Скопје – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Скопје

Побарана оставка од косовскиот министер поради затворањето на патот Приштина – Скопје

Заменик-градоначалникот на Качаник, Илбер Бајра, побара оставка од министерот за инфраструктура Паљ Лекај, затоа што со затворањето на патот Приштина-Скопје предизвикал блокада на неколку села во неговата и соседната општина на граница со Македонија, јави дописникот на МИА од Приштина. Бајра му се обрати со отворено писмо на премиерот Рамуш ...

Повеќе »

Акција на МВР за спречување диви трки во Скопје

Сообраќајната полиција за помалку од три часа синоќа при спроведување мерки и активности за спречување на организирање и учество на диви трки регистрирала 21 прекршок и издала 21 платен налог и налози на прекршителите. Како што соопшти МВР, контролите ги спровела на улиците „Џон Кенеди“, „Лазо Трповски“ и „Втора Македонска бригада“ во текот ...

Повеќе »

Кривична за скопјанец кој украл возило, па го уценувал сопственикот

Кривична пријава за триесет и осумгодишен скопјанец, крадец на возило за кое подоцна уценувал дека ќе го расклопи на делови доколку сопственикот не му даде 2.000 евра. Како што соопштија од МВР, СВР – Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против В.П. поради постоење основи на сомнение ...

Повеќе »

Редклиф: Маратонот наликува на животот

Британката Пола Редклиф беше промотор на годинешниот Скопски маратон. Во интервју за ДВ вели, маратонот е како и животот, има подеми и падови, треба постојано напорно да работиш и во тешките времиња да не губиш верба. Брилијантно ја одигра својата улога. Не сакаше да остане само на промоторската ролја, туку ...

Повеќе »

Двајца пешаци прегазени во еден ден во Скопје

На 03.04.2018 година околу 09:20 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје на булеварот „Александар Македонски“ патничко моторно возило “Сеат Алтеа“ со скопски регистерски таблици управувано од М.А. (32) од Скопје удрило во Н.Т. (39) од Скопје. Со повреди се здобил пешакот и со возило бил пренесен во Ургентен центар ...

Повеќе »

Конференција за НАТО по повод денот на Алијансата

По повод денот на НАТО, 4-ти април, денеска во Воениот музеј во Скопје ќе биде одржана трибина насловена „НАТО и ти“ во организација на Министерството за одбрана, Евроатлантскиот совет на Македонија (АТА Македонија), НАТО – Канцеларијата за врски и Хрватската амбасада во Скопје. На трибината ќе учествуваат министерката за одбрана ...

Повеќе »

Барселона и Фенербахче гости на меморијален, млaдински кошаркарски турнир – „FICBALL 2018“

Младинските екипи на шпанскиот гигант Барселона и актуелниот европски првак Фенербахче ќе бидат дел од меморијален, млaдински кошаркарски турнир „ФИЦБОЛ 2018“ на 7 и 8 април во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Турнирот во организација на КК Партизан Водно Санс и семејството Сотирови, ќе се одржи по прв пат ...

Повеќе »

Украдени 2,4 милиони денари веднаш по подигање од банка

Украдени се 2,4 милиони денари од Д.К. (38) додека бил паркинг на булеварот „Јане Сандански“ зад експозитура на банка, од каде претходно ги подигнал парите. Оштетениот во полицијата денеска околу 11:15 часот пријавил дека разбојништвото го извршиле две непознати лица кои дошле со моторцикл. Рекол дека му се одземени околу ...

Повеќе »

Лажна пријава за бомба во бар во Скопје

Лажна пријава за бомба во бар на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“ синоќа била пријавена во полициската станица во Центар. Од МВР денеска информираа дека непознато машко лице се јавило 55 минути по полноќ во полициската станица и пријавило дека има поставено бомба во бар која ќе експлодира за половина час. ...

