Тагови: србија

Заев објасни како се решил разузнавачкиот скандал

Со повлекување на по еден човек од амбасадите во Скопје и Белград бил решен дипломатско – разузнавачкиот инцидент „Живалевиќ“. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Српскиот министер Ненад Поповиќ дел од „рајските документи“

Меѓу „рајските документи“ што вчера ги објави Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ) за финансиите на околу 120 политичари од повеќе држави, се наоѓа и името и српскиот министер без ресор задолжен за иновации и технолошки развој, Ненад Поповиќ. Документите што излегоа од две агенции за оф шор услуги од Бермудските Острови ...

Повеќе »

Во Србија официјално започна внатрешен дијалог за Косово

Како претставници на Владата на средбата присуствуваа српската министерка за правда и директорот на владината Канцеларија за Косово и Метохија. Претставници на српската Влада, академските кругови, партиите и на невладиниот сектор се собраа денеска со цел да ја одржат првата средба во рамките на внатрешниот дијалог за Косово, што го ...

Повеќе »

Вучиќ: Никој никогаш повеќе нема да може да ја повтори „Бура“

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека Србија и Хрватска никогаш нема да имаат заедничко мислење за историјата, но во нивните погледи за иднината не постои ниту една работа која драматично ги дели. – Да ја оставиме историјата на страна, а во иднината со Хрватска постои само добра страна. За тоа ...

Повеќе »

Еден починат и 48 заболени од западнонилска треска во Србија

Во Србија е регистриран еден смртен случај и 48 случаи на заболени од западнонилска треска. Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ објави дека до 13 октомври во Белград се регистрирани 34 случаи на заболени. Западнонилска треска е вирус што се пренесува преку убод од комарец. Оваа ...

Повеќе »

Вучиќ: Кој сака избори нека повели

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека е задоволен од работата на владата и од премиерката Ана Брнабиќ во последните 100 дена и додаде дека владата треба да продолжи да работи на истиот начин на кој работеше досега – одговорно и дисциплинирано. „Ја поддржувам владата и ја поддржувам Ана Брнабиќ“, ...

Повеќе »

На кирилицата ѝ се заканува опасност од исчезнување

Српскиот министер за култура и информирање, Владан Вукосављевиќ, изјави дека е потребно да се заштити кирилицата бидејќи постои опасност од нејзино исчезнување, доколку продолжи трендот на некористење. Според него, причините за евентуално исчезнување на српската азбука се различни: доминација на англискиот јазик, развој на индустријата за забава, интернетот, што доведува ...

Повеќе »

Српскиот министер за одбрана жали за умрениот војник на Криволак

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, упатил денеска телеграма сочуство до министерката за одбрана на Македонија, Радмила Шекеринска, по повод несреќниот настан на полигонот Криволак. “Ме потресе веста за загубата на животот на припадникот на Армијата на Република Македонија при гаснење на пожарот на воениот полигон Криволак. За жал, ...

Повеќе »

Дачиќ му запеа на турски на Ердоган, доби и бакшиш (Видео)

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ синоќа запеа пред турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган на турски јазик на официјална вечера организирана од српскиот претседател Александар Вучиќ.   На видео инсерти поставени на ЈуТјуб се гледа како Дачиќ стои близу масата на која се Ердоган со сопругата Емине и српскиот претседател со ...

Повеќе »

Ердоган во Србија, 3.000 полицајци се грижат за неговата безбедност

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, е во дводневна посета на Србија. Тој е придружуван од стотина бизнисмени, неколку министри и педесетина лични телохранители. За неговата безбедност се ангажирани 3.000 полицајци. Ердоган денеска ќе има средба со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Повеќе »

Србија се враќа на СП, Хрватска во бараж, Исланд со историја

Александар Приовиќ постигна гол на 17 минути пред крајот на натпреварот, за Србија со 1:0 да го скрши отпорот на Грузија и да го освои првото место во групата Г во квалификациите за СП во Русија во 2018 и да обезбеди директен пласман. На Република Ирска на гостувањето во Велс, ...

