средношколци – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: средношколци

Слободни уште 24.529 места во првиот уписен рок во средните училишта

Во јавните средни училишта во Македонија утре ќе се спроведе второто пријавување во јунскиот рок за упис во прва година во учебната 2017/2018 година, а резултатите за запишани ученици ќе бидат објавени следниот ден, 6 јули. На првото пријавување во јуни, спроведено на 28 и 29 минатиот месец, од пријавените ...

Повеќе »

Македонскиот тим „Нумеро уно” на светскиот натпревар „НАСА Спејс апс челинџ”

Тимот „Нумеро Уно“ кој е дел од финалистите на NASA Space Apps Challenge 2017 во Скопје се натпреварува на глобално ниво против 140 тимови за освојување на првото место. За поддршка на македонските учесници може да се гласа на линкот https://2017.spaceappschallenge.org/auth/signupа. На NASA Space Apps Challenge што се одржа од ...

Повеќе »

Кампања „НЕ за селфи на воз-вреди да живееш“

  Преку кампања „НЕ за селфи на воз – Вреди да живееш” МЖ Транспорт ад Скопје ќе ги едуцира основците и средношколците во Скопје за ризиците од фотографирање на  вагоните во депото на МЖ Транспорт, по неодамнешниот случај во кој од струен удар загина петнаесетгодишно момче. Кампањата почна денеска во ...

Повеќе »

„Отворен ден – запознајте го УКИМ“: Што нуди најстариот универзитет во Македонија

Професорите и студентите на УКИМ утре ќе им предочат на средношколците што е тоа што го нуди најстариот универзитет во Земјава. Традиционално, по петти пат утре се организира Отворен ден на УКИМ на платото пред Ректоратот. Средношколците кои се уште не знаат каде ќе студираат, решавачкиот чекор може да го ...

Повеќе »

Средношколци од Гевгелија наградени во Њујорк за филм за бегалците

Филмот „Граници“ што го снимија шестмина средношколци од гимназијата во Гевгелија под менторство на професорот, Тони Аврамов, освои две награди на Интернационалниот видео фестивал „Плурал плус“ во Њујорк. Во категоријата на младинци од 13 до 17 години, филмот во конкуренција на 400 филмови влегол меѓу 30 најдобри и ја добил ...

Повеќе »

Протест на тетовските гимназијалци: Немаат организиран бесплатен превоз

Дека образованието во Тетово е во катастрофална состојба докажуваат и денешните протести на средношколците кои од другите општини, настава следат во средните училишта во Тетово, а на кои од почетокот на учебната година не им е обезбеден превозот. Денеска во Тетово на протест излегоа и средношколците кои се’ уште немаат ...

Повеќе »