Повеќе »

Снегот не го попречува авиосообраќајот

Интензивните врнежи од снег засега не предизвикуваат проблеми во одвивањето на авиосообраќајот на Меѓународниот аеродром Скопје. Според информациите од веб страницата на скопскиот аеродром, од изутрината се реализираат предвидените полетувања и слетувања. На аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид за денеска не се предвидени летови. Извор: МИА

Повеќе »

Поради снегот во Скопје, скратени или во прекин повеќе автобуски линии

Поради снегот денеска во Скопје повеќе градски и приградски автобуски линии се скратени. Не сообраќаат автобусите со број 69 и 69а. Како што информира ЈСП Скопје, автобусот со број 25 место до Средно Водно сообраќа до Панорама, а автобусот со број 28 место до Нерези (Македонско село) сообраќа само до ...

Повеќе »

„Виенски бал“ во Скопје

Во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“ и под покровителоство на Амбасадата на Република Австрија во Македонија, вечер ќе се одржи традиционалниот 19. „Виенски бал“ во Скопје. Како што наведуваат организаторите, авангардната културно-музичка манифестација „Виенски бал 2018“ се одржува 19 години по ред, без прекини и се овозможува и македонската ...

Повеќе »

Десет сообраќајки во Скопје, едно лице потешко повредено

Едно лице e потешко повредено во една од вкупно 10-те сообраќајни незгоди што се случија изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во две сообраќајки полесни повреди здобиле две лица, а во седум е причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. ...

Повеќе »

„На точак“ бара да се пронајдат украдените велосипеди

„Критична маса“ бара поодговорен и посистематски пристап на институциите во третирање на пријавите за кражби во МВР, со цел да се зголеми процентот на пронајдени велосипеди, кој во моментот е многу низок. За таа цел, утре учесниците на 70-та по ред „Критична маса“ која ќе се одржи подмотото  – „Имаш ...

Повеќе »

Исчезна Борис Сарафов, ниту град Скопје ниту авторката Стефановска не знаат каде е споменикот

Исчезна споменикот на Борис Сарафов кој стоеше пред зградата на Министерството за надворешни работи, а е лична донација на скулпторката Валентина Стефановска. Ниту од Град Скопје, ниту пак авторката Стефановска не знаат каде е споменикот.  Споменикот на Борис Сарафов кој е висок пет метри и стоеше на триметарски постамент беше ...

Повеќе »

Скопје и Атина се позиционираат за името

Уставот е домашна книга и нема последници надвор од земјата, поради тоа нема потреба да се смени, порача вчера премиерот Зоран Заев во интервју за Еуроњуз. Тој смета дека доволна е ревизијата на Уставот од 1993 година која се направи поради чувствата на, како што рече, нашите пријатели Грците и ...

Повеќе »

Скопјанка се здобила со скршеници откако се удрила во автобус

Педесет и деветгодишна жителка на селото Сарај се удрила во задна гума од автобус на улицата „11-ти Октомври“ пред Градска општа болница „Св.Наум Охридски“ при што се здобила со скршеница на карлица и лев скочен зглоб. Како што информираат од МВР, автобусот со скопски регистарски ознаки кој го управувал С.М. ...

Повеќе »

Од сообраќај исклучени 51 возач за пребрзо возење

Шест лица се здобиле со лесни телесни повреди во пет од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во три сообраќајки е причинета материјална штета. Четиринаесет возачи се исклучени од сообраќај, од кои еден возел под дејство на алкохол. Од сообраќај се исклучени ...

Повеќе »

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Споменикот на  Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје. Овој споменик беше поставен ноќата меѓу 6 и 7 септември 2014, како дел од проектот „Скопје 2014“ и како донација ...

Повеќе »

Тројца скопјани искасани од кучиња во Центар

Тројца скопјани пријавиле дека биле искасани од кучиња скитници на различни локации во Центар, поточно во ГТЦ, на кеј и во дворот на средното музичко училиште. Според информациите на МВР, вчера во 10:45 часот, Н.Р. (21) од Скопје пријавила во полиција дека во понеделникот околу 16:20 часот во Градскиот трговски ...

Повеќе »