Технологија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Технологија

Македонија со мерки и активности за воведување 5Г технологија

Македонија како земја која се стреми да се приклучи во ЕУ треба полека да почне да се подготвува за воведување 5Г технологија. Работна група во Министерството за информатичко општество за утврдување мерки неопходни за воведување 5Г е веќе формирана, а се подготвуваат и измени на закони кои се потребни за ...

Повеќе »

Модерната технологија корисна но и штетна

Просветните работници се почесто алармираат дека децата прекумерно користат модерни технологии до граница на зависност. Најчесто поради користењето пред се на интернет, децата се соочуваат и со непријатни ситуации. Учениците поради користењето на социјалните мрежи се запознаваат со непознати лица, и се несвесни за опасностите со кои можат да се ...

Повеќе »

Нешта кои им се случуваат единствено на високо интелигентните луѓе

Интелигенцијата се утврдува со помош на тестови, но новите истражувања покажуваат дека исклучително интелигентните луѓе на околината реагираат на поинаков начин. Според последните истражувања, високо интелигентните луѓе имаат проблем со воспоставување на приоритети, па прилично се вознемируваат кога треба да направат неколку работи истовремено. Ниту напредокот во технолошка смисла не ...

Повеќе »

Во иднина дури и кучињата ќе имаат таблет

Научници од САД работат на развој на екран за таблет, чувствителен на допир кој би можеле да го користат и кучиња, тренирани да повикаат помош или да пратат итна порака. По елекот со додаток, кој кучето мора да го загризе за да пренесе итна порака или точна локација, екраните би ...

Повеќе »

Минималистички звучници направени од бетон

Чисти линии и суптилен акцент е она што прво се забележува во врска со овие необични, но во исто време и генијални звучници. Тие се направени од бетон, а минималистичкиот стил е она што освојува кога е во прашање спроведување на индустрискиот стил. Тоа се рачно изработени звучници, а секој ...

Повеќе »

Паметни товарни бродови сами ќе ја одредуваат најбезбедната и најисплатливата рута

Јапонски бродски компании започнаа соработка со фирми за изградба на бродови со цел да создадат автономни товарни бродови, пишува BBC. Овие паметни бродови ќе користат вештачка интелигенција преку којашто самостојно ќе ја исцртуваат рутата што е најбезбедна, кратка и исплатлива. Посебната технологија што ќе биде вградена во овие бродови ќе ...

Повеќе »

Windows 7 и натаму е најзастапен оперативен систем

Windows 7 и натаму е најзастапен оперативен систем, додека прифаќањето на Windows 10 слабее, покажаа податоците на компанијата StatCounter. Windows 7 во март имал удел од 47,03 отсто, додека Windows 10 беше на второ место со удел од 34,28 отсто. На трето место се наоѓа Windows 8.1 со удел од ...

Повеќе »

Нов интернет систем, 100 пати побрз од WI-FI

Во 2011 година, за време на  „TED Talk“, за  прв пат беше употребен терминот  „light fidelity“  или „Li-Fi“, од страна на професорот Харалд Хас од  Универзитетот во Единбург. Во почетокот оваа идеја на Хас се однесуваше на употреба на сијалици како безжични рутери. Подоцна  „Li-Fi“, прерасна во нов  „VLC“ ( ...

Повеќе »

Употребата на смартфоните го зголемува ризикот од синдромот на суво око

Повеќето луѓе знаат дека премногу гледање во мобилниот телефон е штетно, но новата студија покажува дека смартфоните се многу понездрави од она што се мисли, посебно кога се во прашање очите. Истражувањето објавено во магазинот BMC Opthalmology открива дека децата што минуваат повеќе време користејќи се со мобилните имаат повеќе ...

Повеќе »

Париз – европската нова Силиконска долина?

Париз би можел да стане европско средиште на новата технологија, иако во овој град не е лесно да се започне нов бизнис.Во магацинот во париското предградие Ла Курнев забрзано се работи. Десетици млади жени и мажи во бели мантили брзаат низ халата. Тие мијат пластични кади, ги надгледуваат графиконите на ...

Повеќе »

Турските инжинери изработија вистински BMW трансформер

Инжинерите од турската компанија Letrons изработија вистински BMW трансформер, како што можете да видете се работи за тотално фунционален Трансформер! Во ред можеби не ТОТАЛНО фунционален, не напаѓа непријатели, не лета, не може да се движи трансформиран, но сепак се трансформира од класичен автомобил во Трансформер. Кој додека е во ...

Повеќе »