Тагови: сад

„Ел Чапо“ конечно во САД

el-chapo

Озлогласениот мексикански нарко-бос Хоакин „Ел Чапо” Гузман беше екстрадиран од северниот дел на Мексико во САД, непосредно пред денешната инаугурација на Доналд Трамп за нов американски претседател.Мексиканскиот нарко-бос Хоакин „Ел Чапо” Гузман беше екстрадиран вчера (19.01.2017) поради обвиненија за трговија со наркотици, убиства, киднапирања и други кривични дела, а денеска ...

Повеќе »

ЕУ не ги поддржува санкциите на САД против Додик

milorad_dodik

Санкциите на САД против претседателот на Република Српска, Милорад Додик, не се поддржани од ниту една членка на Европската Унија – јави ТВ каналот „Ал Џезира”. Вчера се одржа нова средба на работната група на дипломати од ЕУ, каде се разговарало за санкциите кон Додик. И покрај едногласната одлука и ...

Повеќе »

Трамп се заканува

tramp

Доналд Трамп во интервју за „Билд“ ја критикуваше бегалската политика на канцеларката Меркел и рече дека тоа довело до Брегзит. Меркел треба за делува самоуверено во односот со Трамп, оценува Миодраг Шориќ.„НАТО е застарен.“ Оваа реченица не потекнува од рускиот претседател Владимир Путин или од севернокорејскиот диктатор Ким Јонг Ун. ...

Повеќе »

Стотици активисти може да се обидат да ја нарушат инаугурацијата на Трамп

600_455657250

Стотици активисти се закануваат дека ќе се обидат да ја прекинат инаугурацијата на избраниот американски претседател Доналд Трамп, којашто ќе се одржи на 20-ти јануари во Вашингтон. Станува збор за активистите на граѓанското здружение DisruptJ20, коешто ги координира плановите за своите акции со редица други организации, вклучително и движењето за ...

Повеќе »

Прошталниот твит на Обама е најпопуларниот во неговото претседателствување

obama

Последната објава на Барак Обама на Twitter како американски претседател собра најмногу лајкови и репостови од сите пораки на претседателот на заминување објавени на социјалната мрежа. „Ви благодарам за сé. Мојата последна молба е иста како и првата. Барам од вас да верувате – не во мојата способност да се ...

Повеќе »

Светска банка прогнозира поголем пораст во 2017-та

36358428_303

Порастот на светската економија повторно ќе земе залет, стои во прогнозата на Светската банка за 2017-та година. Економските експерти прогнозираат пораст на светското економско постигнување од 2,7 проценти во тековнава година (во 2016 година тој изнесуваше 2,4 проценти) – пренесува Дојче Веле. Во извештајот на Светска банка се вели дека ...

Повеќе »

Емотивен проштален говор на Обама: Демократијата е на испит

obama

Американскиот претседател Барак Обама, во својот проштален говор, рекол дека САД се соочуваат со голем испит за својата демократија, а Американците ги повика да се борат за американските вредности и да ја отфрлат дискриминацијата. „Демократијата бара чувство на солидарност. И покрај разликите, во ова сме влезени сите заедно. Се воздигнуваме ...

Повеќе »

Американците уште се скептични во претседателскиот капацитет на Трамп

tramp

Помалку од половината Американци се уверени во способноста на избраниот претседател Доналд Трамп да се справи со светските кризи, како и разборито да ја користи воената моќ и да спречи големи скандали во неговата администрација, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мнение кое во понеделникот ги објави вашингтонската агенција Gallup. ...

Повеќе »

Новооткриено растение наречено „Хендрикс живее вечно“

dudleyahendrixii

Научниците од американската сојузна држава Калифорнија новооткриено растение го нарекоа по митскиот гениј на гитарата и легенда на рокенрол музиката Џими Хендрикс. Растението од родот сукуленти откриено е во една од сојузните мексикански држави Баја Калифорнија (Долна Калифорнија) е наречена Dudleya hendrixii, што претставува игра на зборови која треба да ...

Повеќе »

Македонија во 2017-та ќе биде претседавач на САД-Јадранската повелба

poposki-zagreb

Вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски, во петокот во Загреб, учествуваше на состанокот на Партнерската Комисија на земјите членки на Повелбата за партнерство меѓу Македонија, Албанија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина и САД.   Ова е последниот состанок во рамки на Хрватското претседавање со Повелбата, кое на ...

