Тагови: тенис

Ѓорческа не се пласираше во главната фаза на Австралија Опен

lina

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206. место на ВТА листата загуби во три сета од 6-4,3-6,2-6, против швајцарската тенисерка која е на 114. рангирана. Пласманот ...

Повеќе »

Лина Ѓорческа на чекор до главниот турнир на Австралија Опен: За неполн час ја декласираше Далма Галфи (видео)

Lina-Gjorceska (1)

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа ја мина и втората пречка во квалификациите за пласман на главниот турнир, на првиот грен слем турнир во сезоната, Аустралија Опен – пишува порталот Спортски. Ѓорческа, во второто коло, ја декласира Унгарката, Далма Галфи во два сета за само 54 минути игра. Најдобрата македонска тенисерка ...

Повеќе »

Прва Гренд Слем победа за Лина Ѓорческа

lina-gjorceska-1

Лина Ѓорческа утрово во Мелбурн испиша нова страница во историјата на македонскиот тенис. Ѓорческа успеа да го мине првото квалификациско коло на Аустралијан Опен и да стане првата Македонска која забележала победа на еден Грен слем турнир. Ѓорческа, која на ВТА листата се наоѓа на 206-то место, во првото квалификациско ...

Повеќе »

Јотовски се пласира во третото квалификациско коло на турнир во САД

jotovski-25062016-2946

Најдобриот македонски тенисер, Томислав Јотовски 2017 година ја почна со победа. Тој во 2.коло од квалификациите на фјучрсот во Плантејшн, САД, синоќа го совлада Американецот МекКлеин Кеслер со 2:0 во сетови. Јотовски, кој е прв носител во квалификациите двата сета ги доби со 7:6 (9:7) и 7:5 во гемови. Вечерва ...

Повеќе »

Ивановиќ: Не ја донесов одлуката преку ноќ

ATP Tennis 2011 - Aug 17 - W & S Open_Ana Ivanovic (SRB) v Nadia Petrova (RUS)

Кратко време по соопштувањето за крајот на професионалната кариера, Ана Ивановиќ за сајтот ВТА го даде своето прво интервју во кое тој објаснува како се чувствува по една од најтешките животни одлуки. – Бев нервозна, но се чувствувам добро. Не ја донесов одлуката преку ноќ, ја имав на ум некое ...

Повеќе »

Ѓоковиќ ја заврши соработката со Бекер

novak-dokovic-boris-beker-foto-ap-1460290914-883277

 Борис Бекер повеќе не е тренер на вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ – објави германски „Билд“. Српскиот тенисер и легендарниот, Германец имаа договор до крајот на оваа сезона, а соработката не е продолжена па во 2017 година Ѓоковиќ ќе бара нов стручен соработник. Бекер беше тренер на Србинот од 2014 ...

Повеќе »

Тенисерката Ѓорческа падна за една позиција на ВТА листата

lina-gjorceska

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа забележа пад за една позиција на најновата ВТА листа и од денеска е на 206. позиција. Таа веќе извесно време се обидува да ја пробие границата од 200, што би бил најдобар ранкинг за неа, но засега не успева. Сепак со првиот настап на ВТА турнирите, Лина ...

Повеќе »

Ѓоковиќ избори полуфинале на Мастерсот во Лондон

%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0%d0%ba_%d1%93%d0%be%d0%ba%d0%be%d0%b2%d0%b8%d1%9c_2

Новак Ѓоковиќ е првиот тенисер кој обезбеди пласман во полуфиналето на Мастерсот во Лондон, откако синоќа во рамките на 2.коло од групата „Иван Лендл“ го победи Милош Раониќ со 2:0 во сетови. Двата сета Ѓоковиќ ги доби во тај брејк, првиот со 8:6 на поени, а вториот со 7:5. Покрај ...

Повеќе »

Деветгодишна Србинка му одржа лекција на новинарот кој го нападна Ѓоковиќ и стана хит на интернет

ivona-vasic

По победата која ја оствари над Доминик Тим, Новак Ѓоковиќ имаше сериозна препирка со еден британски новинар за време на прес-конференцијата по мечот, а мора да се напомене дека Англичанецот во дадената ситуација отиде предалеку и во еден момент го запраша доскорешниот светски рекет број еден дали има ментален проблем. ...

Повеќе »

Новак зад пијано порача: Лондон, доаѓам

novak-dokovic-1401266328-36968-750x400

29-годишниот Ѓоковиќ на Инстаграм го покажа својот талент и зад пијаното, додека во исто време им порача на ривалите: „Лондон, јас доаѓам“. Ноле на своите фанови им посака да им се врати насмевката на лицето со песна, по што ја отсвири „Клер де лун“ од Клод Дебиси. Можеби тој се ...

