Совети – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Совети

Што може да се случи ако не ја менувате постелнината редовно

Доколку менувањето на постелнина го сметате како не толку важен ден во средувањето и одржувањето на домот, можете да се соочите со многу сериозни последици. Д-р Лиса Акерли на својот блог „The Hygiene Doctor“, открива дека луѓето се изложени на бројни здравствени опасности ако не ја перат постелнината еднаш седмично. ...

Повеќе »

Спречете ја кашлицата на природен начин

Балансираната исхрана, избегнувањето на загушливи простории, пушењето, алкохолот, а воведувањето на редовна физичка активност и добрите навики како правилен распоред на оброците, доволен сон и често поминување на време во природа се најдобра превенција од разни болести. Меѓу нив се и здодевните настинки и грипот, на кои можете да станете ...

Повеќе »

5 моќни ефекти на кората од банана

Кората на бананите е полна со хранливи материи. Во некои земји, како на пример Индија, кората на ова вкусно овошје го сметаат за деликатес, но интересно е тоа што бананата може да се користи и за разубавување. Белење заби Тријте ги забите со внатрешната кора на бананата, секој ден, во ...

Повеќе »

Секојдневни навики кои додаваат килограми

Ако избегнувате брза храна, слатки и редовно вежбате, но никако да симнете неколку проблематични килограми, експертите велат дека треба да почнете размислувате и во друг правец. Според нив, некои вообичаени утрински ритуали може да пречат во намерата на губење на вишокот килограми. Предолго спиете Ако спиете недоволно, телото лачи повеќе ...

Повеќе »

Празнични совети за украсување на домот според Фенг шуи

Според Фенг шуи постојат конкретни правила и препораки до кои треба да се држите доколку сакате од празничното украсување да го извадите најдоброто за Вашиот дом. Со следење на ваквите совети, домот ќе биде исполнет со среќа и задоволство. Бои – Во декември домот треба да се исполни со боја ...

Повеќе »

Трикови за убавина од Меган Маркл

Идната Војвотка од Сасекс, Меган Маркл деновиве е топ тема во светските медиуми. Во интервју за американското списание „Cosmo“, а на тема нега и убавина, таа открила… Користете пудра, но не на цело лице Не мора да нанесувате пудра на цело лице, ако тоа не е неопходно. Со оглед на ...

Повеќе »

9 лекции од Кери Бредшо за животот и љубовта

Култната серија „Сексот и градот“ низ приказните на главната хероина Кери Бредшо, оживеана од Сара Џесика Паркер, инспирираше милиони девојки и жени ширум светот. Додека се чекаат нови вести околу потенцијалната екранизација во форма на продолжение на филмот, вреди да се потсетиме на неколку вредни „лекции“ од перото на славната ...

Повеќе »

5 чекори за среќен живот: Вежбајте благодарност!

Дали некогаш, на неколку минути, во тишина сте затвроиле очи и сте размислиле на што и кому сте најмногу благодарни во својот живот? Колку благодарноста е дел од вашето секојдневие? Ќе се изненадите колку еден едноставен и позитивен чин како што е благодарноста, може да промени многу нешта во сечиј ...

Повеќе »

Цвеклото е чувар на вашето здравје

Иако денес главно се конзумира  црвениот корен од цвеклото, старите Римјани ги јаделе само листовите кои се исклучително здрави, а коренот го употребувале како лек. Цвеклото е одличен извор на нутриенти кои се корисни за нашето здравје но и за младешкиот изглед благодарение на железото, фолатите, јодот, калиумот, бакарот, фосфорот ...

Повеќе »

7 златни правила за среќен живот

Психотерапевтот, писател и колумнист и потпишувач на бројни публикации,  Андреј Курпатов, поставил 7 златни правила на животот кои би сакал да ги сподели со светот. 1. Никогаш не ја префрлајте одговорноста за она што ви се случува, на туѓ грб. Прифатете дека самите сте автори на сите свои неуспеси, но ...

