Резултати – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Резултати

Презентирани резултатите од мерењата на амбиенталниот воздух на Источниот регион и Благоевградскиот округ

Иако незначително, сепак евидентно. Со проблемот на загадувањето не се соочуваат само поголемите градови во земјава. Зголемување на вредностите на штетните честитки во воздухот над дозволената граница евидентирани се во општини во Источниот регион од земјата. Тоа го покажуваа мерењата и анализите, реализирани во рамките на проектот што заеднички го ...

Повеќе »

Истражувањата покажаа: Жените се посилен пол

Истражувачи од Универзитетот во Лондон откриле дека женскиот имун систем може да победи различни инфекции побрзо и поефикасно од машкиот. Тајната е во дополнителната копија на женскиот X хромозом. Поголемиот дел од женските имуни келии имаат рецептори за хормони како што е естрогенот, што значи дека тој хормон има можност ...

Повеќе »

Праљак се отрул со цијанид, покажуваат првичните резултати од обдукцијата

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, која што започна вчера во Хаг, хрватскиот генерал испил цијанид, пренесуваат српските медиуми. Preliminary results autopsy Slobodan Praljak https://t.co/K5GghRPUxZ — OM Den Haag (@OM_DenHaag) December 1, 2017 Во соопштението се наведува дека токсиколошкиот тест покажал дека Праљак имал калиум-цијанид во крвата. Тоа ...

Повеќе »

Бирхов: Германија е загрижена од успесите на младите Англичани

Оливер Бирхов, поранешен германски репрезентативец, а сега директор на сениорскиот национален тим, рекол дека сите во Германија го забележале напредокот на младите селекции на Англија и дека поради тоа на некој начин се загрижени. Бирхов рекол дека било невозможно да не се забележат успесите на англиските селекции за играчи до ...

Повеќе »

СДСМ ќе раководи со Скопје и 56 општини, ВМРО-ДПМНЕ со пет, ДУИ со 10, Алијансата со три

СДСМ, според резултатите по двата круга од локалните избори, ќе раководи со Скопје и 56 општини, ВМРО-ДПМНЕ во пет, ДУИ во 10, Алијансата за Албанците во три, Беса, ДПА и ДПТ во по една, а кандидати предложени од група избирачи во три општини. Освен во Скопје, СДСМ и коалицијата во ...

Повеќе »

ДИК околу пладне ќе ги објави првичните резултати од локалните избори

Државната изборна комисија (ДИК) денеска околу пладне се очекува да ги соопшти првичните резултати од вчерашното гласање за локалните избори. Претседателот на ДИК Александар Чичаковски синоќа на прес-конференција најави дека денеска околу 11 или 12 часот ќе излезат со првични резултати. Инаку, ДИК треба во рок од 12 часа од ...

Повеќе »

Владата денеска ќе објави колку пари потрошила државата за странските инвеститори

На прес-конференција во Владата ќе биде претставен првиот дел од Анализата на трошоците – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија за периодот од 2007 до мај 2017 година. Од владината прес-служба информираа дека анализата е направена по декласификација на договорите потппишани од претходната влада. Оттаму информираат дека поради ...

Повеќе »

Први неофицијални резултати: Рама освои 76, Баша 41 и Мета 20 пратенички места

Левата калициија „За Албанија која ја сакаме“  предводена од социјалистите на Еди Рама е победник на вчерашните парламентарни избори во Албанија, потврдуваат првичните неофицијални реултати. Коалицијата освоила 49,62 отсто од гласовите и обезбедила 76 пратенички мандати во 140-члениот Парламент. Веднаш зад неа е коалицијата на десницата „Нова Република“ предводена од ...

Повеќе »

Сампдорија со пресврт го совлада Интер

Во последниот натпревар од 30.коло во италијанската Серија А, екипата на Сампдорија го изненади Интер на негов терен со победа од 2:1. Во последниот натпревар од 30.коло во италијанската Серија А, екипата на Сампдорија го изненади Интер на негов терен и ги освои трите бода по победата од 2:1. До ...

