Тагови: спорт

Ѓорческа на стартот од квалификациите на УС Опен против Аиава од Австралија

Лина Ѓорческа во првото коло од квалификациите на УС Опен во Њујорк ќе игра против 17-годишната тенисерка од Австралија Дестани Аиава. Македонската тенисерка Лина Ѓорческа во првото коло од квалификациите на УС Опен во Њујорк ќе игра против 17-годишната тенисерка од Австралија Дестани Аиава. Нејзината противничка се наоѓа на 152. ...

Повеќе »

(Видео) Гол за паметење на Реал: 44 додавања, 107 секунди и сите 11 играчи вклучени во иста акција!

Реал Мадрид на импресивен начин ја стартуваше новата сезона во Ла Лига, но она што стана уште поневеројатно за шпанските медиуми беше начинот на кој тимот на Зинедин Зидан одигра тимски при акцијата за 2:0. „Кралевите“ славеа со 3:0 на гостувањето на „Риазор“, но честа да постигне еден од најубавите ...

Повеќе »

Димитров го освои Мастерсот во Синсинати

  Бугарскиот тенисер Григор Димитров е победник на турнирот од Мастерс серијата во Синсинати. Димитров во финалето го победи Австралиецот Ник Кирјос со 6:3, 7:5. Димитров до најголемата победа во кариерата дојде за 96 минути игра. Бугаринот ја освои својата прва титула на турнирите од серијата 1.000. Во Синсинати, Димитров, ...

Повеќе »

(Видео) Конечно воздишки на „Камп Ноу“: Семедо со страшен трик ја фрли публиката во делириум, искусниот Хоакин не знаеше каде е топката

Нелсон Семедо допрва ќе треба да покаже за каков калибар на фудбалер станува збор, но ако може да се земе заклучок од неговото деби во шпанската Примера, се добива впечаток дека Барселона навистина погоди со изборот на талентираниот португалски дефанзивец. Десниот бек буквално е топ тема меѓу фановите на Барселона ...

Повеќе »

Вардар го среди Фенербахче

Фудбалерите на Вардар го совладаа Фенербахче со 2:0 (1:0) во првиот натпревар од плејофот за пласман во фазата по групи во Лига Европа. Македонскиот шампион, на чија клупа дебитираше Чеде Јаневски, вечерва забележа една од најголемите победи во клупската историја. Пред „црвено црните“ потклекна турскиот великан чии дрес го носат ...

Повеќе »

„Петарда“ на Селтик, минимални порази на Риека и Марибор

Севилја, Селтик и Наполи се на чекор до пласман во главната фаза во Лигата на шампионите, додека Риека и Марибор имаат активен резултат во пресрет на реваншите против Олимпијакос, односно Хапоел кои ќе ги играат на домашен терен. Хрватскиот шампион Риека имаше водство против Олимпијакос, а потоа и нерешен резултат ...

Повеќе »

Фенербахче пристигна во Скопје

Турскиот гигант Фенербахче пристигна во Скопје. Тимот е сместен во хотел „Мериот“, а фановите ги пречекаа Ван Перси, Валбуена, Солдадо, Камени и другите ѕвезди во центарот на градот – пренесе порталот Екипа. Тренерот Ајкут Кочаман уште пред пристигнувањето најави дека неговиот тим доаѓа да победи и да ја оствари целта, ...

Повеќе »

Новата сезона во НБА почнува на 17 октомври

Шампионот Голден Стејт на домашен терен ќе игра со Хјустон, додека Кливленд ќе го пречека Бостон. Комесарот на најсилната светска кошаркарска лига – НБА, Адам Силвер соопшти дека сезоната 2017/18 ќе стартува на 17 октомври, осум дена порано во однос на минатата сезона. На првите два дуела од новата сезона ...

Повеќе »

Тажен крај за најдобриот, Болт се повреди во последната трка (видео)

Најдобриот атлетичар на сите времиња, Јусеин Болт, на тажен начин ја заврши својата блескава кариера. Болт не успеа да стигне до целта како дел од штафетата на Јамајка 4×100 метри. Болт трчаша како последна измена во штафетата, кога ја прими палката од Јохан Блејк, се повреди на 50 метри од ...

Повеќе »

Шаповалов немаше сили за уште една сензација

Младиот 18-годишен тенисер од Канада, Денис Шаповалов не успеа да се избори за прво финале на АТП Мастер турнирот во Монтреал, откако во полуфиналето беше поразен од Александар Зверев во два сета со 6:4, 7:5. Шаповалов оваа седмица успеа да ги елиминира Датур да Силва, Дел Потро, Надал и Манарино, ...

