Тагови: Совет

5 најубави базени со фантастичен панорамски поглед

Луксузните хотели се обидуваат на секаков начин да им удоволат на своите гости, а некои се вистински среќници да уживаат во прекрасните базени со панормаски погледи. Од базенот во Убуд, Бали, со неверојатен поглед на околната природа, до спектакуларниот базен во составот на Marina Bay Sands во Сингапур и прочуениот базен ...

Повеќе »

Како облеката да направи да изгледате послабо?

Облеката може да направи да изгледате подебело од што сте, но и послабо. Искористете ја истата за визуелно да си намалите по некој килограм. Како да го направите тоа? Избегнувајте набори на здолништата и панталоните Наборите ве прават подебели, па затоа носете рамни панталони, бидејќи истите ќе ви го скријат стомакот, ...

Повеќе »

Се’ за храна: Витамин Б12 – нутриент клучен за добро здравје

Како што самото име кажува, витаминот Б12 припаѓа во Б групата на витамини. Но, сепак е малку различен од нив. Овој витамин му е потребен на организмот во мали количини. Но ако имате недостаток на витамин Б12 тоа може да доведе до трајни штетни последици на мозокот и нервите. Карактеристични ...

Повеќе »

Раното станување е добро и за регулирање на телесната тежина

Ако ви е потребна дополнителна мотивација за наутро да станувате порано од кревет, проверете во продолжение до каков заклучок дојдоа стручњаците. Прво што докажа новата студија е дека луѓето кои стануваат рано се посреќни од оние кои долго остануваат во кревет наутро. Имено, раната утринска светлина директно влијае пријатно на ...

Повеќе »

Советот на јавни обвинители ќе избира наследници на Гешковска и Илиевски

Советот на јавни обвинители распиша огласи за избор на обвинители во неколку обвинителства во државата, како и за шефови на скопското и битолското обвинителство, како и на Обвинителството за гонење сторители на организиран криминал и корупција, кое остана испразнето по заминувањето на Јован Илиевски за судија во Европскиот суд за ...

Повеќе »

Само шест минути читање книга значајно го намалуваат стресот

Психолошкото објаснување е дека со тоа што мозокот е сконцентриран на содржината, телото и мускулите се опуштаат и се намалува стресниот грч.   Еден од најбрзите и најефикасни начини за намалување на стресот е читањето книги. Само шест минути читање се доволни да го намалат нивото на стрес за две ...

Повеќе »

Се’ за храна: Зелено смуди од киви и кокосово млеко за енергија преку целиот ден

Кога го започнувате денот со оваа енергетска бомба во чаша, не ви преостанува ништо друго освен да испланирате какви убави активности и задачи може да завршите во денот! Испробано ни е, ова зелено смуди од киви и кокосово млеко овозможува ситост, свежина и расположение во денот! Може да го користат ...

Повеќе »

Се’ за храна: Терапија со цвекло против леукемија и тумори

Дека цвеклото е многу здраво, знаме уште од мали, кога често ни се нудеше домашен сок од коренот на овој зеленчук. Но, како деца не знаевме колку овој виолетов зеленчук е добар и корисен за здравјето. А најновите истражувања го потврдуваат придобивките од терапијата со цвекло против леукемија и тумори. ...

Повеќе »

Се’ за храна: Која исхрана е погодна во летните денови, а што треба да избегнувате?

Кога е во прашање здравата исхрана, летото е дефинитивно најдоброто годишно време кога може да најмногу да уживаме во здравите и свежи намирници, пред се во сезонското и разнобојното овошје и зеленчук. Барем во лето треба да се избегнува пржената и мрсна храна, а квалитетната риба да се консумира што ...

Повеќе »

Советот на јавни обвинители ќе расправа за предлогот за разрешување на Марко Зврлевски

Советот на јавни обвинители денеска ќе расправа по барањето од Владата за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Првиот човек на Советот, Петар Аневски, минатата недела одговарајќи на новинарско прашање, рече дека ќе одговорат во првите 15 дена од рокот во кој треба да го дадат мислењето. Аневски не ...

Повеќе »

Се’ за храна: Свежите сокови се здрави, но не претерувајте!

