роденден – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: роденден

Жан Митрев клиника прослави полнолетство

Тимот на д-р Жан Митрев заокружи полнолетство и направи резиме на успесите и предизвиците во минатите години. Кога почнаа беа малку на број. Десетина вработени, работеа во мал простор во поранешната „Воена болница“. Денес повеќе од триста вработени, функционираат по концепт става акцент на персонализирана медицина базирана на генетската предодреденост ...

Повеќе »

Македонската филхармонија со концерт ќе го прослави 73. роденден

Македонската филхармонија со концерт ќе го прослави 73. роденден. Концертот ќе се одржи на 24 ноември (петок) во 20 часот, на кој ќе бидат изведени композициите: Прелудиум за оркестар бр. 2 од македонскиот композитор Панде Шахов, Концертот за виолина и оркестар бр. 1 од Карл Голдмарк, на кој како солист ќе се претстави нашиот истакнат ...

Повеќе »

Првото приватно национално радио во Република Македонија, Радио Канал 77 заокружува 26 години постоење

Радио Канал 77 започна со работа на 4-ти октомври 1991 година и од тој ден, како единствен национален медиум од срцето на Штип, веќе 26 години, ја шири магијата во етерот на 32 фреквенции ширум нашата земја. Миксот на стари и добро познати, и нови, а квалитетни хитови низ сите ...

Повеќе »

Гитарскиот „Офицер“ Ерик Клептон ја ситни осмата деценија – наполни 72 години

Неповторливиот гитарист, кој е ставен на второто место на листата „100-те најголеми гитаристи на сите времиња“ „Ролинг Стоун“, Ерик Клептон, наполни 72 години. Тој е роден во 1945 година во Рипли, Велика Британија. Во својата долгогодишна кариера Ерик Клептон остава значајна трага во историјата на музиката, откако се смета за ...

Повеќе »

Ким Џонг-ун го заменил Божик со роденденот на баба му

Режимот на севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун ги натерал христијаните во земјата наместо Божик да го слават роденденот на баба му Ким Џонг-сук, пренесуваат светските агенции. Режимот бара од луѓето, независно од религијата, да го прослават роденденот на бабата на Ким Џонг-ун, која е родена на Бадник во 1919-та година, пишува ...

Повеќе »

Над милион луѓе, поканети преку Facebook, ќе дојдат на роденден на девојче

Повеќе од милион луѓе потврдија преку интернет дека ќе дојдат на роденденот на 15-годишната Мексиканка, Руби Ибара Гарсија. Ваквиот големи одзив е резултат на поканата која нејзините родители ја објавија на социјалните мрежи. „Добар ден, како сте? Ве покануваме на 15-тиот роденден на нашата ќерка Руби Ибара Гарсија на 26 ...

Повеќе »

Кирк Даглас наполни 100 години

Славниот холиудски актер, Кирк Даглас чии улоги ја одбележаа кинематографијата на 20. век, денеска го прославува 100. роденден. Од почетокот на филмската кариера во 1946 година, Кирк даглас оствари повеќе од 90 филмски улоги, а ќе остане запомнет меѓу другото и по филмовите „Шампион“, „Пресметка кај ОК коралот“, „патеки на ...

Повеќе »

Јубилеен роденден на Канал 77 – 25 години магија во етерот!

Во друштво на своите пријатели и соработници, претставници од медиумската фела, економската и политичката елита, Радио Мрежа Канал 77 го одбележа своето дваесет и петгодишно постоење. Настанот, односно прославата се одржа во Радио Кафе Канал 77 на 04. октомври, денот кога пред 25 години за првпат прозвучи програмата на овој ...

Повеќе »

Среќен роденден принцу! Досега необјавени фотографии од малиот Џорџ

Со досега необјавени фотографии, кралското семејство во Велика Британија го почна славењето на третиот роденден на принцот Џорџ. На фотографиите кои ги направик Мет Портеус, малиот славеник позира облечен во џемпер во рики, во семејниот дом Норфолк. „Навистина уживав во можноста да го сликам принцот Џорџ. Атмосферата беше навистина опуштена ...

Повеќе »

Елена Ристеска го прослави 30-от роденден (Фото)

Популарната пејачка, Елена Ристеска во кругот на своите најблиски го прослави триесеттиот роденден. Овој јубилеј беше прославен со забава во кругот наб најблиските, балони во облик на нејзините иницијали и бројката  30.

Повеќе »

„Македонско девојче“ денеска слави 50 години: Која е приказната за раѓањето на оваа песна (Видео)

Македонското девојче по кое настанала познатата истоимена песна на Јонче Христовски и по која многумина не’ препознаваат, денеска слави 50 години. На јубилејниот роденден на македонското девојче – Невенче, нејзиниот сопруг, Зоран Росоманов направи реиздание на песната изведена во несекојдневен стил. Сепак, малкумина ја знаат приказната за раѓањето на „Македонското ...

Повеќе »

Замина прерано, но никој нема да го заборави: Тоше денеска би наполнил 35 години!

Во Домот на АРМ во Скопје, денеска од 10 до 17 часот се одржува крводарителска акција во чест на Тоше Проески по повод денот на неговото раѓање. Тоше беше еден од најпопуларните пејачи не само во Македонија, туку и воопшто на Балканот. Музичката кариера ја започна со настапот на „Мелфест“ ...

Повеќе »

Деведесетиот роденден на кралицата Елизабета ќе се слави како „народна веселба“

Јубилејниот 90-тти роденден на британската кралица Елизабета ќе се одбележи како „народна веселба“ на улиците на Лондин и низ целата земја, воопшто. Главната „народна забава“ во чест на родендентот ќе се одржи на 12 јуни на централниот лондонски булевар Мол, што води од плоштадот Трафалгар кон Бакингамската Палата, службената резиденција ...

Повеќе »