Тагови: СЈО

Прифатено обвинението на СЈО и за уривањето на Космос

Советот за оценка на обвинителен акт при скопскиот кривичен суд го прифати обвинението за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на уривањето на „Космос“. Предметот ќе биде распореден на судија за натамошно постапување, кој треба да закаже термин за одржување главна расправа за „ТНТ“ Апелацискиот суд одлучи ...

Повеќе »

Ѓоко Поповски на обвинителна клупа за набавка на полициски возила

Почнува судењето за Ѓоко Поповски, поранешнот помошник на министерот во МВР, Ѓоко Поповски во предметот на СЈО, познат како „Триста“ за злоупотреби со набавката на 300 возила за потребите на полицијата. Тимот на Јанева за него бараше, но не доби притвор. Одземен му е само пасошот, а мора еднаш во ...

Повеќе »

„Тврдина 2“: СЈО бара најстрога казна, одбраната отфрлање на обвинението

Најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујeвски побара СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд. Одбраната на Грујевски, пак, бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во овој случај не е извршено кривично дело. Обвинителка, Ленче Ристоска пред судот образложи дека бараат настрога казна за поранешниот началник ...

Повеќе »

СЈО на средба во Град Скопје за предистражна постапка

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Ленче Ристовска денеска беше на средба во Град Скопје. Од СЈО за Македонската информативна агенција велат дека Ристовска имала работен состанок со претставници на Град Скопје во врска со предистражна постапка, но повеќе информации засега не можат да откријат. На средбата се разговарало за конкретна ...

Повеќе »

СЈО бара да биде разрешена судијката Моника Бахчовановска, која ги отфрли бомбите во предметот „Тифани“

До Советот за утврдување факти и покренување постапка за утврдување на одговорност за судија СЈО поднесе претставка за утврдување одговорност на судијата Моника Бахчовановска, судија при Основниот суд Скопје I Скопје. Со претставката е побарано да се испита работатата на судијата од аспект на нестручно и несовесно вршење на судиската ...

Повеќе »

Бомбите се незаконски создадени, но законски се прибавени, рече обвинителот на СЈО

Обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Стефчо Донев на денешната јавна седница во Апелациониот суд за жалбата на обвинителството по отфрлањето на бомбите како доказ од кривичниот суд, рече дека цедето со 5 бомби, кои кривичниот суд ги отфрли, се незаконски создадени, но дека СЈО ги добило т.е. прибавило законски. Четири разговори се снимени во 2011, а еден во 2013 година. ...

Повеќе »

СЈО достави разговор меѓу Јанкулоска и Мијалков како доказ за „Сопот“

Специјалното јавно обвинителство на денешното рочиште за „Сопот“ предложи снимка од телефонски разговор меѓу поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, за која вели дека е поврзана со случајот. СЈО бара снимениот разговор да се користи како доказ во постапката, зашто може да ...

Повеќе »

СЈО врши претрес во кабинетот на Панчевски

Специјалното јавно обвинителство и Министерството за внатрешни работи извршиле претрес на кабинетот и на домот на поранешниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски. Од СЈО потврдуваат дека претреси се вршат во канцелариите на судијата Владимир Панчевски и на уште двајца вработени во судот. Неофицијално, станува збор за сомнение за оддавање ...

Повеќе »

Рочиште за „Тврдина 2“, јавноста исклучена од судењето

Во скопскиот Кривичен суд денеска почна главната расправа за предметот „Тврдина 2“, во кој според обвинението од СЈО, во 2015, непосредно по објавување на опозициските „бомби“, биле уништени системи за следење на комуникации. Првообвинет во овој случај е поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујовски и шест ...

Повеќе »

Јанева на отчет во Советот на јавни обвинители

Советот на јавни обвинители денеска ќе го разгледува четвртиот извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. На седницата е поканетa да присуствува обвинителката Катица Јанева. По завршување на средбата, се очекува Штериев и Јанева да дадат изјави за медиумите. Новиот претседател на Советот, Коле Штерјев призна дека досега имало проблеми ...

