Судир – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Судир

Судар на два воза во Австрија, патниците полесно повредени

Најмалку 40 луѓе се полесно повредени во судар на два патнички воза во австрискиот град Салзбург, соопшти локалната полиција. Возовите се судриле при спојување на главната железничка станица, односно едниот воз пресилно удрил во другиот кој доаѓал од Цирих, информира претставник на полицијата. Инцидентот се случил во раните утрински часови. ...

Повеќе »

Петмина мртви при судир на воени хеликоптери во Франција

Два воени хеликоптери се судрија во јужна Франција, во близина на Сен Тропе. Во несреќата загинале најмалку пет лица, јавија светските медиуми. Според информациите, се судриле два хеликоптера за обуката на војници кај езерото Карсе. EXCLU. Cinq morts dans un crash de deux hélicoptères à Cabasse https://t.co/CByon9nCYB pic.twitter.com/LBCaILPlTW — Var-matin ...

Повеќе »

Китаровиќ негира дека има несогласувања со премиерот Пленковиќ

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрли тврдењата дека е во судир со премиерот Андреј Пленковиќ, но истакна нагласи дека нејзината цел е да предупреди на состојбата во државата. Таа најави дека од Пленковиќ ќе побара, тој да свика седница на собрание за национална безбедност околу ситуацијата во Агрокор. Таа ...

Повеќе »

Канада: Прв случај на судир меѓу авион и дрон

Авион на канадска авиокомпанија со шест патници и два члена на екипажот безбедно слетал на аеродром во Квебек откако се судрил со дрон, што претставува прв инцидент од ваков тип во земјата, велат официјални лица. Сè се случило во четвртокот кога дрон се судрил со авион на компанијата „Скајџет“, кој ...

Повеќе »

Автобус се запали по судир со камион во Германија – 31 повреден и 17 исчезнати

Триесет и едно лице се повредени, а 17 се видат за исчезнати откако автобус се запали по судир со камион, соопшти германската полиција.Судирот се случил во близина на Минхберг, во Баварска. Во соопштението се наведува дека несреќата се случила на југот на Германија. Портпаролката на полицијата, Ана Хофер, соопшти дека не ...

Повеќе »

Американски разурнувач се судри со трговски брод (видео)

Седум американски морнари се водат за исчезнати после судирот на американскиот разурнувач и трговскиот брод во близина на брегот на Јапонија, соопштија американски и јапонски официјални лица. Според првичните информации, во инцидентот се повредени капетанот на американскиот брод и двајца членови на екипажот. Никој од трговскиот брод не е повреден. ...

Повеќе »

Тепачка меѓу навивачи на Севиља и Јувентус: Едно лице е прободено со нож

Навивачи на Севиља и на Јувентус се судрија во шпанскиот град во пресрет на вечерашниот натпревар на двете екипи во Лигата на шампионите. Тамошните медиуми објавија дека синоќа во центарот на градот навивачи на Севиља ги нападнале нападнаа Италијанците. Идентитот на повредениот се’ уште не е соопштен, но тој е ...

Повеќе »

Одложено рочиштето за случајот „Диво насеље”

Денешното судење за случајот „Диво насеље“ е одложено поради болест на судијката Верка Петковска, а ново рочиште е закажано за 31 мај – вторник. Судењето за овој случај требаше да се одржи во големата сала на Врховниот суд, поради големиот број обвинети и адвокати, како и големиот интерес на јавноста. ...

Повеќе »