Свети Николе – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Свети Николе

Невреме го остави Светиниколскиот регион без струја (видео)

Силен дожд следен со ветар, вчера попладне го зафати светиниколскиот регион. Целиот текст можете да го прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Свети Николе „мрда со прст“: Организација на жените апелира – граѓаните се на потег да се грижат за околината и заедницата

Со повеќе активности во претстојниот период, Организацијата на жени од Свети Николе реализира повеќе активности за подигање на свеста за грижа за животната средина. Активностите се дел од националната кампања  „Мрдни со прст“. Со еколошки акции и културни настани ќе се зголемува свеста на граѓаните во Свети Николе за различните ...

Повеќе »

Земјоделците го блокираа патот Велес – Штип

Получасовна блокада со трактори и приколки на патот Велес – Штип, кај Свети Николе организираа попладнево земјоделците од Лозово и Свети Николе. Додека тракторите со македонските знамиња и знамињата со звездата од Вергина се испречија на регионалниот пат, возачите чекаа од двете страни, без можност да го продолжат патувањето. Протестот, ...

Повеќе »

Убиство и обид за убиство – во двата случаи осомничени се сопругите

Сопруга и нејзината мајка се осомничени за убиство на 78 годишниот Д.К од светиниколското село Богословец. Трагичниот настан се случил вчера попладне,  кога сега починатиот, во алхохолизирана состојба почнал да ги малтретира сопругата и нејзината мајка, заканувајќи им се дека ќе ги убие со пиштол. Тие како што изјавиле во ...

Повеќе »

Сообраќајка на патот Куманово – Овче Поле, едно лице се бори за живот

Сообраќајна незгода се случила вчеравечер околу 22:05 на регионалниот пат Куманово – Овче Поле. Дваесетгодишниот А.И. од Свети Николе кој управувал мотор со светиниколски регистарски таблички, изгубил контрола над истиот и удри во сообраќајниот знак по што паднат на десната коловозна лента, а додека моторциклот излетал од патот во ендек. ...

Повеќе »

Свети Николе: Заработил кривична пријава поради напад на свој сограѓанин

Дваесет и деветгодишниот Д.М. од Свети Николе заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“. Пријавениот, на десетти мај годинава, на Градскиот пазар во Свети Николе почнал грубо да го навредува неговиот шеесет и седумгодишен сограѓанин Д.С. Потоа, тој и физички го нападнал старецот, така ...

Повеќе »

Малолетник со воздушна пушка ранил 55-годишник

Вчера попладне во светиниколското село Сопот, во дворот од сопствената куќа Д.Д. (55) бил застрелан во пределот на главата со воздушна пушка  калибар 4,5мм од четиринаесетгодишник од Свети Николе. Д.Д. се здобил со повреда за која вчера година се јавил во Клиничкиот центар во Штип, каде побарал лекарска помош и ...

Повеќе »

Три години затвор за полицаецот кој уби човек во Свети Николе

Три години затвор – ова е казната што судијата Сашко Георгиев од Основниот суд во Штип му ја одреди на полицаецот од Свети Николе, Бранко Петков за убиство во нужна одбрана. Роднините на починатиот Далибор Илиевски ја дочекаа пресудата шокирани, така што мајката на Далибор револтирано праша дали судот донесе ...

Повеќе »

Во Свети Николе уапсени бегалци од Мароко

Полицијата од Свети Николе пред влезот во градот во автомобил открила сокриени четворица марокански државјани, кои во Македонија влегле илегално. Подоцнежната истрага покажала дека возачот кој им избегал на полицајците е триесет и осумгодишниот Ј.Р. (38). Тој се договорил со странците да ги пренесе до Куманово за по 20 евра ...

Повеќе »

Пијан маж од Свети Николе паднал по скали

Вчера попладне во Клиничката болница – Штип бил донесен шеесет и шестгодишен маж од Свети Николе, со иниицјали В.Ј. Истиот, претходниот ден околу 17.00 часот во алкохолизирана состојба паднал од скалите во сопствениот дом и се здобил со повреди во пределот на главата и е во животна опасност. Извршен е ...

Повеќе »