Повеќе »

Две места напредок на ВТА за Лина Ѓорческа во двојки

lina-gjorce

Лина Ѓорческа и оваа седмица направи нов скок на светската ВТА ранг листа – информира порталот Екипа. Најдобрата македонска тенисерка ќе мора да почека за да влезе во топ 200 откако остана стационирана на истата позиција како и минатата седмица, но овој пат Ѓорческа направи мал скок на листата во ...

Повеќе »

Ѓорческа стартуваше со две победи во Египет

Лина Ѓорческа

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа почна со две победи на фјучрс турнирот во египетскиот град Шарм Ел Шеик. По триумфот во сингл, доцна синоќа заедно со Кристина Дину од Романија, како втори носителки со 2-0, по сетови 6:2 и 6:4 ги победија Елени Кардолаими од Грција и Анастасија Прибилова од ...

Повеќе »

Ѓорческа за првпат на турнир со награден фонд од 100.000 долари

Lina-Gjorceska

Откако од вчера најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа се најде на 206-место на ВТА, што е нејзин најдобар рејтинг, таа веќе од утре ќе настапува на нов турнир. Овојпат за разлика од досегашните Фјучер турнири каде најчесто играше Ѓорческа, а беа со награден фонд од 10.000 УСД, сега турнрнирот во ...

Повеќе »

Лина Ѓорческа сè поблиску до најдобрите 200

lina-tenis

Најдобрата македонска тенисерка,  Лина Ѓорческа е на само шест места до магичната граница од 200. позиција на ВТА листата. Ѓорческа на најновото рангирање е на 206. место на листата доближувајќи се веќе меѓу најдобрите 200 тенисерки во светот. Со 249 поени зад своето име, напредуваше за две позиции во однос ...

Повеќе »

Ѓорческа остана без полуфинате на турнирот во Италија

lina

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во полуфиналето на ИТФ Фјучрс турнирот во Италија. Ѓорческа, која ја има улогата на трета носителка во четвртфиналето на турнирот кој се игра во италијанскиот град Санта Маргарита Ди Паула за награден фонд од 25.000 долари, во четвртфиналето е елиминирана од ...

Повеќе »

Јотовски четвртфиналист на фјучрсот на Брач

fju4rs

Македонскиот тенисер, Томислав Јотовски се пласира во четвртфиналето на фјучрсот што се игра во Бол на Брач, Хрватска. Јотовски денеска во меч за пласман меѓу осумте најдобри го совлада италијанскиот тенисер Џан Марко Морони со 2-0, по сетови 6:4 и 7:5. Овој турнир се игра за награден фонд од 10 ...

Повеќе »

Минимален, но значаен скок за Ѓорческа на ВТА листата

lina

Со своите настапи на тениските турнири во Сент Мело, извонредната Лина Ѓорческа продолжува да пишува нова историја во македонскиот тенис. Најдобрата македонска тенисерка напредна за уште едно место на светската ранг листа во поединечна конкуренција и сега се наоѓа на 209. место со 249 – идентичен број на поени како ...

Повеќе »

Ѓоковиќ нема да игра на АТП турнирот во Пекинг

novak-gjokovikj-odgovarase-na-prasanjata-na-fanovite-video

­ Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ нема да игра на престижниот АТП турнирот во Пекинг. Србинот нема да го брани трофејот кој го освојуваше последните четири години во низа, поради повреда на раката. „Жал ми е што нема да учествувам на еден од моите омилени турнири. Тука имав многу успешни ...

Повеќе »

Ѓорческа продолжува да го подобрува пласманот на ВТА листата

lina

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа успеа да се пробие меѓу 150-те најдобри на ВТА листата во двојки. Таа на денешното рангирање се најде на 146 место откако и беа запишани 150 нови поени освоени на турнирите во Сен Мало (Франција) и во Добрич (Бугарија). Македонката која претходната недела беше 175-та сега ...

Повеќе »

ВИДЕО: Ѓоковиќ запеа на свадба

novak

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ беше на свадба кај свој пријател, па имаше прилика да се опушти. Тој пред сватовите го запеа хитот од Мирослав Илиќ „Луцкаста си ти“, а потоа му се придружија и сватовите. Нема сомнеж дека било многу весело, а дел од атмосферата погледнете во видеото во ...

Повеќе »
Close
×

Стадион на Канал77

Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh