Терапија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Терапија

Се’ за храна: Терапија со цвекло против леукемија и тумори

Дека цвеклото е многу здраво, знаме уште од мали, кога често ни се нудеше домашен сок од коренот на овој зеленчук. Но, како деца не знаевме колку овој виолетов зеленчук е добар и корисен за здравјето. А најновите истражувања го потврдуваат придобивките од терапијата со цвекло против леукемија и тумори. ...

Повеќе »

Анорексијата може да се лечи со длабока стимулација на мозокот

Едно истражување во кое учествувале 16 лица покажало дека длабоката стимулација на мозокот со електроди може да им помогне на болните од анорексија. Ваква терапија би им помогнала на овие лица да се изборат со анорексијата и да го повратат апетитот. Длабоката стимулација на мозокот ги намалува симптомите на депресијата, ...

Повеќе »

Здравствените власти со препораки за заштита од студениот бран

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за здравство по најавата од Управата за хидрометеоролошки работи за многу ниски темепратури и снег во текот на наредните денови, денеска одржа состанок со цел преземање превентивни мерки од областа на здравството. „Имаме најава од УХМР дека во следниот ...

Повеќе »

Плејбој зајачица почина откако киропрактичар и’ го скршил вратот

Популарната „Плејбој зајачица“, Кејти Меј почина на триесет и четиригодишна возраст по терапија кај киропрактичар, кој и’ ја повредил вратната артерија и и’ го прекинал дотокот на крв во мозокот. Кејти во февруари на едно снимање во Лос Анџелес го повреди вратот, но терапијата што и’ ја препорачал лекарот не ...

Повеќе »