Повеќе »

Прво рочиште за „Сопот“ откако СЈО го презеде случајот

Во Кривичниот суд за денеска е закажано првото рочиште за случајот „Сопот“, откако тимот на СЈО во јули го презеде случајот. Во предметот 10 лица се осудени за кривично дело „Тероризам“. Обвинителката Фатиме Фетаи на прес-конференција во мај изјави дека исказот на сведокот Рамадан Бајрами, на кој доказ се изведени ...

Повеќе »

СЈО го објави четвртиот шестмесечен извештај за својата работа

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) го објави четвртиот шестмесечеизвештај за својата работа. Во текот на последните шест месеци заведени се дури 142 нови предистражни предмети, а во моментот се работи на вкупно 99 предистражни постапки – се вели во извештајот.-Во текот на Во извештајниот период заведени се 142 нов предистражен предмет. Од нив 49 ...

Повеќе »

СЈО денеска ќе го објави четвртиот полугодишен извештај за сработеното

Тимот на специјалното јавно обвинителство денеска ќе го објави четвртиот извештај за сработеното за изминатиот шестмесечен период март-септември. Во мартовскиот извештај посочија дека откриле уште 66.909 избришани аудио-фајлови, со што вкупната бројка на аудио-фајлови се искачи на 606.555. Анализирана е содржината само на 45% од нив. Минатата година, специјалната јавна обвинителка ...

Повеќе »

„Зелена лупа“: Кривични пријави против судиите што одлучуваа за притворите на Грујовски и Бошковски

Здружението „Зелена лупа“ ќе поднесе кривични пријави за сите судии од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучуваа за притворите на Горан Грујовски и Никола Бошковски, обвинети во случајот „Тврдина“ на СЈО. Исто така, Здружението ќе поднесе и иницијатива до Советот за утврдување на фактите и до Судскиот совет ...

Повеќе »

СЈО повторно ќе бара притвор за екс-министерката за култура Канческа-Милевска

Во Апелациониот суд продолжува разгледувањето на жалбите за предметот „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска и уште две лица. За неа и за второобвинетиот СЈО бараше притвор, а за третообвинетиот мерки на претпазливост, одземање на пасошот и еднаш неделно јавување во судот. Кривичниот суд на ...

Повеќе »

Павлоски: Таргетот на СЈО се стотина луѓе од ВМРО ДПМНЕ

СЈО за да одработи за СДС се обидуваше со пари да купи и обезбеди лажни изјави во поткрепа на монтираните случаи. Таму каде што не поминуваше поткупот, СЈО се служеше со закани и заплашувања врз лица за да признаат или потврдат нешто што не се случило.  Тоа е така затоа ...

Повеќе »

Груевски се појави половина час порано во судница

Апелацискиот суд денеска продолжува со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. На денешното судење, половина час порано се појави поранешниот премиер Никола Груевски. Според СЈО, Груевски не се јавувал на поканите. Основниот суд смета дека Груевски добил ...

Повеќе »

СЈО го презеде случајот „Сопот“

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) го презеде случајот „Сопот“, на последниот ден од рокот за произнесување, откако го доби предметот од Обвинителството за организиран криминал и корупција, минатата недела. За ваквата одлука, според која специјалната обвинителка Катица Јанева е надлежна за случајот, информирани се и адвокатите. Случајот „Сопот“ е од 2003 ...

Повеќе »

Рочиштето за „Тврдина 2“ презакажано за 26 септември

Денешното судско рочиште за случајот на СЈО,  „Тврдина 2“  е одложено за 26 септември. Адвокатите од одбраната, како што навеле пред судијата што го води предметот, имале други ангажмани и затоа побараа одложување на денешното рочиште на кое требаше да бидат сослушувани сведоци. Во „Тврдина 2“ обвинети се поранешниот началник ...

Повеќе »

Судот ќе сослушува сведоци во случајот на СЈО „Тврдина 2“

Во Кривичниот суд продолжува главната расправа за случајот „Тврдина 2“, во којa првообвинет е екс-началникот на Петтата управа на УБК, Горан Грујовски, и шест службенички од УБК. За денеска е предвидено да бидат сослушани четворица сведоци предложени од СЈО. На минатото рочиште обвинетите се изјаснија дека не се чувствуваат виновни. ...

Повеќе »