Повеќе »

Обама нареди истрага за кибернетичките напади за време на изборите, CIA ја обвинува Русија

hakeri-prst

Русија се вмешала во американските претседателски избори за да му помогне на Доналд Трамп да победи, оценува американската Централна разузнавачка агенција (CIA) во тајниот документ кој го објави The Washington Post, по одлуката на сé уште актуелниот претседател Барак Обама да се истражат наводите за кибернетичките напади во текот на ...

Повеќе »

САД ја одбележуваат 75-годишнината од нападот врз Перл Харбор

71381-004-534732c4

САД денеска ја одбележуваат 75-годишнината од нападот врз Перл Харбор, што доведе до вклучување на земјата во Втората светска војна. Стотици преживени од нападот, ветерани од Втората светска војна и членови на нивните семејства се наоѓаат во Хонолулу, за да учествуваат во серијата настани посветени на годишнината. Во изненадувачкиот напад ...

Повеќе »

Екс функционер во министерството за финансии на САД од Путин бара руски пасош

1482502599

Поранешниот помошник министер за економска политика на министерот за финансии на САД во времето на претседателот Роналд Реган, Пол Крег Робертс иронично одговори на обвиненијата од новинарот на весникот The Washington Post со писмо до рускиот претседател Владимир Путин со барање да му биде издадено руско државјанство. „Сега, кога агентот ...

Повеќе »

Њујорк бара финансиска помош, за да го чува Доналд Трамп

trump

Обезбедувањето на избраниот претседател Доналд Трамп и неговото семејство го чини Њујорк повеќе од 1 милион долари на ден. Тоа го соопштија градските власти откако истакнаа дека овој трошок нема да се намали значително, откако тој ќе се пресели во Белата куќа, пренесоа американските медиуми. Главната причина – неговата сопруга ...

Повеќе »

Путин го поканил Обама во секое време да ја посети Русија

putin-obama

Рускиот претседател Владимир Путин во кусиот разговор со американскиот колега по должност Барак Обама, на маргините од самитот на Организацијата за економска соработка на Азија и Пацифик (APEC) му се заблагодарил за годините заедничка работа и го поканил да ја посети Русија. Ова го изјавил рускиот претседател Владимир Путин на ...

Повеќе »

Зошто сите анкети ја промашија победата на Трамп?

36323913_302

Два дена пред изборите, анкетарите и статистичарите и даваа на Хилари Клинтон помеѓу 75 и 90 проценти шанса да победи на претседателските избори во САД. Како можеа сите толку многу да згрешат?Во ретроспектива, анкетите погрешија во две главни точки. Медиумите, вклучително и Ројтерс, објавуваа два вида анкетни приказни. Дел беа ...

Повеќе »

Лажните вести на Фејсбук не влијаеле на изборите

Facebook Holds Its Fourth f8 Developer Conference

Главниот извршен директор на Фејсбук, Марк Зукерберг ја отфрла идејата дека лажни вести на социјалната мрежа влијаеле на претседателските избори во САД и вели дека алгоритамот на социјалната мрежа не е проблем за сајтот, пренесе Bloomberg. По победата на Доналд Трамп, основачот на компанијата беше повикан да одговори на критики ...

Повеќе »

Обложувалниците веќе почнаа да примаат облози за победникот на претседателските избори во САД во 2020 година

timthumb

­ По само неколку денови од завршувањето на претседателските избори во САД, обложувалниците почнаа да прогнозираат и да примаат облози за тоа кој ќе победи на следните претседателски избори, кои ќе се одржат на 3 ноември 2020 година. Ирската обложувалница „Педи Пауер“ веќе прифаќа облози за евентуланата победна на следните личности ...

Повеќе »

Новата лимузина за Доналд Трамп

novata-kola-na-tramp

Спецификации за техничките податоци за возилото сосема разбирливо нема, но на интернет просторот ума интересни информации. Шпионските фотографии кои ја покажуваат новата лимузина на претседателот на САД за време на тестовите, веќе даваат појасна слика за возилото на Трамп. Неодамна протекоа првите фотки со многу, а сега некои портали понудија ...

Повеќе »

Од преамбициозна Југословенка до прва дама на Америка ФОТО

165

Родена е во 1970 година во словенечниот град Севница кој во тоа време бил текстилен центар во бивша Југославија. Нејзиниот татко се занимавал со продажба на автомобили, а мајка ѝ со моден дизајн. Меланија Кнаус, како што порано се презивала, на 17 години почнала да се занимава со манекенство. – ...

Повеќе »
Close