Статистика – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Статистика

НаТочак: Анализа на пријавите поврзани со велосипедизам во дневните билтени на МВР

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија секојдневно објавува кратки информации во делот „Дневни билтени“ на својата веб-страна (http://mvr.gov.mk/dnevni-bilteni). Овие информации опфаќаат случувања во изминатиот ден каде МВР имало некаква интервенција. Податоци во архивата може да се најдат од мај 2015 година, а во оваа анализа опфатени се сите пријави ...

Повеќе »

Зголемен бројот на сообраќајни несреќи во кривопаланечкиот регион

Зголемен бројот на сообраќајни несреќи последните шест месеци од лани во споредба со 2016 година,42 сообраќајки со 37 повредени, информираа од Кривопаланечката полиција. За десет отсто е зголемен бројот на сообраќајни несреќи во второто полугодие на 2017 година на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце, споредено со истиот период ...

Повеќе »

УНИЦЕФ: Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа

Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа. И додека таа е во опаѓање во другите земји од Западен Балкан – овде отскоро е зголемена. Стапката на смртност кај новороденчињата – е бројката на деца од  илјада новородени кои ќе починат во првите 28 дена од животот. ...

Повеќе »

Нешта кои им се случуваат единствено на високо интелигентните луѓе

Интелигенцијата се утврдува со помош на тестови, но новите истражувања покажуваат дека исклучително интелигентните луѓе на околината реагираат на поинаков начин. Според последните истражувања, високо интелигентните луѓе имаат проблем со воспоставување на приоритети, па прилично се вознемируваат кога треба да направат неколку работи истовремено. Ниту напредокот во технолошка смисла не ...

Повеќе »

Македонците се најрелигиозен народ на Балканот

Со 88 проценти, Македонците се најрелигиозен народ на Балканот. Ова го покажуваат податоците од студија што во светски рамки ја спроведоа „Галуп интернешнл“ и „Вин“. По нас следат Хрватите, каде 70 проценти од населението се изјаснило како религиозно. Петте земји во светски рамки каде што најголем процент од испитаниците се идентификувани ...

Повеќе »

Сиромашна држава – богати пратеници

Сиромашни држави, богати пратеници. Ова правило се чини важи за целиот регион не само за Македонија кога се во прашање платите и патните трошоци што секој месец се издвојуваат за народните избраници, пишува Макфакс. Речиси сите балкански држави скапо ги чинат пратеничките гласови во Собранието. Иако собраниските сали често се ...

Повеќе »

На годишно ниво во Скопје од аерозагадување умираат по 1000 лица

Статистиката на Институтот за јавно здравје, говори дека 20 до 30 % од населението во Скопје на годишно ниво, умира од аерозагадување а до 30 % од луѓето се разболуваат од загадениот воздух кој секојдневно го дишат во Македонската метропола. Ваквите црни бројки беа соопштени на Меѓународната научна конференција за ...

Повеќе »

Расте бројот на милијардерите во светот

Бројот на милијардери минатата година се зголемил на над 1.500, што е за десет отсто повеќе во однос на 2015 година, најмногу заради „бран“ од Азија, наведуваат во извештај швајцарскиот банкарски гигант UBS и ревизорите од PwC. Според годишниот извештај, првпат се евидентирани повеќе милијардери во Азија (637) отколку во ...

Повеќе »

Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а милион Фејсбук

Во Македонија интернет користат 1.503.000 луѓе или 72,2 отсто од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“. Од земјите во регионот повеќе од Македонците интернет користат во Словенија (75,5 проценти) и во Хрватска (74,4 проценти). Зад Македонија се ...

Повеќе »

Евростат: Хрватите меѓу „најнекултурните“ во Европа

Хрватите се меѓу најнекултурните во Европската Унија, покажува истражувањето на Евростат. Според истражувањето на Европската комисија, на прашањето „Дали во последно врме сте постиле некоја културна устанува“, според одговорите Хрватите се наоѓаат на долниот дел од табелата. Во текот на 2015 година 42,4 отсто од жителите на ЕУ постари од ...

