Тагови: Тетово

Тетово: И покрај најавите, нема блокади во Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ – полугодието почна мирно

gimnazija-tetovo_20141128181455

Без проблеми почна второто полугодие и во Тетово. И покрај најавите за блокади, гимназијалците од „Кирил Пејчиновиќ“ од Тетово мирно го почнаа ова полугодие. „„Од денеска гимназијалците од македонска настава од Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ ќе посетуваат настава со скратени часови во две смени во реновираната зграда на старото Медицинско училиште, ...

Повеќе »

После пет години, бројката на издадени решенија за градба во Полошко во пораст

Фото: Тетово, архива

Според податоците кои ги објави Државниот завод за статистика кон крајот на 2016 година, во Полог се интензивираат градежните работи околу изградба на станбени згради. Во 2015 година е забележан за два пати помал број на издадени дозволи за градба во однос на  бројот на решенија издадени до ноември 2016 ...

Повеќе »

Нова блокада и бојкот на настава во најава

protest

Бојкот на настава и блокада на општината, е една од најавите на учениците Македонци од Тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“ пред почетокот на второто полугодите. Учениците и родителите бараат Општината Тетово да овозможи нормален образовен процес. Петнаесет години трае голготата со просторниот проблем, кој го имаат професорите и учениците од ова средно ...

Повеќе »

Тетово: Во црквата Св.Богородица се прослави Водокрст, ден пред големиот празник Богојавление Водици

Во Тетово почнаа чествувањата на Богојавленските празници со денешното одбележување на Водокрст, денот пред Водици, или денот на крштевањето на Свети Јован Крстител. Традиционално во православниот храм Света Богородица во Тетово по повод празникот Водокрст, се отслужи света Божествена Архиерејска литургија, на која чиноначалствуваше митрополитот на тетовско-гостиварската епархија господин Јосиф. ...

Повеќе »

Еко Герила: Југохром не смее да проработи без филтри

eko

И додека вработените од Југохром Алзар бараат од Владата рестартирање на фабриката, Еко Герила на прес тврди дека Југохром е најголем загадувач во Тетово. На пресот одржан во просториите на Еко Герила во Тетово денеска ова Здружение уште еднаш потсети дека според мерењата направени од Министерството за животна средина Југохром ...

Повеќе »

Во Македонија со дипломи за високо образование, во странство работници за се’ и сешто

mladi

Долг е списокот на причини на младите тетовчани зошто би заминале надвор од Македонија па барем и на три месеци „гастербајтерствo“ во некоја од европските или прекуокеанските земји. Уште поголем е бројот на млади лица кои под покровот на привремена работа заминуваат за да останат и да го живеат американскиот ...

Повеќе »

Парични казни ако не се чисти снегот од јавните површини

sneg-straza_4

Секторот за внатрешни работи Тетово ги потсетува возачите задолжително да поседуваат зимска опрема и да не тргнуваат на пат со технички неисправни возила, изморени или под дејство на алкохол. Ова пред се’, се однесува на оние возачи кои планираат да патуваат кон Стража, Маврово или Попова Шапка. Тетовската полиција апелира до граѓаните ...

Повеќе »

Пукано во жена и малолетно дете во Тетово поради нерасчистени должничко довелителни работи

полиција

Вчеравечер околу 19 часот и 30 минути, засега непознат сторител или сторители со огнено оружје испукале неколку куршуми кон куќата на 43-годишниот тетовец Г.Н, лоцирана на улица „108“ во Тетово. Според СВР Тетово од растојание од дваесетина метри, пукано е во предната страна на куќата, во која се наоѓале две ...

Повеќе »

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Тетово

soobrakajka-pesak

Вчера попладне околу 18 часот и 45 минути, на Булеварот „Видоја Смилевски-Бато“, во близина на кружниот тек со улицата „Браќа Миладинови“ во Тетово се случила сообраќајна несреќа во која учествувале: патничко возило „ Фолсфаген поло“ со тетовски регистерски таблици, што го управувал 21-годишниот тетовец Б.А. и пешак Х.П ( 39 ...

Повеќе »

Тетовец си ја силувал поранешната сопруга

dwb

Триесет и четиригодишниот,  Н.И. од Тетово заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела ,,противправно лишување од слобода“ и ,,загрозување на сигурноста со опасно орудие при тепачка или караница“. Пријавениот на 20.07.2016 година во периодот од 06.30 до 07.30 часот отишол во гостиварското село Чегране, во ...

