свет – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: свет

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како што му дозволува законот, за да може да се пензионира на 60 години како жена наместо на 65 како маж – пренесе АФП. Педесет и деветгодишниот, Сергио Лазаревич  во иднина се претставува како Серхија Лазаревич. ...

Повеќе »

Полициско куче открило речиси 40 килограми дрога во автомобил во САД

Полициско куче во автомобил открило речиси 23 килограми кокаин и 12 килограми марихуана – соопштија властите на Аризона, сојузна држава во југозападниот дел на САД. Со автомобилот, од марката БМВ, управувал дваесетгодишен маж од Тексас. Кучето, по име Вејдер, било донесено откако возачот Едуардо Педро Мартинес одбил да излезе од возилото. ...

Повеќе »

Дамаск: Екстремистите во Источна Гута за утре подготвуваат хемиски напад

Екстремистите во Источна Гута утре планираат да изведат хемиски напад и за тоа да ги обвинат силите на сириската Влада – тврди заменик министерот за надворешни работи на Сирија Фајзал Мехдад, пренесува МИА. – Добивме информации дека екстремистите во Источна Гута планираат да изведат изведат хемиски напад. Очекуваме групата Тахрир ...

Повеќе »

Три жени убиени во заложничка драма во Калифорнија

Три жени ги загубиле животите во заложничката драма во американското градче Јоунтвил во Калифорнија.  Напаѓачот, 36 годишниот Алберт Вонг, исто така бил најден мртов од страна на полициските сили кои упаднаа во локалниот центар за ветерани. Вонг, кој и самиот бил ветеран и посетувал програма за помош во центарот, зел заложници ...

Повеќе »

Изборите во Колумбија важни за мирот во земјата

Утрешните парламентарни избори во Колумбија би можеле да пресудат дали историскиот мировен договор, склучен пред 15 месеци ќе биде успешен. Доколку поранешното герилско движење ФАРК оцени дека договорот не се почитува, незадоволството би можело да прерасне во ново насилство. Мировниот договор кој го 2016 година го склучија Владата и герилското ...

Повеќе »

Кинескa провинција со над 1 милијарда долари ќе гради национален парк за панди

Со 1,58 милијарди долари властите во кинеската провинција Сечуан ќе градат национален парк за панди. Се планира, тој да биде изграден за пет години и да биде трипати поголем од американскиот Јелоустоун. Како што пренесува весникот „Чајна дејли“ во паркот ќе бидат заштитени дивите панди од Сечуан, провинциите Шанкси и Гансу, а финансирањето ќе ...

Повеќе »

Судско сослушување за Твитер налогот на Трамп

Сојузен судија денеска ги сослушува аргументите за тоа дали американскиот претседател, Доналд Трамп ја прекршил слободата на говор на корисниците на Твитер со тоа што ги блокирал. Изнесувањето на аргументи е дел од тужбата што во  јули минатата година ја поднесе еден претставник од Институтот на Универзитетот Колумбија, кој го ...

Повеќе »

Трамп: Малата гледаност на Оскарите е поради недостиг на ѕвезди како мене

Американскиот претседател, Доналд Трамп денеска се пошегува за ниската гледаност на доделувањето на Оскарите. – Најниска гладаност на Оскарите во историјата. Проблемот е што повеќе немаме ѕвезди – освен вашиот претседател – напиша Трамп на Твитер. Церемонијата на доделување на Оскарите ја следеле 26,5 милиони гледачи, што е рекордно мал ...

Повеќе »

Германска комесарка предлага родово неутрални зборови во националната химна

Германската комесарка за родова еднаквост, Кристин Розе-Меринг предлага од националната химна термините „татковина” и „братски” да се заменат со родово неутрални зборови, како што тоа го сторија Канада и Австрија. Таа го даде својот предлог во писмо до вработените во германското Министерство за семејство по повод Меѓународниот ден на жената, ...

Повеќе »

Швајцарските граѓани на референдум одлучија да продолжат со ТВ-претплата

Мнозинството граѓани во Швајцарија се против укинување на телевизиската претплата во земјата – покажуваат официјалните резултати од референдумот, кој се одржа на иницијатива на десничарските групи. Шефот на јавниот сервис ЗДФ, Томас Белут го поздрави исходот од референдумот: „Швајцарците испратија јасен сигнал и појаснија колку се важни јавните радиодифузери за ...