Повеќе »

Екстремни безбедносни мерки во Србија поради посетата на Ердоган

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган кој денеска пристигнува на дводневна официјална посета на Србија, заедно со својата голема делегација, составена од 185 бизнисмени и осум турски министри, ќе биде штитен од најмалку 50 лични телохранители. За време на посетата во Србија ќе биде применета екстремна мерка на безбедност, односно покај ...

Повеќе »

Косовските партии бараат и Парламентот да биде вклучен во дијалогот со Србија

Пратеници од главните политички партии во Косово побараа дијалогот со Србија да не го води само Владата, туку во него да биде вклучен косовскиот Парламент. Агенцијата МИА пренесе дека на тркалезната маса на тема „Улогата на Парламентот во иднината на дијалогот Косово-Србија“, Глауф Коњуфца од Движењето Самоопределување оцени дека досега ...

Повеќе »

Србија и Турција ќе потпишат договор за слободна трговија

Србија и Турција на 10 октомври ќе потпишат договор за слободна трговија, со што ќе ја зголемат трговската размена и слободната трговија со услуги и инвестиции – соопшти кабинетот на српскиот вицепремиер и министер за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љајиќ. Договорот ќе биде парафиран за време на официјалната посета ...

Повеќе »

Евробаскет: Драгиќ ја однесе Словенија до европска титула

Словенија во Истабул стана Европски шампион во кошарка. Словенците во драматичното финале во „Синан Ереден арена“ ја совладаа Србија 93:85. Словенија го слави Горан Драгиќ, МВП на првенството, кој во својот последен натпревар во репрезентативната кариера и го донесе првиот медал во историјата. Плејмејкерот на Мајами Хит, одигра на НБА ...

Повеќе »

Белград во боите на виножитото: Премиерката Брнабиќ во првите редови на Парадата на гордоста

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, заедно со градоначалникот на Белград, Синиша Мали, и со уште двајца министри од нејзината влада, ѝ се придружија на парадата. Белград утрово се разбуди со многубројни припадници на полициските сили на улиците во центарот на градот. Околу 10 часот, кога почнаа да се собираат учесниците на Парадата ...

Повеќе »

Сеуште се чека на информација за трагичната несреќа во рудникот Леце во кој загинаа двајца македонски рудари

Се’ уште нема нови информации од истрагата која се врши во рудникот за злато, олово и цинк Леце кај Медвеѓа а во која пред скоро два дена несреќно загинаа двајца рудари од Крива Паланка и Пробиштип. Кривопаланчани ги очекуваат најновите вести од Србија, која е причината за смртта на 53 ...

Повеќе »

Живалевиќ: Кога не им помина приказната дека сум „тепач“ сакаа да ми наместат дека сум руски разузнавач (видео)

Горан Живалевиќ, кој беше советник во српската амбасада во Скопје и претставник на Безбедносно-информативната агенција (БИА) во интервју за  емисијата „Кирилица“ на српската „Happy ТV“ открива детали од случувањата во македонското Собрание на 27 април, познат како крвавиот четврток, кога беа претепани пратениците од парламентарното мнозинство. Според него, како единствен доказ дека ...

Повеќе »

Србија го презеде претседателството со Форумот за безбедност на ОБСЕ

Откако вчера Белград го презеде претседателството со Форумот за безбедност на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека официјален Белград ќе вложи напори да се стави фокусот на оваа организација на политичката и воена безбедност преку разговори и консултации за безбедноста ...

Повеќе »

Евробаскет: Србија ја победи Турција (видео)

Србија ја совлада Турција 80:74 во последниот натпревар од третото коло, во Д групата, на Европското првенство во кошарка. Србите, пред 12.000 гледачи во „Фенербахче арена“, во трилер завршница славеа над домаќинот. Србија од почетокот на мечот имаше предност, во втората четвртина и од 14 поени (27:13), а до средината ...

Повеќе »