Повеќе »

Позитивна психологија: 21 фраза кои предизвикуваат позитивни настани во животот

Често не сме ни свесни колку едно навидум банално изговарање на реченица во секојдневието ни носи негативен набој. Психолозите советуваат дека не е невозможно да се пронајде позитивната страна во тешките ситуации. Па имаат предлог мотивации за себе во форма на фрази кои можат да помогнат во моменти на самотија, ...

Повеќе »

Нега на кожата во есен

Доаѓаат студени, ветровити денови, а тоа придонесува за сушење на осетливата кожа на лицето. Во тоа име, би требало да направите некои промени или пролагодувања кога станува збор за негата на кожата и шминкањето. Лесните серуми кои сте ги користеле во текот на летото, заменете ги со богати, хранлици хидратантни ...

Повеќе »

Нешта кои се плодно тло за бактерии, а понекогаш заборавате дека е така

Иако за многумина ве-це школата е прва асоцијација за бактерии и нечиста површина, во домовите постојат многу други предмети кои исто така се извор на зараза и собираат многу повеќе бактерии. Сепак, понекогаш забораваме на нив. Еве потсетување… Електронски уреди Користете крпа од микрофибер и благо средство за дезинфекција во ...

Повеќе »

Што треба да јадете по четириесеттата година

Секое животно доба има различни нутритивни потреби, па така и храната треба да се прилагоди на конкретниот животен период. Исхраната на 20 годишна возраст би требало прилично да се разликува од онаа на 40 на пример. Нутриционистите препорачуваат по четириесеттата година да го ограничите внесот на сол на 5 до ...

Повеќе »

Видеa кои ќе ви помогнат полесно да го спакувате куферот за на одмор

Досега многупати сте се спакувале како што треба, веруваме, меѓутоа неколку трикови и совети никогаш не се на одмет. Во овие неколку видеа сигурно ќе откриете нешто што не сте знаеле, а ќе ви го олесни летното пакување. Како да сокриете важни предмети, како да заштедите простор, како да не ...

Повеќе »

Како да се ослободите од стресот?

Сите се сретнуваме со стрес секој ден. Практично стресот е неизбежен дел на животот. Го преживуваме често, во различни облици и со различен интензитет, додека сме на работа, во домот или со пријателите. Секој стрес не е негативен, во мали дози може да донесе и некоја корист, но во поголеми ...

Повеќе »

Колку често треба да се шишате

Светски познатиот фризер Патрик Камерон кој важи за „мајстор за долга коса“ вели дека прашањето околу тоа колку често треба да се шишаат, му е едно од најчесто поставуваните од страна на неговите клиенти. Според него, доколку имате куса фризура со изразена текстура, најдобро е да се шишате по малку ...

Повеќе »

Се’ за храна: Најчести грешки поради кои не губиме килограми

Дали држењето на диета ви изгледа тешко? Сметате ли дека правите се што треба, а килограмите не се намалуваат? Сите сме поминале низ оваа фаза, но не се грижете, имаме решение и за тоа. Можеби ви изгледа дека правите се како што треба, но размислете уште еднаш. Ви ги претставуваме најчестите ...

Повеќе »

Се’ за храна: 4 лесно достапни намирници против рак

Бидејќи научниците сметаат дека дури 60% исхраната е одговорна за спречување и превенција од канцерогените промени на клетките, па ги издвојуваме следните  намирници против рак, како најефективни во своето позитивно влијание за зачувување на здравјето и најлесно достапни на нашите простори. Екстрактот од домат, а посебно ликопенот во неговиот состав ...

Повеќе »

Совршен костим за капење за ниски девојки

Кога ќе тргнете во шопинг на костим за капење, веројатно имате на ум дека освен што треба да ви се допаѓа, треба и на најдобар можен начин да ги истакнува вашите предности, односно најдобро да одговара на вашиот тип на тело. Доколку сте дел од групата на оние кои не ...

Повеќе »