиот суд за неплатен данок од 15 милиони евра. Според најголем дел од медиумите, одлуката да го напушти Реал ја донел уште ...

Повеќе »

УЕФА ќе открие детали како да се обезбедат билети за мечот Реал-Манчестер Јунајтед

Скопје, односно „Телеком арена“, на 8.август ќе биде домаќин на УЕФА Суперкупот. За овој трофеј ќе се борат освојувачите на Лигата на шампионите и Лига Европа, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Реал и Манчестер Јунајтед, два трофејни, атрактивни тима, преполни со фудбалски ѕвезди, на 8.август ќе гостуваат во Скопје. Интересот ...

Повеќе »

Евролига: Победи на Олимпијакос и Реал

Олимпијакос и Реал Мадрид забележаа победи над Анадолу Ефес, односно Дарушафака, во првите четвртфинални натпревари во Евролигата. Олимпијакос го победи Анадолу Ефес со 87:72. Грчкиот шампион од резултатот 8:7, започна да ја контролира играта и да ја зголемува предноста, која во последната четвртина изнесуваше и 20 поени. Петмина играчи на ...

Повеќе »

Полицијата отстранила тројца фудбалери од соблекувалната на судијата Касаи

Тројца фудбалери на Баерн Минхен по поразот од Реал Мадрид (4-2) синоќа во реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите отишле во соблекувалната на главниот судија Виктор Касаи (Унгарија) со намера лично да му го искажат незадоволството од начинот на делењето на правдата. Според шпанските медиуми, Артус Видал, Роберт Левандовски ...

Повеќе »

Постигнат договор: Реал најде замена за Пепе!

На крајот на сезоната искусниот Португалец, Пепе ќе го напушти Реал Мадрид, па раководството на „кралскиот“ клуб веќе бара замена – пренесува Спортски. Пепе најверојатно кариерата ќе ја продолжи во Кина, па поради тоа Реал Мадрид тргна во потрага по негова замена, а медиумите тврдат дека таа ќе пристигне од ...

Повеќе »

Рамос херој на Реал, Баерн повторно го декласира Арсенал

Фудбалерите на Реал Мадрид и минхенски Баерн први изборија пласман во четвртфиналето во годинешното издание во Лигата на шампионите. Двата тима против опонентите Наполи и Арсенал во реваншите победија со идентични резутати како и во првите дуели 3:1, односно 5:1. Реал, иако резултатот тоа не го покажува, одигра лош натпревар ...

Повеќе »

Реал преживеа против Виљареал, Барселона победи на Калдерон

Реал Мадрид и по 24.коло остана лидер во Примера, откако успеа да го преживее тешкото гостување на Ел Мадригал. Реал има бод повќе и натпревар помалку од Барселона која во дербито славеше на Винсете Калдерон против Атлетико со 2:1. Лидерот на табелата во последните половина час успеа да се спаси ...

Повеќе »

Една победа на гостите во петте натпревари во Евролигата

Реал Мадрид беше тимот кој ја спаси честта на гостите, славејќи победа во Казан против Уникс со 81-77. На останатите четири средби одиграни синоќа беа постигнати овие резултати: Анадолу Ефес – Милано 90-86, ЦСКА Москва – Црвена Ѕвезда 102-87, Макаби – Басконија 85-84 и Панатинаикос – Бамберг 81-72. За денеска ...

Повеќе »

Навивачи на Наполи молат роднини да станат членови на Реал Мадрид

Навивачите на Наполи смислија оригинален начин како да стигнат до што е можно поголем број на влезници за дуелот против Реал Мадрид, кој се игра следната недела на „Сантијаго Бернабеу“, во рамките од осминафиналето во Лигата на шампионите. Според најавите, италијанските навивачи добиле околу 4.000 влезници, иако за на пат ...

Повеќе »

ЛШ: Заврши фазата по групи, Реал втор во Ф групата

Со натпреварите од последното коло во групите Е, Ф, Г и Х заврши првата фаза во Лигата на шампионите. Последни тимови кои обезбедија пласман во осминафиналето се Порто и Севилја. Баер Левверкузен го совлада Монако со 3:0 и ја потврди втората позиција зад фанцускиот тим, додека од Е групата во ...

Повеќе »

ФИФА: Реал и Атлетико без трансфери до 2018 година

Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, во наредните два трансфер периоди, нема да можат да регистрираат фудбалери, откако ФИФА го одби нивните жалби. Мадридските клубови казната ја добија во јануари бидејќи ги кршеле прописите кои се однесуваат на заштита и трансфери на малолетни играчи. Покрај тоа двата клуба се казнети и ...

Повеќе »

Зидан: Ние сме Реал, можеме да надоместиме 0:2

Тренерот на Реал Мадрид верува дека неговата екипа може да се пласира во полуфиналето од Лигата на шампионите. Реал Мадрид синоќа загуби со 0:2 на гостувањето кај Волфсбург и во пресрет на реваншот на „Сантијаго Бернабеу“, сега „Кралевите“ се во доста незгодна ситуација. Сепак, Зидан вели дека неговиот тим нема ...

Повеќе »

Мората можно е да се врати во Реал Мадрид

Алварао Мората признава дека следната сезона може да се врати во Реал Мадрид, но сака што е можно побрзо да се реши неговата иднина. Шпанскиот напаѓач и понатаму не знае ништо за својата иднина, бидејќи Реал Мадрид има можност за 30 милиони евра да го врати на „Сантиаго Бернабеу“. Мората ...

Повеќе »

Насловната на каталонски „Спорт“ по вчерашниот кикс на Реал и Атлетико

Реал Мадрид и Атлетико непланирано изгубија бодови играјќи нерешено со Малага, односно Виљареал што на првата Барселона и овозможи да се одлепи 8 односно 9 бода што веројатно ќе биде тешко достижно.

Повеќе »

Реал Мадрид доби нов тренер

Тоа што беше најавено уште ова попладне, на официјалната прес-конференција го потврди претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез. Првиот човек на „кралевите“ соопшти дека одборот на директори донел едногласна одлука за прекинување на соработката со Рафаел Бенитез, тренер кој експресно ќе биде заменет од страна на клупската легенда и досегашен ...

Повеќе »

Невил: Ова беше нашиот најдобар натпревар

Предводникот на Валенсија, Гери Невил е задоволен од играта и резултатот кој неговите избраници го остварија на пресметката со Реал Мадрид. „Кралевите“ два пати водеа на „Месталја“, но домаќните два пати успеваа да се вратат, а на крајот преку Алваро Негредо пропуштија и огромна шанса за комплетен пресврт и победа. ...

Повеќе »