Повеќе »

Сергеј Самсоненко најави заминување од Вардар

Сергеј Самсоненко, сопственикот на трите клуба чие обележје е црвено-црната боја, машкиот и женскиот ракометен клуб и фудбалскиот клуб Вардар, најави дека ова е последна сезона во која тој како инвеститор ќе вложува во сите три спортски клуба во Македонија. Самсоненко денеска со писмо, кое го пренесуваме во целост, ѝ ...

Повеќе »

Иран: Доживотна суспензија за фудбалерите што играле против Макаби

Иранската влада суспендира двајца фудбалери, играчи на грчки Паниониос бидејќи биле во тимот на натпреварот против Макаби од Тел Авив. Се работи за фудбалерите на Паниониос – Ехсан Хајсафи и Масуд Шојаеи. Иран не го признава Израел и спортистите имаат забрана да се натпреваруваат против тимови или поединци од оваа ...

Повеќе »

Ф.К Брегалница-Решенијата за излез на кризата во клубот, засега само во дебата

Трансформацијата на клубот во Акционерско друштво, партизацијата на управата, несоодветните политики и несоодветните кадри се главно причините за кризата во  Ф.К Брегалница. Така констатираа повеќето дискутанти кои се одзваат на повикот за трибината којашто требаше да понуди решенија, штипската фудбалска гордост повторно да се најде на табелите на Првата македонска ...

Повеќе »

УЕФА ги објави термините за мечевите на Вардар и Шкендија

Европската фудбалска унија (УЕФА) на својата интернет страница ги објави термините на најголемиот број од натпреварите во плејофот за Лига Европа, кои ќе се играат на 17 и 24 август. Македонија во оваа фаза има две екипи, Вардар и Шкендија, кои пред себе имаат тешка задача, да се пласираат во ...

Повеќе »

Шпанија без Љуљ на Евробаскетот

Еден од клучните кошаркари на Шпанија, Серхио Љуљ, поради повреда нема да биде во можност да настапи на Европското првенство. Плејмејкерот на Реал Мадрид, доживеа тешка повреда на пријателскиот натпревар против Белгија кој Шпанија го загуби 71:89. Љуљ на мечот со Белгија ги скинал предните вкрстени лигаменти во коленото поради ...

Повеќе »

УЕФА и’ се заблагодари на Македонија за организацијата

Европската куќа на фудбалот не зажали што го одбра градот Скопје како град домаќин на атрактивното финале во Супер купот каде помотивиран и подобро подогтвен беше тимот на Реал Мадрид кој освои нова титула по таа во Лигата на Шампионите. Натпреварот беше доста динимичен и убав за око, фановите беа ...

Повеќе »

Реал Мадрид е шампион на УЕФА Супер купот!

  Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид одиграа одличен натпревар со шанси на двете страни и три погодоци – пишува порталот Спортски. Избраниците на Зинедин Зидан започнаа подобро, „кралевите“ создаваа шанси пред голот на Де Геа. Првата посериозна шанса на „Филип Втори“ ја пропушти Касемиро кој после еден корнер ја погоди пречката од ...

Повеќе »

Панчев за УЕФА се присети на Суперкуп мечот помеѓу Црвена Звезда и Манчестер Јунајтед

Најдобриот македонски фудбалер на 20. век, Дарко Панчев, деновиве е во центарот на вниманието на УЕФА поради домаќинството на Скопје на Суперкуп натпреварот помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Нашиот прославен фудбалски ас се потсети на 1991. година и времето кога со Црвена Звезда беше во „кожата“ на Реал Мадрид ...

Повеќе »

Реал во црно, Манчестер во црвено

Познати се дресовите со кои ќе настапат тимовите на вечерашниот натпревар. На денешниот технички состанок, договорени се сите детали околу вечерашниот натпревар. Реал Мадрид ќе настапува со црни, додека Манчестер Јунајтед со своите стандардни, црвени дресови. Кејлор Навас, голманот на Реал Мадрид ќе носат жолти дресови. Де Геа на спротивната ...

Повеќе »

Суперкуп: Планирани за паузи за освежување на играчите по 30 и 60 минути игра

Вечерва Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, на стадионот „Филип Втори“ ќе се борат за трофејот во Суперкупот на УЕФА. Поради високите температури, во Скопје, максималната дневна температура ќе достигне до 38 степени Целзиусови, планирани се паузи за освежување на играчите. Топлотниот бран „Луцифер“ кој го погоди Балканот изминатите денови предизвика ...

Повеќе »
Close