Тагови: Температури

„Лекари без граници“: Белград може да стане „нова бегалска Џунгла“

belgrad

Меѓународната хуманитрана организација „Лекари без граници“ предупредува дека Белград би можел да се претвори во „ново Кале“, бидејќи во српскиот главен град има многу бегалци и мигранти, кои се заборавени од европските институции, објави лондонскиот весник „Гардијан“ – пренесува агенцијата МИА. Весникот посочува дека на отпад за метал близу главната ...

Повеќе »

Од петок промена на времето: Дневните температури над нулата

Ice Eiskristalle Cold Snow Winter Frozen Crystals

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури. УХМР соопшти дека в петок ќе дува и ...

Повеќе »

Екстремно ниски температури во Србија, Хрватска и БиХ

113386801-97400

Податоците на српскиот Републички хидрометеоролошки завод покажуваат дека утрово најстудено било во Сјеница, каде се измерени минус 27 степени, а потоа следат Лесковац со минус 25, Копаоник со минус 24 и Куршумљива со минус 23 степени. Метеоролозите прогнозираат дека студеното време во Србија ќе се задржи до среда со температури ...

Повеќе »

Рекордно ниска температура измерена утрово во Македонија: Негативни температури и во текот на денот

ice-cold-winter

Најстудено со минус 28 степени утрово било во Берово. Според УХМР, следи -25 Битола, -24 Маврово, -23 Лазарополе и Крива Паланка, -22 Тетово и Крушево, -21 Скопје Петровец, Штип и Прилеп, -20 Виница, -19 Куманово, Ѓуриште и Тополчани, -18 Струмица, -17 Демир Капија, -16 Охрид и Претор, -15 Дебар, -12 ...

Повеќе »

По најавите за ниски температури ќе се лоцираат и згрижуваат бездомниците

Фото: Архива

Министерството за труд и социјална политика заедно со центрите за социјална работа и општинските организации на Црвениот крст ќе ги идентификува сите бездомни и лица во ризик, и времено ќе ги сместуваат во двата прифатни центри во Момин Потик и Чичино село. Од Министерството информираат дека семејства кои имаат деца ...

Повеќе »

Денеска облачно време со повремен дожд и снег на планините

cloudy-days

Времето во Македонија претпладнево е променливо облачно, а во текот на денот поради спуштање на многу студена воздушна маса од север не’ очекува зголемување на облачноста, особено во северните и во западните делови од земјата каде што на пониските места ќе има повремени врнежи од дожд, додека на планините ќе ...

Повеќе »

Утрово најстудено во Берово

cold-weather-hacks-eat-something-fatty

Најстудено утрово беше во Берово каде се измерени -11 степени, -8 се регистрирани во Скопје-Петровец, Демир Капија, Струмица, Крива Паланка, -7 во Тетово, -6 во Скопје-Зајчев Рид,  Битола, Виница, Дебар и Ѓуриште, -5 во Куманово, Прилеп и Маврово, -3 во Претор, Пожаране и Лазарополе, -2 во Охрид и Крушево, 0 ...

Повеќе »

Временска прогноза: Викендот стабилно и суво, од вторник снежни врнежи

winter_sky_by_hibbary

За претстојниот викенд и почетокот на работната седмица под влијание на поле на висок воздушен притисок и стабилна воздушна маса, времето ќе биде стабилно и суво. Температурата ќе биде во благ пораст, а зголемување на облачноста ќе има од недела – соопшти УХМР. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, ...

Повеќе »

Почнува зимата

snow-angels

Зимата во Македонија и на северната хемисфера на Земјата почнува денеска во 11 часот и 44 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка ќе почне летото. На почетокот на зимата денот е најкраток, а ноќта најдолга. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 58 минути, а ќе зајде во 16 ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево и потопло со дневни температури од 4 до 11 степени

ladno-vreme-1

МАКЕДОНИЈА – По студеното утро со ниски утрински температури кои се движат во интервал од -9 до -1 степен, во текот на денот ќе биде претежно сончево и потопло време со дневните температури кои ќе достигнат до 4 односно до 11 степени. Ќе дува доумерен југозападен и југоисточен ветер, кој ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево со локална облачност

autumn-trees-sunny-day-ewa-ciebie

Времето денеска ќе биде сончево и претежно тивко, со мала локална облачност.  По одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност со намалена видливост, особено претпладне. Сончево и претежно тивко, со мала локална облачност ќе биде во Скопје. Претпладне со појава на магла и ниска облачност. Највисоката температура на ...