Многу луѓе мислат дека освежителните свежи сокови се добри да се пијат во било која количина и безопасни. Меѓутоа, тоа не е така. Еден ист сок може да му помогне на една личност, а да му наштети на друга. Свежите сокови се лош избор кај некои болести. Ако имате пептичен ...

Повеќе »

Се’ за храна: Ореовка со мед – ликер од млади оревчиња

Превкусно и традиционално подготвувано во нашите домови! Популарниот ликер од зелени ореви го правиме со многу љубов, а му се гостиме цела година. За да биде во поздрава варијанта, полна со јод, а без шеќер, секогаш правиме ореовка со мед! Оревите лечат од повеќе заболувања, а особено се корисни за ...

Повеќе »

Се’ за храна: Темно чоколадо: црно, но здраво!

Дали знаете дека темното чоколадо може да се јаде и при диета? Тоа е сојузник на добрата линија, а бидејќи се смета за здрава ужина се препорачува да се консумира секој ден по две до три коцки. Древните Маи го сметале за храна на боговите и не погрешиле: чоколадото е добро ...

Повеќе »

Се’ за храна: 4 лесни начини да ја алкализирате крвта и да ја намалите киселоста во организмот

Киселоста во организмот не е баш најдобра за здравјето. А, како да направиме алкализација на крвта? Како да го намалиме штетното влијание на киселата средина во телото? Прочитајте го целиот текст и дознајте повеќе кои се добрите страни на алкализацијата и како најлесно да го постигнете тоа. Кога вашата исхрана ...

Повеќе »

Сведок: Советот на јавни обвинители го одложи изборот на обвинители

Претседателот на Советот на јавните обвинители, Петар Аневски ја одложи сеницата на која требаше да се изберат или реизберат поголем број обвинители почнувајќи од јавното обвинителство, обвинителството за организиран криминал вишите и основните обвинителства низ земјава – пренесува порталот Сведок. Официјално објаснување за одлагањето не добија ниту новинарите, а според ...

Повеќе »

РСБСП апелира: Внимателно возење за безбедни празници

Велигденските празници го навестуваат првиот продолжен викенд оваа пролет. Пред нас се прекрасни празнични денови кои ќе ги поминеме во семејно опкружување исполнето со многу љубов и благосостојба и ќе одмориме од секодневните обврски. Водејќи се од минатогодишните искуства, кога за време на празници и продолжени викенди значително се зголемува ...

Повеќе »

Како да спречите кавгата да ви ја расипе врската?

Несогласувањата често доведуваат до конфликти, без оглед на тоа колку сте вљубени. Сепак, постојат граници кога се работи за расправањето. А, ако не ги почитувате може да имаат кобни последици. Сè додека ги почитувате овие 8 правила и начини како да се расправате паметно, нема да и наштетите на врската: ...

Повеќе »

Состанок на Европскиот регионален огранок на Меѓународниот архивски совет

Државниот архив на Република Македонија денеска и утре е домаќин на Состанокот на Извршниот одбор на Европскиот регионален огранок на Меѓународниот архивски совет на кој ќе се дискутира за повеќе прашања што се однесуваат на EURBICA и неговото функционирање, како и за иницијативи за идни проекти. Директорот на Македонскиот архив ...

Повеќе »

Што треба да правите навечер, за да се разбудите свежи наутро?

Од активностите кои ги правиме навечер зависи како ќе се чувствуваме наутро. Правете ги овие мали вечерни ритуали и наутро ќе се разбудите без проблем. Пијте зелен чај, тој ќе го забрза вашиот метаболизам. Водете љубов, бидејќи на тој начин ќе успеете да го победите стресот и да го зајакнете ...

Повеќе »

Како да останете позитивни додека барате нова работа

Не е тајна дека барањето работа е едно деморализирачко искуство. Кога се обидувате да ги продадете своите вештини и акумулираното искуство на пазарот, кој е високо конкурентен, одбивањето е неизбежно. Работодавачите треба да избираат меѓу многу кандидати кои бараат работа на конкурентниот пазар. Токму поради оваа причина, многу е важно ...

Повеќе »
Close