Тагови: русија

ЕУ ги продолжи санкциите кон Русија

Лидерите на земјите членки на Европска унија (ЕУ) ги продолжија санкциите кон Русија на уште шест месеци поради непочитувањето на договорот од Минск, соопшти претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. „Постигнавме договор. ЕУ ќе ги продолжи санкциите кон Русија“, напишал Туск на Твитер. Откако лидерите на земјите членки на ЕУ ...

Повеќе »

Најлудиот спинер на светот

Играчката со име „спинер“ по која полуде светот, зема уште поголем замав. Додека едни се скептични во врска со спинерите, други велат дека има терапевтско дејство, посебно кај децата кои важат за хиперактивни. Третите, се оние кои ја користат моменталната слава на производот за да презентираат луда идеја која е ...

Повеќе »

Вучиќ: Србија никогаш нема да се придружи кон антируските санкции

Србија има за цел да ги задржи пријателските односи со Русија и никогаш нема да се придружи кон антируските санкции – изјави синоќа српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за националната телевизија РТС. Тој како цел на српската надворешна политика го посочи и подобрувањето на односите со Кина: „Ние одиме ...

Повеќе »

Струмичката „Мурлин Мурло“ на фестивал во Русија

Театарската претстава „Мурлин Мурло“ од Николај Кољада, во режија на Ана Батева, на театарот „Антон Панов“ од Струмица, е поканета да гостува на Меѓународниот театарски фестивал „Кољада-plays“ во Екатерингбург, Русија. „Мурлин Мурло“ беше премиерно изведена во јуни 2016 година. Во камерната драма настапуваат Стојан Велков-Трн, Оливера Аризанова, Васил Михаил и ...

Повеќе »

Амбасадорката на Светското во Русија го засени Путин

Руските медиуми пишуваат дека Путин бил засенет од згодната манекенка, Русинката Викторија Лопирева, која се појави на стадионот во Санкт Петерсбург и го отвори Купот на конфедерации. Како и на секој мундијал така и на овој заштитно лице е манекенка, а овогодишна амбасадорка е Русинката Викторија Лопирева. Пред неколку денови ...

Повеќе »

ЕУ ги продолжи санкциите против Русија поради Крим

Европскиот совет соопшти дека „рестриктивните мерки како одговор на илегалната анексија на Крим и Севастопол“ ќе бидат продолжени до 23 јуни 2018 година. Санкциите се однесуваат на лица и компании со седишта во ЕУ, вклучувајќи ја и забраната за увоз на стока од Крим, инвестиции на Крим, туристички услуги и ...

Повеќе »

„Њујорк тајмс“: Странска сила презела агресивен сајбер напад против САД

Странска сила презела агресивен сајбер напад против САД, интервенирајќи во претседателските избори во 2016 година и оставајќи ги сите знаци дека ќе се врати за уште, но претседателот Трамп се чини не му е гајле, пишува во уредувачката статија весникот „Њујорк Тајмс“. Ако не заради истрагата за евентуални тајни врски ...

Повеќе »

Американците префрлаат ракетни лансери во Сирија, Русите се плашат дека нивна цел се владините војници

Соединетите Американски Држави префрлиле повеќецевни ракетни лансери со долг дострел ХИМАРС од Јордан во базата Ат Танф во Сирија, потврди руското министерство за одбрана. Во соопштението на руското министерство се додава дека тоа оружје сега може да се користи против сириските владини сили. Руската војска соопшти дека борбениот дострел на ...

Повеќе »

САД се загрижени поради рускиот хуманитарен центар во Ниш

САД ги загрижува изградбата на рускиот хуманитарен центар во Србија и барањето на Русија за потенцијален специјален статус за вработените во Центарот, изјави  американскиот помошникот државен секретар за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји. Американскиот амбасадор во Србија, Кајл Скот, вели дека „постојат добри причини за загриженост” поради рускиот хуманитарен ...

Повеќе »

Во живо: Путин одговара на 2 милиони прашања на народот

„Директната линија со Владимир Путин” оваа година е петнаесетта по ред откако постои форматот. Првата се одржа на 24 декември 2001 година. За време на директната линија рускиот претседател одговара на прашања не само за социјалната сфера, политиката и економијата туку и од личен карактер. На пример, во 2015 година ...

