Судење – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Судење

Судот ќе сослуша тројца вештаци во судењето за напаѓачите на Села

Тројца вештаци на Обвинителството денеска ќе бидат сослушани од судот за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села од 27 април лани. Според динамиката на судење, која ја наметна судијката Славица Андреевска, поканети се двајцата вештаци кои беа присутни вчера во судот, заедно со уште еден професор-вештак. На вчерашното рочиште, сведочеше ...

Повеќе »

Почна судењето на Ивона Талевска за случајот „Тифани“

Новинарката Ивона Талевска денеска седна на обвинителна клупа во Кривичниот суд каде почна судењето за предметот Тифани на СЈО. Според обвинението, Талевска како управител и потписник во правните лица Смарт груп и Смарт доел затаила данок во вредност од над 2 милиона денари. Исто така,таа купувала облека,чевли,апарати за домаќинство, авио ...

Повеќе »

Судењето за „Сопот“ почна од почеток

Поради смена на судискиот совет, судењето за „Сопот“ почна од почеток. Обвинетите кои беа присутни се изјаснија дека го разбираат обвинението и остануваат на тоа што го кажале. На четворица обвинети ќе им се суди во отсуство. На следното рочиште исказ ќе дадат полициски инспектори. Треба да се сослушаат сведоците. Адвокатот Насер Рауфи рече дека ...

Повеќе »

Судењето против Груевски и Јанакиески за насилството во Центар почнува од почеток

Во кривичниот суд денеска треба да почне од почеток судењето за случајот со насилството пред Општина Центар, во кое првообвинет е експремиерот Никола Груевски, заедно со Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и десетина други лица… Според новиот распоред на претседателот на судот, Иван Џолев, предметот ќе го суди судијата Душан Јосифов ...

Повеќе »

Судење за предметот на СЈО „Тарифа“, со нов судија

Станува збор за обвинение за противзаконска набавка на софтверски систем за потребите на ЕЛЕМ, вреден околу 4 милиони евра. Во Кривичниот суд денеска е закажано судење за предметот на СЈО „Тарифа“, во кој се обвинети поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште други две лица. Станува збор ...

Повеќе »

Случај ТНТ: Судењето за уривањето на „Космос“ ќе продолжи на 9. февруари

Судењето за случајот „ТНТ“ на СЈО за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина Фијат Цаноски ќе продолжи на 9 февруари. Претходно, на 2 февруари, одбраната треба да ги преземе од судот сите доказни материјали доставени од СЈО. Како што посочија обвинителите станува збор за ...

Повеќе »

Втор обид да почне судењето за нелегалното прислушување во случајот „Таргет-Тврдина“

Во кривичниот суд денеска треба да почне судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство познат со име „Тврдина-Таргет“, за нелегалното прислушување во Македонија. За овој предмет меѓу обвинетите се ексшефот на тајната полиција, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Судењето ќего води новоназначената судијка Џанета Бегтовиќ. ...

Повеќе »

На 22 јануари продолжува судењето во случајот „Еразмус“ за професорите од Економскиот факултет за поткуп

Во кривичниот суд на 22 јануари продолжува судскиот процес за предметот на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, познат како „Еразмус“, потврдија за „Макфакс“ од Основниот суд Скопје 1. Aдвокатот, Јован Јоанидис, кој застапува дел од обвинетите рече дека предметот е во доказна постапка. Адвокатите лани побарале, но ...

Повеќе »

Продолжува судењето за „Триста“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи, Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила. Ова е и последно судење закажано за предмет на СЈО во Кривичниот ...

Повеќе »

Продолжува судењето за „насилство во Центар“

Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ денеска треба да се одржи во Кривичниот суд. Во овој предмет обвинети се 14 лица за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред општина Центар во јуни 2013 година. На претходните рочишта, вина за настаните пред општина Центар во ...

