Тагови: Тетово

Гостиварци не пуштаат сметот од тетовската дива депониа да се носи во регионалната депонија Русино

Жители од селата кои гравитираат околу депонијата во гостиварско Русино, не ги пуштаат камионите на Јавното комунално претпријатие Тетово, да го носат сметот во оваа Регионална депонија. Велат дека тетовското комунално претпријатие транспортирало ѓубре до Русино преку ден, иако постои писмен договор, сметот да се носи само во ноќните часови, ...

Повеќе »

Здружението Еко Герила денеска во Тетово протестираше поради нерешениот проблем со дивата депонија

Тетовци и денеска преку протести ги искажаа револтот од последиците од палењето на дивата депонија, која денеска започна да се расчистува. Вината за ваквата еколошка катастрофа ја лоцираме кај градските власти, кои требало досега да го остранат ѓубрето од депонијата, рече Аријанит Џафери од ЕКО Герила.  Протестот на Еко Герила ...

Повеќе »

Започна да се расчистува дивата депонија која се’ уште чади

Со пари од Владата, Општина Тетово конечно започна со расчистување на дивата депонија. Камиони го транспротираат ѓубрето во скопската депонија Дрисла. Истовремено на депонијата на одредени места каде се уште чади, пожарникарите се обидуваат целосно да го ликвидираат пожарот, за да може механизацијата и овој смет да го острани. Градоначлничката ...

Повеќе »

Протест во Тетово – „Заштита или труење, трето нема!“

Невладината организација „Екогерила“ денес во 12 часот организира протест кај дивата депонија во Тетово. Тие велат: „Заштита или труење, трето нема“. Протестот доаѓа бидејќи два дена гореше дивата депонија во Тетово, а тетовци се труеа во чад и смрдеа. Извор: Макфакс

Повеќе »

Тетовчани го донесоа ѓубрето пред врата на Општината

Од депонијата во Тетово утринава се крева чад по вчерашниот пожар кој го зафати отпадот. Тетовчани кои живеат во близина се жалат дека и денеска смрдеата е неподнослива, не помагаат ниту затворените прозори и врати поради што дел од нив се решаваат привремено да ги напуштат домовите – пишува Фокус. ...

Повеќе »

Гори депонијата во Тетово

Од утринава нешто по 8:30 часот гори депонијата на влезот во Тетово кај железничката пруга што минува близу до силосите на Жито полог. Засега не се знаат точните причини зошто и како избувнал огнот на депонијата што ЈКП Тетово во изминатите години ја користеше како претоварна станица за сметот што ...

Повеќе »

Се’ помалку печалбари одлучуваат да го посетат полошкиот регион

Печалбарите дојдени во полошкиот регион вообичаена и оваа година ја раздвиживаат економијата со трошење на пари во дневниот промет, ретко кој од нив се одлучува да инвестира и да отпочне свој бизнис. Но она што треба да не загрижива велат познавачите на приликите, е помалата бројка на печалбари кои последниве ...

Повеќе »

Сопружници загинаа во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Тетово – Јажинце

Во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Тетово – Јажинце загина 76 годишен жител од тетовско Глоѓи и неговата сопруга на возраст од 71 година. Брачен пар од тетовското село Глоѓи ги загубија животите во сообраќајна несреќа која се случила вчера попладне околу 16 часот и 30 минути на регионалниот пат ...

Повеќе »

Пред тетовската публика во сабота ќе биде одиграна театарската престава Леонс и Лена

Со театарската престава „Леонс и Лена“ на авторот Георг Бихнер која ќе биде одиграна во сабота во Центарот за култура Ило Антески Смок во Тетово, започнува новата сезона на прикажување на престави на Македонски јазик во рамки на националната установа Тетовски Театар. „Режисер на прествата е Драгана Таневска од Струмичкиот ...

Повеќе »

Инвеститорот која без дозвола гради џамија на Попова Шапка заработи кривична пријава

Инвеститорот, кој без дозвола гради џамија на Попова Шапка заработи кривична пријава. Пријавата е поднесена минатиот месец од страна на сопствениците на викендичките на овој туристички центар. – Заради брзината со која продолжуваат овие незаконски активности како и штетата што ќе настане како последица од тоа, бараме Основното Јавно обвинителство ...