Повеќе »

Меркел четврти пат ќе биде канцелар на Германиja

Германската канцеларка, Ангела Меркел и’ честиташе на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) на „јасниот резултат“ откако големо мнозинство од членството на СПД гласаше за коалициска влада со нејзините конзервативци. Се очекува идната недела на седница во Бундестагот, Меркел по четвртипат да биде избрана за канцеларка на Германија. За коалицијата помеѓу ...

Повеќе »

Ослободени осомничените Италијанци за смртта на новинарот Куциак

Словачката полиција ги ослободи седумте Италијанци кои беа приведени како осомничени за убиството на новинарот Јан Куциак и неговата девојка. Седуммината Италијанции беа приведени во четвртокот при полициска рација под сомнение дека се поврзани со членови на италијанската мафија. Полицијата денеска потврди дека тие се ослободени, но не наведе детали, ...

Повеќе »

Во Швајцарија се одржува референдум за телевизиската претплата

Граѓаните на Швајцарија денеска на референдум одлучуваат дали ќе продолжат да плаќаат годишна претплата за државната телевизија и другите програми поддржани од Владата. Референдумот за укинување на обврската за национална телевизиска претплата е спонзориран од заговорниците за слободен пазар и другите критичари, кои посочуваат дека граѓаните не би требало да ...

Повеќе »

Тереза ​​Меј ја исклучи можноста за втор референдум за Брегзит

Британската премиерка, Тереза ​​Меј категорично ја отфрли можноста за втор референдум за Брегзит и рече дека неуспехот во спроведувањето на одлуката од последниот ќе и наштети на довербата на јавноста во политичарите. Велика Британија ќе ја напушти ЕУ како што е предвидено на 19 март 2019 година, рече Меј во ...

Повеќе »

Учител од Гана предава информатика без компјутер

Учител од Гана стана хит на социјалните мрежи, откако беше објавена фотографија од која се гледа дека тој предава информатика без компјутер. Учителот на табла нацртал мени од Мајкрософт ворд и истото им го објаснувал на учениците. Луѓето од Мајкрософт, кога слушнале за настанот ветиле дека на училиштето ќе му обезбедат ...

Повеќе »

Словачката полиција уапси осомничен за убиството на новинарот Куциак

Во Словачка е уапсен еден осомничен за убиството на новинарот Јан Куциак – информира началникот на националната полиција, Тибор Гашпар. Полицијата извршила претрес во домовите на лица, кои одамна биле осомничени за трговија со дрога. Претресите биле извршени во близина на селото Велка Мача, каде беа убиени новинарот и неговата ...

Повеќе »

И покрај примирјето продолжуваат борбите во Источна Гута

Сириските владини сили и бунтовниците денеска ги продолжија борбите во Источна Гута и покрај прогласеното секојдневно примирје од пет часа, соопшти Сириски центар за мониторинг на човековите права. Сириските сили забележале напредок во реонот на Хауш ад Дауахири на источниот фронт на опколената бунтовничка енклава. Сириската арија не ги коментира ...

Повеќе »

Мадуро поднесе официјална кандидатура за предвремените избори во Венецуела

Претседталот на Венецуела, Николас Мадуро поднесе официјална кандидатура за предвремените избори закажани за 22 април кои ќе бидат бојкотирани од опозицијата. Претходно, Мадуро го посети гробот на претходниот претседател, Хуго Чавес кој беше шеф на државата од 1999 до 2013 година. Мадуро е непопуларен во Венецуела, држава која е во ...

Повеќе »

Автомобил влетал во дневна соба

Германка преживеала шок синоќа, кога автомобил урнал ѕид од нејзината дневна соба, додека таа гледала телевизија. Возачот изгубил контрола над возилото и од улицата влетал во куќата. Настанот се случил во градот Лангенхан во провинцијата Рајнланд-Пфалц. Жената не е повредена, но причинета е материјална штета од околу 11.000 евра.

Повеќе »

Почна хуманитарното примирје во Источна Гута

На иницијатива на Русија денеска почна првото петчасовно хуманитарно примирје во Источчна Гута. Прекинот на огнот е од девет до 14 часот по локално време. Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу вчера изјави дека по наредба на претседателот, Владимир Путин од денеска во енкллавата Источна Гута се воведува секојдневен петчасовен ...

Повеќе »