Повеќе »

Солунскиот суд ќе ја објави одлуката за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски

Судечкиот совет на Солунскиот суд денеска треба да ја соопшти одлуката за барањето на македонските власти за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Македонија. „Чекаме денеска Судот да ја соопшти одлуката. На минатите рочишта како сведоци бевме сослушани само јас и Александар Даштевски“, изјави за МИА адвокатот на ...

Повеќе »

Почнува судењето против дедото на Тамара за обид за убиство на ексминистерот Тодоров

Во кривичниот суд за денеска е закажано судење против Љупчо Стојановски, дедо на починатата Тамара од Велес, кој на 1 јуни годинава пукаше во поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Тој се товари за две кривични дела – обид за убиство и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или ...

Повеќе »

Во судот во Солун почна рочиштето за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски

Во судот во Солун денеска почна судењето за барањето од македонските власти за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Горан Грујевски и Никола Бошковски, обвинети од СЈО за предметот „Тврдина и Таргет“ – објави Македонската информативна агенција. „Почна судењето,  меѓутоа, рочишето е затворено за јавност. Сега дадоа кратка ...

Повеќе »

Почнува судењето за Латас за затајување данок

Во кривичниот суд денеска почнува судењето за случајот „Тотал“, во кој е обвинет новинарот и бизнисмен Драган Павловиќ Латас, заедно со три фирми: Тотал Маркетинг Доел, Тотал Медиа Центар и Медиамакс, во кои тој се јавува како сопственик или управител. Според обвинението Латас во периодот од 2008 до 2015 година одбегнал ...

Повеќе »

В петок пресуда за Лазаров за „шамарите во Центар“: Груевски не го коментира признанието на вина од неговиот сопартиец

  Преседан се случи на денешното судско рочиште за насилството во општина Центар, кога четвртообвинетиот Томислав Лазаров ја призна вината и рече дека се кае. И покрај ова, останатите обвинети меѓу кои поранешниот премиер, Никола Груевски, екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и пратеничката Даниела Рангелова изјавија дека ...

Повеќе »

„Тврдина 2“: СЈО бара најстрога казна, одбраната отфрлање на обвинението

Најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујeвски побара СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд. Одбраната на Грујевски, пак, бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во овој случај не е извршено кривично дело. Обвинителка, Ленче Ристоска пред судот образложи дека бараат настрога казна за поранешниот началник ...

Повеќе »

На Грујевски и Бошковски во Грција ќе им се суди за лажните пасоши

На поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски, денеска се очекува експресно да им се суди во Солун за поседувањето лажни пасоши со кои престојувале во Грција. Во исказот кој вчера го дале пред судијата во Солун побарале да не бидат екстрадирани во Македонија бидејќи стравуваат за својот ...

Повеќе »

Четири години затвор за напаѓачот на Шекеринска

Панче Ангелов, кој ја нападна Радмила Шекеринска за време на насилствата во Собранието на РМ на 27 април, денеска доби четири години казна затвор од скопскиот Кривичен суд. Ангелов на рочиштето што се одржа минатата недела изјави дека се чувствува виновен за кривичното дело што е наведено во обвинителниот акт: ...

Повеќе »

Судскиот совет расправаше за состојбата со судиите-поротници во судовите

Судскиот совет на Република Македонија на денешната седница ја разгледа состојбата со судии-поротници во судовите и донесе заклучок претседателот и заменик-претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџоски и Шемседин Јусуфи да се сретнат со министрите за правда и за финансии Билен Саљији и Драган Тевдовски. На седницата биле разгледани и доставените мислења од ...

Повеќе »

Рочиште за „Тврдина 2“, јавноста исклучена од судењето

Во скопскиот Кривичен суд денеска почна главната расправа за предметот „Тврдина 2“, во кој според обвинението од СЈО, во 2015, непосредно по објавување на опозициските „бомби“, биле уништени системи за следење на комуникации. Првообвинет во овој случај е поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујовски и шест ...

Повеќе »