Повеќе »

Политички игри го затвораат и отвораат „загадувачот“ Југохром

tetovo-cad

Тетовски Југохром не работи близу два месеци, а мерењата на квалитетот на воздухот и натаму покажуваат високите вредности на загадување. Како ништо да не промени гаснењето на фабричките печки, кои димеа без филтри. И додека институциите укажуваат дека загадувањето е од загревањето на домовите, сообраќајот и урбанизацијата без контрола,  во ...

Повеќе »

Тетовец силувал 53-годишна жена

policija-mk-696x387

  Шеесет и едногодишниот А.А. од село Доброште, заработи кривична пријава од тетовската полиција. Имено, за  него постојат основи на сомнение за сторено кривично дело „силување“. Според полицијата, на 04.11.2016 година, на регионалниот пат Тетово-Јажинце, во близина на с. Доброште, пријавениот откако во возилото ја качил педесет и тригодишната Ф.С., претставувајќи се ...

Повеќе »

Тетово: Одложено судското рочиште за гинекологот Копривњак

bremenost

Во Основниот суд во Тетово поради сообраќајка на адвокатот на обвинетиот тетовски гинеколог, Казимир Копривњак одложено  е шестото по ред, рочиште за овој судски предмет. Денеска во основниот суд во Тетово се одложи главната расправа за случајот со починатата 33 годишна родилка, Виолета Кировска, каде тетовскиот гинеколог Казимир Копривњак се ...

Повеќе »

„Југохром“ бара да се повлече одлуката за исклучување на комбинатот

timthumb-2

Синдикалната организација на „Југохром Алзар“ од Јегуновце денеска ќе предаде писмо-ургенција до Државната комисија за одлучување во втор степен при Владата на Македонија со кое се бара таа позитивно да одговори на жалбата против неоправданото исклучување од работа на комбинатот. Во писмото се бара Второстепената комисија веднаш да ја укине ...

Повеќе »

Тетовка малтретирана и ограбена во сопствениот дом

makedonska-policija-580x350-1

Утрово околу 40 минути по полноќ,  во Тетово на ул. „Ѓорче Петров“, две непознати лица извршиле разбојничка кражба во куќата на шеесет и тригодишната, Т.П.  Имено, додека Т.П. додека спиела во една од собите, слушнала тропање од друга соба и отишла во истата по што ги затекнала сторителите. Едното од нив ...

Повеќе »

Тешка сообраќајка во тетовско – повредени дете и маж

policija-lenta500

Вчера околу  15.40 часот на регионалниот пат с.Јажинце-Тетово, во с.Лешок се случила сообраќајна незгода помеѓу возило марка „БМВ“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од шеснаесетгодишник од с.Слатина, автомобил „Шевролет Авео“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од 28-годишниот А.М. д с.Џепчиште и пешак 27-годишниот А.З.  од с.Шемшово. Во незгодата шеснаесетгодишникот  се ...

Повеќе »

Тетово: Осуммина повредени во судар на две возила

soobrakajki-420x240

Осум лица се повредени во сообраќајна незгода, која вчера попладне се случила на излезот од Желино, на крстосницата од локалниот пат кон Стримница. „Во незгодата учествувале два автомобила со тетовски регистарски таблички, Поло управувано од Б.З.(19) од Желино и Пасат управуван од С.С.(70) од Стримница. Двајцата возачи, три сопатнички од ...

Повеќе »

Поп Ап АКТО – Успешна приказна испишана по 11-ти пат: Интервју со Ивана Васева

akto_tevovo

АКТО – Фестивал за современа уметност е приказната која по единаесетти пат успешно ја испиша Здружението ФРУ – Факултет за работи кои не се учат. Почнувајќи од Битола во екот на летото, оваа манифестација која ја негува алтернативната култура, прпдолжи во Скопје, па во Штип, за на почетокот на последниот ...

Повеќе »

Со работилница за современата уметност, започна 11-то издание на фестивалот ПОП АП АКТО во Тетово

работилница акто

Дводневното дружење на уметниците, првенствено од Балканот, годинава го овозможува центарот за балканска соработка Лоја од Тетово. Иако фестивалот во изминатата декада традиционално се одржуваше во Битола, годинава доживеа четирикратно расчленување во Штип, Скопје Битола и Тетово. И покрај тоа што според организаторите и според публиката е интересно фестивалот да ...

Повеќе »

Тетово-Дел од гимназијалците дојдоа до пристојни училници

kiril-pejcinovik-protest

За дел од учениците од македонска настава од Гимназијата Кирил Пејчиновиќ во Тетово наставата започна во реновираните згради на старото медицинско училиште, а дел од нив наставата ќе ја следат во општинската зграда се до санирање и реновирање и на вториот објект од старото медицинско училиште. Со настава започнаа 6 ...

Повеќе »
Close