Повеќе »

Денеска сончево време со умерена облачност

nature_other_autumn_trees_trees_yellow_fall_blue_sky_sunny_fresh_air_season_nature_121402_detail_thumb

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Во претпладневните часови по котлините ќе има појава на ниска облачност и слаба магла. Утрово најстудено било во Тетово, Битола и Маврово со ­3 степени. Во Лазарополе, Скопје, Прилеп, Струмица, Демир Капија, Дебар, Штип и Берово се измерени ­2, во ...

Повеќе »

Променливо облачно време со сончеви периоди

oblacno

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со почести сончеви периоди во централните делови од земјата. Попладне ќе има услови за краткотраен дожд на северозападот и на крајниот југоисток. Ќе дува слаб претежно јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од четири до девет, а дневната од 15 до ...

Повеќе »

И утрово најстудено во Берово, -7 степени Целзиусови

verdorren-blad-op-de-weg

Најниска температура изутрина во седум часот е измерена во Берово – минус седум степени Целзиусови, по што следат Маврово со минус шест, Лазарополе минус пет, Крива Паланка минус четири, Битола, Прилеп, Крушево, Скопје Петровец и Тетово минус три – информира Управата за хидрометеоролошки работи. Во Демир Капија, Охрид, Штип, Струмица, Дебар и Куманово се регистрирани ...

Повеќе »

Ова утро најстудено во Лазарополе, Берово и Маврово

img_7063

Утрово најстудено во Лазараполе, Берово и Маврово со измерени минус три степени. Според мерењата, еден степен под нулата било во Крушево, нула во Скопје, Пожар, Тетово, Прилеп, Битола, Демир Капија, 2 во Пожаране, Крива Паланка, Струмица, 3 во Ѓуриште, Тополчани, Охрид, 4 во Претор, Виница, 5 во Штип и Куманово и ...

Повеќе »

Утрово најстудено во Берово и Маврово

studeno

Утрово според мерењата на УХМР, најстудено било во Берово и Маврово со измерени минус два степена, а највисока беше температурата во Дојран, 10 степени. Според УХМР, во 7:30 часот во Лазарополе било нула степени, во Тетово и Битола еден, во Крушево, Крива Паланка и Дебар два, во Струмица, Д. Капија, ...

Повеќе »

Променливо облачно со температура до 21 степен

autumn-leaf-tree-sky-grass-cloud

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во утринските часови по одделни котлини со појава на слаба магла, а попладне во планинските подрачја со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура се движи од шест до 12, а дневната од ...

Повеќе »

Времето денеска: Променливо облачно и ветровито

autumn_clouds_by_ty_robb

Времето во Македонија  денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура се движи од пет до 12, а највисоката дневна температура на воздухот ќе биде во интервалот од  13 до 18 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Температурите ...

Повеќе »

Денеска променливо облачно време со повремен дожд

autumn-leaf-on-rainy-day-f3

Променливо облачно време со краткотраен локален дожд не’ очекува денеска во Македонија. Повеќе врнежи се очекуваат во југоисточниот дел на земјава. Утринската температура се движи од 6 до 13 Целзиусови степени, а дневната од 14 до 20 степени. Во Скопје се очекува слично време, со утринска температура до 9 Целзиусови степени и дневна ...

Повеќе »

Викендов сончево и топло време, од понеделник заладување

sunny-autumn-day-and-images

­ До понеделник времето во Македонија ќе биде релативно топло. Утре не’ очекува мала до умерена облачност, а од недела променливо време со локални и слаби врнежи дожд, особено во западните делови. Како што соопшти УХМР, од понеделник воздушното струење ќе се промени во северно од каде ќе почне да ...

Повеќе »
Close