Повеќе »

Кари е единствен во историјата на НБА со над 300 тројки во две последователни сезони

Ѕвездата на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари стана единствениот кошаркар во историјата на НБА кој постигна 300 тројки во две последователни сезони. Постигнувањето стана факт при победата на „воините“ со 139:115 над Вашингтон Визардс, која е 11-та последователна за тимот. Кари го заврши натпреварот со 42 поени (9 тројки). Така ...

Повеќе »

Голден Стејт повторно ја реши Оклахома, нова „експлозија“ на Харден (видео)

Вицепрвакот ја оствари четвртата победа над Оклахома сезонава, овој пат на гостински терен со 111:95. Хјустон, пак, благодарение на Харден славеше минимално (125:124) со Денвер а до победата дојде благодарение на неверојатниот Харден. Екипата на Голден Стејт Вориорс конечно, ја надмина кризата по повредата на Кевин Дурант, а како потврда ...

Повеќе »

Шведскиот пасош е најмоќен во светот

Најновиот извештај на конуслтанската компанија „Nomad Capitalist“, шведскиот пасош е најмоќен во светот. Пасошите се рангирани според безвизниот режим, меѓународните даноци и граѓанските слободи. Имате бесплатно здравствено осигурување и школување на факултет, потоа платен годишен одмор и најдолг животен век во Европа. Тогаш како што пишува во извештајот на „Nomad ...

Повеќе »

Се’ за храна: Дали знаете дека ладните денови се ваш сојузник за слабеење?

Вообичаената пракса помеѓу сите нас е да слабееме во лето, но ако подобро размислиме, за да бидеме што е можно поубави во летните денови, убавото тело се формира во зима. И покрај тоа што скоро сите многу малку размислуваат за витката линија во зима, истражувањата покажуваат дека ладните денови се ...

Повеќе »

Бодовите од првите две средби од 19. коло во Серија А за домашните екипи

– Во Италијанското фудбалско првенство викендов на програмата се натпреварите од 19.коло. На првите две средби од оваа рунда победи забележаа домашните екипи. Резултати: Емполи – Палермо 1:0, Наполи – Сампдорија 2:1.   Денеска играат: Удинезе – Интер, Киево – Аталанта, Џенова – Рома, Лацио – Кротоне, Сасуоло – Торино, ...

Повеќе »

МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи го играат првиот „македонски дуел“ во АБА лигатa

Македонските екипи во АБА лигата, МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи попладне ќе го одиграат првиот натпревар на македонски екипи во АБА лигата. Во рамки на 6.коло првакот МЗТ Скопје е домаќин на Карпош Соколи, а натпреварот се игра во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 17 часот. Двете екипи ...

Повеќе »

Трибина за влијанието на евроинтегративните процеси на меѓуетничките односи

Трибина на тема „Влијанието на Евро­ атланските интегративни процеси врз меѓуетничките односи во Република Македонија“, ќе се одржи денеска на Правниот факултет во Струмица. Трибината е во организација на Евро­атланскиот совет на Македонија и има за цел да ги промовира резултатите од проектот и да стимулира дискусија меѓу учесниците.

Повеќе »

Секои десет години се намалува бројот на снежните денови во Алпите

Снежниот пласт во Алпите е потенок отколку пред четириесетина година, а драстично се намалува и бројот на деновите со снежни врнежи, особено поради раното топење на снежната покривка во пролет, покажува истражувањето на швајцарски научници, од кое резултатите се објавени во списанието Climatic Change Journal. Снегот во скијачката сезона е ...

Повеќе »

Kiddle: Нов пребарувач на Google наменет само за деца

Google лансираше нов пребарувач наменет специјално за вашите деца, Kiddle. Прелистувачот ги рангира страниците според безбедноста и едноставноста. Првите три места се резервирани за чисти и безбедни линкови, следните четири за оние што содржат едноставна содржина разбирлива за децата, а од осмиот линк натаму следуваат вообичаени резултати. Ако се обидувате ...

Повеќе »