Повеќе »

Данска со најскапо месо во ЕУ, Швајцарија во светот

Највисока цена на месото минатата година во ЕУ имала Данска, речиси 40 отсто над просекот во Унијата, а најевтино Полска – 47 отсто под европскиот просек, покажуваат податоците објавени од Евростат. Зад Полска е Бугарија со цена на месото 44 отсто под европскиот просек, па Романија со 41,1 отсто.Меѓу другите ...

Повеќе »

На „WhatsApp“ комуницираат милијарда луѓе секој ден

Според најновите мерења на активноста на социјалните мрежи, „Ватсап“ и „Месинџер“ (кои се во сопственост на „Фејбук“) веќе имаат над милијарда активни корисници и се далеку од најкористените апликации за испраќање пораки во светот. Сега „Ватсап“ надмина уште една граница, од 26 мај оваа апликација има дури милијарда активни корисници ...

Повеќе »

Слободни уште 24.529 места во првиот уписен рок во средните училишта

Во јавните средни училишта во Македонија утре ќе се спроведе второто пријавување во јунскиот рок за упис во прва година во учебната 2017/2018 година, а резултатите за запишани ученици ќе бидат објавени следниот ден, 6 јули. На првото пријавување во јуни, спроведено на 28 и 29 минатиот месец, од пријавените ...

Повеќе »

Во јуни во Ирак загинаа 415 цивили

Мисијата на Обединетите нации за помош на Ирак објави извештај во кој се наведува дека во конфликти и терористички напади во земјата во јуни загинале најмалку 415 луѓе, а повредени се 300 цивили. Во извештајот се вели дека најголемиот број на цивили се убиени во Мосул, во кој во судирите ...

Повеќе »

Бали и Ибица – најпопуларни дестинации за одмор ова лето

Бали и Ибица се најпопуларни дестинации за одмор оваа година, според податоците на TripAdvisor. Популарниот сајт ги подели дестинациите во две групи, поблиски и подалечни. Меѓу топ десет најпопуларни поблиски дестинации се: Ибица, Крит, Мајорка, Санторини, Кипар, Малта, Барселона, Бенидорм, Мадеира и Гран Канарија. Кога станува збор за најпопуларни поодалечени ...

Повеќе »

Црна статистика: Годинава во сообраќајни несреќи загинале 36 луѓе

Неофицијалните статистички  податоци  покажуваат дека заклучно со 15 јуни оваа година 36 лица го загубиле животот во сообраќајни незгоди на улиците и на патиштата во државава, соопшти Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Од таму велат дека искуството и статистиката покажуваат дека пред нас се стоте најкритични ...

Повеќе »

Петнаесет градови со најскап јавен превоз во светот

Лондон е на првото место на листата на градови со најскап јавен превоз, со оглед на тоа што за таа услуга месечно е потребно да се издвојат импресивни 150 евра. Анализирајќи ги трошоците на животот во големите светски градови според статистиката на интернет страната Expatistan, Business Insider направи листа на ...

Повеќе »

Американците пијат повеќе пиво од вода

Околу 206,7 милиони барели пиво се дистрибуирани во САД во 2015 година. Во Америка се троши повеќе пиво од вода, пишува агенцијата Франс прес, наведувајќи дека продажбата на пивото во САД годишно изнесува над 100 милијарди долари, поради ескпоненцијалниот раст на продажбата на пиво на точење. Околу 206,7 милиони барели ...

Повеќе »

Сè помалку пиво се пие во светот

Луѓето сè помалку пијат алкохолни пијалаци, покажува најновиот извештај на индустријата за пијалаци во врска со глобалната консумација. Продажбата на пиво продолжи да паѓа минатата година, додека трендот на пиење сокови од јаболко запира, пишува во недела ББЦ. Светскиот пазар на алкохолни пијалаци падна во 2016 година 1,3 отсто, најмногу ...

Повеќе »

Лани во државава се родиле 23.199 деца

Во Македонија во 2016 година се родиле 23.199 деца од кои 23.002 се живородени, а 197 мртвородени. Од нив, 12 отсто или 2.761 дете се вонбрачни. Од живородените деца 51,6 отсто се машки, односно на секои 100 живородени женски деца има по 106,6 машки. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот ...

Повеќе »