Повеќе »

Започна уписот во првиот уписен рок на Државниот универзитет во Тетово

Во новата академска година на Државниот универзитет во Тетово ќе се запишат 4000 студенти. Денеска започна првиот уписен рок, ќе трае до петок. Во понеделник ќе бидат објавени првите прелиминарни резултати, вели проректорот за образование на Тетовскиот универзитет Решат Ќахили. На Државниот универзитет во Тетово, студентите ќе имаат можност да ...

Повеќе »

Лошата урбанизација на Тетово ги парализира сите сегменти од општественото живеење

Лошата урбанизација на Тетово ги парализира сите сегменти од општественото живеење, согласни се познавачите на приликите. Градот не се развива според генералниот урбанистички план се донесуваат парцијални решенија најчесто за изградба на станбени објекти без да се предвиди паркинг простор, зеленило, соодветен сообраќаен и излез и влез до самата зграда, ...

Повеќе »

Дивите продавачи се’ уште ги продаваат овошјето и зеленчукот по јавните површини низ Тетово

По речиси еден месец, локацијата кај спортскиот центар во Тетово избрана за продажба на овошје и зеленчук на големо не профункционира. Земјоделците велат дека на локацијата нема никакви услови за продажба, па затоа одлучиле своите производи и понатаму да ги продаваат по јавните површини низ градот. Сега местото кое беше ...

Повеќе »

Температурните разлики изминативе два дена ги зголемија интервенциите на екипите на Брзата помош во Тетово

Службата на Брзата помош во Тетово за време на едно дежурство интервенира кај околу 150 пациенти. „Зголемениот број на интервенции се должи и на температурните разлики изминативе два дена“, вели началникот, Гзим Нуредини. Од променливот време највеќе се жалат пациенти кои примаат терапија. Началникот, Нурединис оветува секој пациент да се ...

Повеќе »

Тетовци до секоја дестинација во нивниот град побрзо стигнуваат пеш отколку со возила.

Голем дел од граѓаните, поради сообраќајниот хаос кој владее во Тетово, не ги користат автомобилите. Вината за ваквата состојба ја гледаат во немање на основна сообраќајна инфраструктура и култура. Од Јавното претпријатие Градски Паркинг Тетово, најавуваат отворање на нов јавен паркинг од затворен тип, проект кој според нив ќе влиаје ...

Повеќе »

Во тетовските градинки ќе се запишат повеќе деца од просторниот капацитет на оваа установа

Во детската градинка Младост во Тетово, досега за згрижување се пријавени двојно повеќе деца од посточкиот капацитет на четирите објекти на оваа установа. „Во зависност од нашите можности, со новата одлука на советот на општина Тетово годинава ќе имаме можност да примиме поголем број деца од просторниот капацитет на градинките“, ...

Повеќе »

Повеќе од четири месеци жители од центарот на Тетово чекаат да се поплачат тротоарите пред нивните згради

Жители од булеварот „Маршал Тито“ реагираа на бавната реконструкција на тротоарите пред нивните згради. Оваа јавна површина е раскопана повеќе од четири месеци. Поради ваквата состојба жителите изјавија дека се гушат во прашина, а голем дел од нив паднале и се повредиле поради дупките и вдлабнатините на тротоарите. Велат дека ...

Повеќе »

Наместо да се реши, проблемот со тетовската дивата депонија се усложнува

Наместо да се реши, проблемот со тетовската дивата депонија се усложнува. На локацијата на дивата депонија има наталожени илјадници тони отпад, иако пред еден месец градските власти рекоа дека сиот смет за неколку недели ќе биде остранет. Граѓаните велат дека чуствуваат голема смрдеа, која оди од правецот на депонијата. Градоначалничката ...

Повеќе »

Пожарот над тетовското село Туденце на планината Жеден е ставен под контрола, но не е целосно локализиран

Со помош на хеликоптери, мештаните, вработени од Јавното претпријатите Македонски Шуми и екипи на Тетовската противпожарна територијална единица пожарот над село Туденце кој вчера се прошири кон месноста Еребино и село Сиричино е ставен под контрола, но истиот не е целосно локализиран. Од Центарот за управување со кризи Тетово информираат ...

Повеќе »

Дел од Тетово нема вода во текот на целиот ден

Горните тетовски населби се соочуваа со целодневни рестрикции во водоснабдувањето. Како и секоја година, граѓаните од овој дел на градот, на тропски горештини живеат без вода за пиење. Дел од нив поставиле хидрофори, останатите купуваат вода и чуваат резерви на вода во шишиња и буриња. Градоначалнилчката на Тетово Теута Арифи, ...

Повеќе »
Close