Повеќе »

„Вашингтон пост“: Истрага против Трамп лично

Американскиот претседател Доналд Трамп се нашол и лично во визирот на специјалниот иследник за аферата со Русија, пишува „Вашингтон пост“. Истрагата претставува драматичен пресврт во аферата со Русија.Специјалниот обвинител Роберт Милер, според весникот „Вашингтон пост“, ги проверува обвинувањата против претседателот Доналд Трамп дека во аферата со Русија се обидел да ...

Повеќе »

Навални осуден на 30-дневна затворска казна

Рускиот опозициски лидер Александар Навални доцна синоќа е осуден на 30 дена затвор поради повикот на демонстрации, кои ги забранија руските власти, напиша на Твитер неговата портпаролка Кира Јармич. Таа додаде дека во цела Русија се приведени околу 1.500 луѓе. Навални, кој важи за еден од најголемите критичари на рускиот ...

Повеќе »

Соработничка на НСА сакала да ја запали Белата куќа?

Американското обвинителство соопшти дека за време на апсењето на соработничката на Агенцијата за национална безбедност (НСА) обвинета за оддавање податоци, кај неа била пронајдена порака дека сака да ја запали Белата куќа. Осомничената Ријалити Винер се товари дека оддавала строго доверливи извештаи за мешање на Русија во изборите на сајтот ...

Повеќе »

Трамп ставил повеќе луѓе под притисок поради истрагата за „руската врска“?

Американскиот претседател Трамп во аферата околу врските со Русија го ставил под притисок не само екс шефот на ФБИ, Џејмс Комни, туку и други луѓе од тајните служби, пишува „Вашингтон пост“. Повикувајќи се на неименувани извори во владејачкиот апарат, весникот „Вашингтон пост“ пишува дека покрај поранешниот шеф на сојузната полиција, ...

Повеќе »

Путин со катарскиот емир: Москва е за надминување на кризите преку дијалог

Двајцата државници ја разгледале соработката меѓу Русија и Катар во трговско-економската и инвестициската сфера, како и меѓународните проблеми. Рускиот претседател Владимир Путин вчера телефонски разговарал со емирот на Катар, Тамим бин Хамад Ал Тани, и ја потврдил принципиелната позиција на Москва дека кризните ситуации треба да се решаваат со политички ...

Повеќе »

Руско МНР: Провокација е написот на Гардијан дека Русија се меша во внатрешната политика на Македонија

Руското Министерство за надворешни работи оценува дека „наводите на Мрежата за известување за организиран криминал и корупција за руска вмешаност во внатрешните работи на Македонија е провокација“. – Сметаме дека извештајот не е ништо повеќе од неумесен обид да се префрли одговорност за длабоката криза во Македонија. Неоснованите обвинувања кон ...

Повеќе »

Палмира: Убиени 80 екстремисти на ИД

Воената авијација на Русија уништила три конвои на Исламската држава (ИД), во Палмира. Во нападот биле убиени 80 екстремисти на ИД. „Ноќеска припадниците на терористичката група Исламска држава повторно се обидоа да се префрлат во Палмира. Три воени конвои од Рака се упатија кон јужниот дел на земјата, користејќи три ...

Повеќе »

Руските сили истрелаа четири крстосувачки проектили врз цели на ИД во Палмира

Четири ракети „калибар” биле истрелани од фрегатата „Адмирал Есен” и подморницата „Краснодар” на рускиот ВМФ, кои се наоѓаат во источниот дел на Средоземното Море, и погодиле цели на терористичката група „Исламска држава” во реонот на Палмира, соопштуваат од Министерството за одбрана на Русија. Целите биле засолништа на терористите во Источна ...

Повеќе »

Путин за француски Фигаро: Имате терористи, војна, а измислувате закани од Русија

Со нападите во Париз и остатокот од Европа, војната на Блискиот Исток, чудно е да се слуша за руски закани, рече рускиот претседател Владимир Путин за Фигаро. Путин во Париз се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон, а искажа и уверување дека Москва и сите престолнини на Западот сакаат „безбедност, ...

Повеќе »

Трамп го брани својот зет од обвинувањата за „тајниот канал“ со Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп застана во одбрана на својот зет и советник во Белата куќа Џаред Кушнер, од обвинувањата за предложената „таен канал“ за комуникација со Русија во време на транзицијата на новата Администрација. – Тој врши голема работа настојувајќи да и заштеди пари на дражавата и јас во него ...

Повеќе »
Close