Скопје 2014 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Скопје 2014

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Споменикот на  Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје. Овој споменик беше поставен ноќата меѓу 6 и 7 септември 2014, како дел од проектот „Скопје 2014“ и како донација ...

Повеќе »

Со пари од проектот „Скопје 2014“ ќе се поставуваат енергетски ефикасни фасади

Енергетски ефикасни фасади во сите средни училишта во Скопје ќе бидат изградени со средствата од проектот „Скопје 2014“, најави градоначалникот Петре Шилегов. Тој рече дека станува збор за 70 милиони денари, а реконструкцијата на средните училишта е планирана да почне на 10  јуни и да трае до почетокот на новата ...

Повеќе »

Нова концертна сала, домашни ТВ-серии, „Скопје 2014“ под лупа

Единствениот симфониски оркестар во Македонија во 2017 година ја доби долгоочекуваната концертна сала која се градеше осум години. Новиот дом на Македонската филхармонија беше отворен на 21 мај во организација на претходната власт, но дозволата за употреба ја доби на 25 октомври кога и ја почна концертната сезона. Наместо во ...

Повеќе »

Од евтин стиропор и недостиг на прописи – до високи ризици

Заради отсуство на прописи, стандарди и контрола, фасадирањето и градбата со употреба на стиропор носи ризици од пожари. На ризик не е само „Скопје 2014“, туку и станбените објекти. Македонија од денеска ќе биде зафатена со топлотен бран, со што влегува во т. н. жолта фаза, најави УХМР. Топлиот бран ...

Повеќе »

Оштетен е стиропорниот ѕид кај МНТ

Ѕидот околу новиот објект на Македонскиот народен театар, пред влезот од десната страна на паркингот е видно оштетен. Од она што може да се види, станува збор за стиропорниот дел кој е над бетонскиот. Новиот објект на МНТ е една од најскапите инвестиции на старата Влада и дел од проектот ...

Повеќе »

Портрет на новиот „раста“ министер за култура: Ќе го стопирам налудничавиот проект „Скопје 2014“

Развојниот пат и биографијата на новиот министер за култура, Роберт Алаѓозовски, во целост се посветени на културата, особено на издаваштвото и развојот на културните политики. Неретко јавно се огласуваше со свој коментар за каков било облик на репресија во државата, и е голем обожавач на рокенрол културата и јамајканската “раста“ ...

Повеќе »

АЕК крие колку пари ќе даде за панорамското тркало, а за 3 години дала 8 милиони евра

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) оваа година има за давање уште 1.3 милиони евра, но не кажува дали ќе даде пари како донација за Панорамското тркало во Скопје, што во име на Град Скопје го гради ЈСП. За три години АЕК донирала 8.8 милиони евра, а најголем дел од парите ...

Повеќе »